U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Konstrukce pro popínavou zeleň

Kategorie: Zahrada | Autor: iva

Pro pokojové rostliny s drobnými listy a dlouhými výhony můžeme vytvořit z drátu různě tvarované konstrukce pro popínání. Zelené šlahouny časem konstrukci hezky obrostou a vytvoří pohledné zelené útvary v podobě srdce, koule, kužele, ale třeba i ptáčka, ryby, labutě atd.

Potřebujeme:

* Na kostru konstrukce pozinkovaný železný drát, Đ 1,4 mm (můžeme tvarovat rukou), Đ 1,6 mm nebo Đ 1,8 mm (tvarujeme kleštěmi). Kotouč o délce 10 – 16 m koupíme zhruba za 60 Kč.

* Na výplet hobby drát pozinkovaný, Đ 0,7 mm (kotouč 40 m stojí asi 30 Kč).

* Případně na vyplnění plochy nebo obalení trojrozměrné konstrukce králičí pletivo.

* Kleště s úzkými čelistmi na ohýbání, štípačky, kombinačky.

Spojení drátů: pozinkovaný drát nemůžeme běžně letovat, proto konce spojujeme skroucením, případně omotáme slabším drátem, nebo na obou koncích drátu vytvoříme očka, provlékneme je do sebe a pevně stiskneme kleštěmi.

Vhodné rostliny: břečťan (Hedera helix), starček (podobný břečťanu – Senecio macroglossus), jasmín (Jasminum polyanthum), scindapsus (Epipremnum aureum), fíkus palístkový (Ficus pumila), cisus neboli žumen (Cissus rhombifolia), svatební věnec (Stephanotis floribunda), filodendron převislý (Philodendron scandens), svícník visutý (Ceropegia linearis, subsp. woodii).

se silnějšího drátu. Nezapomeneme ponechat dole “nožičky” na zapíchnutí. Potom si z králičího pletiva nastříháme štípačkami co možná největší použitelné díly, konstrukci jimi obalíme a slabým drátkem upevníme.

Popisy k obrázkům

Pro složité konstrukce, jako je například labuť a podobné skulptury, vytvoříme nejprve základní tvar

Nejjednodušší konstrukce tvoří drát, ohnutý do oblouku, srdíčka a podobného jednoduchého tvaru. Větší či menší srdíčko vytvarujeme podle ruky, složitější tvar ohýbáme (rukou nebo kleštěmi) podle nakreslené předlohy.

Na vytvoření základních geometrických tvarů – koule, kuželu, komolého jehlanu – potřebujeme silnější drát na základ konstrukce, slabším drátem jej pro zpevnění omotáme a můžeme jím vyplnit větší plochy. Pro tvarování můžeme využít některé pevné předměty jako formy, kolem nichž drát tvarujeme. Dole u konstrukce ponecháme delší kusy drátu na zapíchnutí do zeminy.

Konstrukce pro popínavou zeleň