U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KONEV VYCHÁZÍ Z MÓDY

Kategorie: Zahrada | Autor: Jan Tůma

TECHNIKA

Zavlažování je věda, říkají zkušení zahradníci. Množství závlahy závisí na ročním období, počasí, druhu rostlin a všeobecně se doporučuje pouze v ranních hodinách, v létě až po západu Slunce. Někteří majitelé zahrad chtějí čas, který by strávili zdlouhavým zaléváním konví, raději věnovat jiným užitečnějším nebo zábavnějším činnostem, a tak si pořizují závlahové systémy. Vzhledem k zatravnění a nutnosti sekání trávy je výhodnější systém podzemní (s vodními zásuvkami nebo trubkovou sítí), protože hadicový systém volně položený přes trávník je nutné před sečením pokaždé rozpojit a odklidit a po shrabání zase rozložit.

Hadicové zavlažovače

Podél užších trávníků, řady keřů nebo středem větších okrasných záhonů lze rozvinout a položit až 15 metrů dlouhou plochou perforovanou hadici, která po vpuštění vody vytváří jakýsi “vodní plot”. Regulací tlaku vody lze ovlivnit dostřik a tím i velikost zavlažované plochy. Výhodné jsou rovněž průsakové zavlažovače, které mají jemnější otvory, takže při snížení tlaku pouze roní kapky přímo ke kořínkům rostlin, zejména řádků zeleniny nebo živého plotu. Na konec hadicového rozvodu se také umisťují obdélníkové, kruhové nebo impulsové zavlažovače. Nejjednoduší se volně položí do středu zalévané plochy, jiné stojí na nožkách, aby se zvýšil jejich dosah. Ten se pohybuje podle typu od 5 do 20 metrů. Množství “srážek” na metr čtvereční za hodinu je kolem tří litrů a vystačí k obsluze ploch od 60 do 360 metrů čtverečních.

Závlahové počítače

Za pozornost jistě stojí turbozavlažovače. Jejich otáčivá rozprašovací tryska je poháněna vodní turbínkou pomocí převodů. Na paměťovém modulu však lze pro určité sektory nastavit jinou délku dostřiku. Takový inteligentní postřikovač spoří vodu, protože zbytečně nekropí cestičky a chrání stěny domů a terasy před zbytečným zaléváním a poškozováním. K automatizaci patří i nenáročné “hodinky”, které otevřou do hadicového rozvodu vodě cestu z vodovodní přípojky nebo zapnou čerpadlo. Instalují se mezi vodovodní kohout či hydrant a hadici nebo mezi vstupní trubky potrubí závlahové sítě. Chytrý mikroprocesor zamontovaný do “hodinek” u přívodového ventilu umožňuje naprogramovat nejrůznější časy zalévání i množství vody napouštěné do hadicového systému. Člověka však plně zastanou jen když se k nim kabelem připojí čidlo vlhkosti. Tato sonda ve tvaru keramického nosu, který zatlačíte do půdy v místech, kde je závlaha nejdůležitější, měří automaticky vlhkost půdy na principu osmózy. Na knoflíku už jen nastavíte žádaný stupeň vlhkosti. Na signály čidla pak reaguje počítač a stará se o to, aby rostlinky nežíznily. Jakmile je potřebná vlhkost dosažena, mikroprocesor dá povel k zavření přívodu vody. Vrcholným krokem k automatickému a přitom inteligentnímu zalévání je napojení závlahového počítače na podzemní sprinklerový systém. Sprinklery jsou teleskopicky výsuvné a programovatelné rotační zavlažovače, napájené podzemním plastovým potrubím. Vpuštěním vody do systému se zavlažovač skrytý v úrovni půdy vysune 20 až 30 centimetrů vysoko a začne zalévat kruhovou plochu s poloměrem nastaveného dostřiku. Rozvod může být rozdělen do větví a jejich postupné zapínání je řízeno pomocí elektromagnetických ventilů.

Kapkové závlahy

Až dvě třetiny vody pro zálivku ušetří tzv. kapkové soupravy tím, že cíleně dávkují vodu průsakovými zavlažovači a kapači nebo tzv. mlžícími tryskami až k jednotlivým rostlinám. Každý z nich může dostávat individuálně nastavenou dávku po kapkách přímo ke kořenům, což minimalizuje ztrátu vody vypařováním. Rozvod používá trubic a hadic malých průměrů. Kapače na konci hadicových větví s průměrem 4 mm umožňují obvykle nastavení dávky od 0 do 20 litrů za hodinu. Vzhledem k tomu, že cena vody z vodovodů rok od roku roste, stále více zahrádkářů využívá k zavlažování vodu z potoků, jezírek nebo v nádobách shromažďují vodu dešťovou. K jejímu čerpání se používají levná přenosná samonasávací elektrická zahradní čerpadla s příkonem 700 W, s výkonem kolem 50 litrů za minutu. Nevyžadují prakticky žádnou údržbu a proti chodu na sucho jsou chráněny pojistkami.

Pořizovací cena automatizovaného zavlažování není malá a s množstvím techniky, zejména na menších zahrádkách, by se to nemělo přehánět. Jde o to, aby se z jejich uživatelů nevytratil duch Čapkova dobromyslného zahradníka s lidskou radostí z přírody, květin a trávníků.

KONEV VYCHÁZÍ Z MÓDY