U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KRBOVÉ VLOŽKY

Kategorie: Finance | Autor: te

KUPUJEME

Vzhledem k zvyšujícím se cenám za energie bychom se měli snažit o to, aby všechna naše topidla pracovala s co nejvyšší účinností. Také výkon krbu lze podstatně zlepšit pomocí tzv. krbové vložky.

Ať je atmosféra otevřeného ohniště seberomantičtější, je nutno konstatovat, že účinnost otevřených krbů je velmi nízká – podle měření nepřesahuje 10 %. Jestliže nemáme k dispozici několik hektarů lesa, budeme si muset radost z posezení u krbu vyhradit jen pro několik dnů v roce, kdy navíc není příliš chladno. Krb v otevřeném provedení instalovaný v chalupě vyhlíží sice působivě, avšak v chladnějších měsících nejenže místnost nevytopí, ale poté, co přestaneme přikládat a krb v noci vyhasne, ji ochlazuje studeným vzduchem pronikajícím z komínu. Ani při dlouhodobém přikládání není posezení u krbu ideální: zatímco obličej a kolena nám u přímého ohně takřka doutnají, záda se v zimě bezmála pokrývají jinovatkou. Sálavé teplo hořících polen není schopno zahřát vnitřní zdi stavení a docílit tak přijatelné vnitřní teploty; vedle krbů proto vídáme různá další výhřevná zařízení, bez kterých by se v místnosti nedalo zimou vydržet. Namísto toho, abychom v obytné místnosti měli málokdy používaný krb “pro parádu” a vedle něj nevzhledná monstra vyhřívající sednici, se nabízí jednoduché řešení – vestavba krbové vložky do stávajícího krbového tělesa.

Co to je

Krbová vložka je hermeticky uzavíratelná skříň z litiny nebo ocelového kotlového plechu opatřená dvířky z teplovzdorného skla. Její konstrukce je navržena tak, aby krb pracoval s vysokou účinností (až desetkrát hospodárněji než krb v otevřeném provedení). Vložky se vyrábějí v mnoha provedeních i velikostech, menší typy se dají přímo zasadit do stávajících svépomocně postavených otevřených krbů. Tam, kde je dosavadní krb vysunut do místnosti, je možno instalovat levnější krbovou vložku jednoplášťovou ; její žebrovaný vnější povrch (který nesmíme zakrýt!) předává teplo do místnosti přímo. Vyšší účinnost vykazují vložky dvouplášťové , u nichž slouží prostor mezi stěnami jako výměník; horký vzduch vystupuje do místnosti nebo se dá ohebnými kovovými rourami odvádět i do dalších místností.

Jak velký typ zvolit

Výkon krbových vložek se udává v kW a měl by se rovnat polovině odmocniny objemu místnosti; např. místnost o ploše 20 m 2 a výšce stropu 3 m má objem 60 m 3 (20×3). Tuto hodnotu odmocníme (vyjde 7,8) a dělíme dvěma; nutný výkon krbové vložky je pak asi 4 kW. Podobně vychází pro místnost o objemu 100 m 2 výkon 5 kW, pro 150 m 2 asi 6,5 kW, pro 200 m 2 něco přes 7 kW. Uvedené výkony jsou ovšem pouze orientační a platí pro dostatečně tepelně izolované prostory – v případě, že zdi jsou slabé či nekvalitní, bude výkon nutno zvýšit.

Za kvalitu se platí

Kvalitní krbové vložky jsou vždy poměrně drahé – uvažujete-li o nich, připravte si částku od 20 do 60 tisíc Kč. Některé obchody nabízejí sice výrobky za 12 tisíc Kč, jde však o výrobky svařené z kotlového plechu, nedosahující vzhledu ani trvanlivosti vložek litinových. Cena velkých krbových vložek může být i vyšší, zejména pokud jsou doplněny ventilátory a výměníky tepla, popřípadě nějak výtvarně vyšperkovány (například vložky GOLD od firmy Eko-France s pozlaceným rámem stojí 114 až 125 tisíc Kč). Investici kolem 30 tisíc Kč za nákup vložky dostaneme zpět poměrně brzy; jestliže v chalupě v zimních měsících trávíme víc času a protopíme kolem 10 tisíc Kč ročně, pak se náklady na vytápění sníží asi na 1200 Kč/rok, což se za tři a půl roku provozu vrátí. Vložka kvalitního typu má přitom životnost minimálně 15 let a po letech vyžaduje nejvýš výměnu levných šamotových částí.

KRBOVÉ VLOŽKY