Zděný nábytek

Rubrika: Interiér

Chcete si zařídit kuchyň, koupelnu nebo vymýšlíte, jaké police do obýváku, a máte hluboko do kapsy? Vyzděte si některé části.

Dvířka v této kuchyňce visí na kovových pantech

Rozhodnete-li se pro zděný nábytek, musíte si ovšem dobře rozmyslet jeho umístění, tvar a účelnost. Těžko byste jej podle okamžité inspirace stěhovali z místa na místo.

Přidej cihlu k cihle

Mohou to být pálené cihly nebo pórobetonové tvárnice (Ytong), s nimiž můžete doslova kouzlit. Můžete volit přesné tvárnice, přesné příčkovky nebo i obloukové tvárnice a segmenty – vše v nejrůznějších rozměrech a tloušťkách (záleží na tom, co budou muset unést). Některé jsou pro snadnější stavění opatřeny perem a drážkou. A hlavně – tento materiál je možné velice snadno pilkou podle potřeby přiříznout.

Zděné boky skříněk a záclonky – kuchyňka „za hubičku“

Klasické cihly budete zdít na maltu (rozvážným stavitelům lze doporučit Multibat PLUS, maltu, která pomaleji tuhne). Na pórobeton, lehký díky vzduchovým bublinkám, které se vytvářejí chemickou reakcí ve směsi jemného písku, cementu a vápna, jsou optimální zdicí malta nebo minerální malta Multipor, jež nabízí výrobce tvárnic. K mání jsou i lepicí tmely, v obchodech pro kutily vám určitě poradí.

Aby byly spoje skutečně pevné, je třeba slepovat jen zcela rovné plochy. Pórobetonové tvárnice proto párkrát posuneme po sobě, čímž se povrchy „ošoupají“. Vyplatí se maltou či lepidlem moc nešetřit, při zmáčknutí může i trochu vylézt ven. Přebytky „odřízneme“ špachtlí.

Vyzdít a obložit takovouhle koupelnu musí odborník

Nemusíte mít obavu z použití pórobetonu ani v koupelně, neobsahuje organické látky, tudíž odolává vlhkosti. Ovšem v jeho savém povrchu se může zachycovat prach i vzdušná vlhkost, které jsou živnou půdou pro plísně. Proto se vyplatí povrch nábytku vytmelit.

Natřít nebo obložit?

Rozhodnete-li se pro pálené cihly, závisí povrchová úprava na stylu interiéru. Rustikálně pojatou kuchyň nebo vinný sklípek barva terakota ozdobí. Vyplatí se však ošetřit cihly nějakým zpevňujícím přípravkem (doporučujeme Nordcotto Dry nebo Consolid Dry, vhodné i na kamenné povrchy). Chcete-li dělicí pult nebo kuchyňské police opatřit omítkou v bílé barvě, naším tipem je sádrová omítka Rigips. Má schopnost přijímat vzdušnou vlhkost, a když se v místnosti zatopí, vydávat ji zpět. Navíc na jejím hladkém povrchu ulpívá minimum prachu.

Z Ytongu lze vytvořit i police do pokoje

Při stavění úzkých stěn nábytku z obyčejných cihel na výšku ovšem nezapomeňte, že cihly je nutné navzájem provázat pevněji než jenom lepidlem či maltou. Stěny je vhodné zevnitř zpevnit „něčím železným“ – například železnými pruty. Jen tak se při pozdějších zásazích do nich (například při vrtání u připevnění polic) nezhroutí.

V kuchyni i v koupelně se dobře uplatní i keramický obklad. Lze si pohrát s barvami, dekory, způsobem kladení i ozdobnými prvky. Musíme samozřejmě počítat s tím, že „keramický“ nábytek bude náročnější nejen cenově, ale i pracovně. Pokud se pro něj rozhodnete, vyplatí se pozvat šikovného obkladače.

Text Marie Rubešová, foto Martin Mašín, Pavel Veselý, František Malý a archiv

Zděný nábytek