U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Cvičení v seniorském věku

Kategorie: Víkend | Autor:

CVIČÍME

Když je člověk mladý, má každý jeho tělesný orgán až desetkrát větší kapacitu, než je třeba k udržení života. Tyto rezervy pomáhají překonávat stresové situace, jako je nemoc nebo duševní trauma. Po třicítce se tyto rezervy snižují, a to způsobuje menší obranyschopnost organismu. Daleko menší stresová zátěž než dříve, může způsobit onemocnění. Menší rezervy tělesných orgánů způsobují jejich zhoršenou funkci a vyšší biologický věk, který je měřen funkční kapacitou v daném chronologickém věku. Jak víme, někteří lidé jsou chronologicky šedesátiletí, ale biologicky čtyřicátníci. Zatímco jiným je čtyřicet a funkční kapacita jejich tělesných orgánů je šedesátiletá.

Hlavní biologické změny vyskytující se mezi 40 a 70 rokem života: výkonnost srdce – pokles o 30 % krevní tlak – zvýšení obou hodnot o 20 % bazální metabolismus – zpomalení asi o 10 % svalová hmota a síla – zmenšení až o 25 % flexibilita – zmenšení až o 25 % kostní minerály – méně až o 30 % smyslové schopnosti – změny k horšímu

Doporučená cvičení

Pro cvičení seniorů je, stejně jako u ostatní populace, třeba znát zdravotní stav a úroveň zdatnosti. Vzhledem k větší náchylnosti ke zdravotním problémům by měl být cvičební program daleko více šitý na tělo. Senioři by měli pravidelně (nejméně třikrát týdně) provádět cviky na rovnováhu, na zvětšení kloubní pohyblivosti, zařazovat dechová cvičení, vytrvalostní cvičení a vyvarovat se cviků, jež příliš zatěžují klouby a svaly, jako je posilování s velkou zátěží. E Blahušová

Cviky na zvětšení kloubní pohyblivosti

Cvik 1 – Sed zkřižmo, vzpažit pravou, opřít levé předloktí o podložku. Zvolna proveďte úklon vlevo. Vydržte 10 vteřin. Totéž opačně.

Cvik 2 – Sed zkřižmo, položit pravé předloktí na levé rameno. Zvolna zatlačte levou rukou pravý loket vzad. Vydržte 10 vteřin. Totéž opačně.

Cvik 3 – Leh na zádech pokrčmo. Oběma rukama uchopte kolena a zvolna je přitahujte k hrudníku. Vydržte 15 vteřin.

Cvik 4 – Leh na zádech pokrčmo, přednožit pravou. Zvolna oběma rukama přitahujte pravou nohu k hrudníku. Vydržte 10 vteřin. Totéž opačně.

Cvičení v seniorském věku