U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kovy

Kategorie: Barvy, laky, nátěrové hmoty | Autor: Karel Štěch, Jiří Savinec, foto archiv

Není to jen dřevo, co vyžaduje náležitou péči a ochranu. Dům, chata či chalupa, to je mimo jiné i spousta kovových dílů v podobě klempířských prvků, zábradlí a kování. Také jim, zejména pokud jsou z oceli (nesprávně “železa”), jež podléhá celkem snadno korozi, je nutné dát čas od času nový kabát.

Chalupáři a kutilové se při nátěrech kovů setkávají výhradně s ocelí ve formě traverz, trubek, jäckelových profilů a úhelníků, případně s výrobky z pozinkované oceli (okapy, plechy, vodovodní trubky). Tady je třeba vědět, že tyto dvě skupiny materiálů vyžadují poněkud odlišnou povrchovou úpravu. Zatímco na ocel je zapotřebí aplikovat základní barvy antikorozní, na pozinkované výrobky se používají barvy reaktivní. Některé nové nátěrové hmoty zvládnou oba zmíněné účinky, mimoto je lze používat i k nátěrům hliníku a nerezové oceli, na nichž běžné barvy velice špatně drží.Antikorozní základ V první řadě je nutné zajistit náležitou ochranu povrchu před korozí, ke které dochází působením vlhka a také některých agresivních látek z ovzduší (například v blízkosti kamen, kde se spaluje hnědé uhlí, je více síry). Z tohoto důvodu se nanáší na kovové předměty nátěry, které vytvoří bariéru mezi povrchem a okolním prostředím. Zkorodovaný povrch je samozřejmě nutné ještě před tím mechanicky očistit. Starší antikorozní barvy obsahovaly sloučeniny olova, které jsou toxické, dnes olovo nahradily sloučeniny zinku. Fosforečnan zinečnatý není rozpustný ve vodě a lidskému organismu neškodí, nezhoršuje ani vlastnosti vrchních barev. Kromě toho je možné ho přidávat nejen do barev syntetických, ale i ředitelných vodou. Některé nové antikorozní barvy již zinek ani neobsahují.Nejznámější z těchto základových barev jsou Primer, Prago-primer, Synorex, Syfaz, Izokryt Antikor (syntetika, řada S 2000); nanášejí se na mechanicky očištěný a odmaštěný povrch nejméně ve dvou vrstvách. V obchodech se lze setkat i s dalšími základními syntetickými barvami: Pragoformex S 2003, Hostecol S 2885, Pragoprimer Extra S 2035, Pragoprimer Standard S 2102, Novalis antiruggine, Pufas pasivátor BOB 9411, Spezial Grundprimer 4470, Fest-B, Synorex S 2132, Synorex S 2220), Johnson Primer S 0021. Z těch, které jsou ředitelné vodou, jsou to: Aquarex V 2115, V 2158, Hostecol V 2096, Eterfix prim, Sokrates anticor, Aquarex V 2158, Eternal Antikor, Unipur základ, V 2076 Diskor. Koupit se dají i antikorozní barvy dvousložkové (Epax S 2318, Epax S 2319, Epolex 2300, S 2357, Epolex S 2305, Purcol U 2001).

Reaktivní základ

Je známá věc, že k nátěru dosud nezoxidovaných pozinkovaných plechů a profilů se nehodí žádná z běžných antikorozních barev ani syntetických univerzálních barev, protože se na hladkém povrchu neudrží. Aplikovat je lze až po dvou letech, kdy zinek zoxiduje. Pro tyto povrchy jsou ovšem dnes k dostání tzv. reaktivní nátěrové hmoty – ze syntetických je to Fest Primer, Pragoformex S 2003, z vodou ředitelných pak Okapol Primer V 2003, V 2074 TEZIN, ETERFIX Prim, Eterfix B, Einz’a Aqua – Primer. Výjimkou nejsou ani reaktivní barvy dvou-složkové (např. Synorex S 2088).Vrchní barvyPro vrchní kryvý nátěr pak lze použít kteroukoli venkovní barvu; nejvhodnější jsou materiály odpovídající základové barvě – doporučené hmoty jsou uvedeny na plechovce se základní barvou. Vrchní nátěr se nanáší nejméně ve dvou vrstvách po dokonalém proschnutí základu.

Jednovrstvé barvy

Protože dosavadní způsob úpravy kovových povrchů je poměrně složitý a časově náročný

– vyžaduje nejprve vrstvu barvy základní a teprve poté krycí – na trhu se objevily už i antikorozní barvy jednovrstvé (základní i vrchní nátěr se provádí stejnou barvou). Jako první to byla anglická antikorozní barva Hammerite, která se vyrábí v provedení s lesklým hladkým povrchem (12 odstínů), s povrchem s “kladívkovým” vzorem (13 odstínů), v provedení “metalíza” (4 odstíny) a v provedení “saténová černá”. Barvy Hammerite mají syntetický základ a nanáší se ve dvou vrstvách; 1 kg pak vystačí na cca 9 m2 v jedné vrstvě. V obchodech se rovněž můžete setkat s dalšími jednosložkovými antikorozními barvami; ze syntetických je to Hostagrund S 2160 (výrobce Barvy a laky Praha) vyráběná v 16 odstínech, Alkyton (17 odstínů v lesklém provedení, 11 v kladívkovém a 2 v matném), Fest B (Detecha) ve 4 odstí-nech, Rezolux (Balakom), Hostagrund (Barvy a laky Praha), Formex (Barvy a laky Praha), Formex extra S 2810 (Barvy a laky Praha) a Herbol Protector (Herbol). Jednovrstvé barvy se vyrábějí rovněž v provedení ředitelném vodou. Mezi ně se řadí Balakryl antikor V 2026, Antikor Special, Aquafest, Antirezin. Práce s těmito materiály je prakticky shodná: nanášejí se na očištěné kovové i rezivějící předměty ve dvou vrstvách.

Užitečné tipy:

* Ačkoli výrobci uvádějí, že jednovrstvé antikorozní barvy lze nanášet přímo

na zkorodovaný podklad, praxe potvrdila, že se vyplatí povrch mechanicky očistit (např. drátěným kartáčem); přinejmenším se tak sníží spotřeba barvy.

* Jednovrstvé antikorozní barvy zpravidla nejsou příliš vhodné pro případnou aplikaci na nezoxidovaný pozinkovaný plech; firma BaL například uvádí,

že plech je nejprve zapotřebí omýt vodou s přídavkem saponátu a čpavku.

* Praxe potvrdila, žádná z jednovrstvých barev není dlouhodobě odolná vůči korozi. Bude-li takto ošetřený předmět vystavený vlhku, zreziví znovu. Některé zkušenosti naznačují, že běžný dvounátěrový systém je odolnější.

* Nátěrové hmoty jednovrstvé jsou poznání dost dražší než barvy “klasické”.

Postup

1 První krok při práci s kovy představuje důkladné mechanické očištění povrchu od hrubé rzi a případných nečistot. Posléze se vyplatí celý předmět odmastit (například lakobenzinem či jiným rozpouštědlem na kusu starého hadru).

2 V další fázi může přijít na řadu základní nátěr, který ochrání povrch kovového předmětu před korozí a zároveň zajistí stabilitu i vrchnímu barevnému nátěru. Barvu nanášejte štětcem a snažte se ji vetřít i do špatně přístupných míst.

3 Po zaschnutí vrstvy základní barvy můžete povrch předmětu natřít vrchní barvou. Na velké rovné plochy nanášejte barvu dlouhými tahy širším štětcem. Zároveň můžete na připravený podklad aplikovat některou pohledově zajímavou patinu.

FOTO 1 – Dům, to nejsou jen klasické stavební materiály, ale i spousta klempířských prvků a kovových doplňků. V případě, že se jedná o klasickou ocel, která podléhá vlivům počasí, je třeba

je povrchově upravit.

FOTO 2 – Nejen dřevo, ale i kovy může zdobit různá patina. Výjimkou v tomto směru není ani ocelově lesklý vzhled, letitý cín nebo například měděnkou poznamenaná měď (viz obrázek).

Kovy