U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

KONEC TRÁPENÍ S KABELEM

Kategorie: Speciál – novinky v zahradní technice | Autor: tu

Zásadní nevýhodou zahradní techniky poháněné jinak nejčistějším a tichým elektrickým pohonem je vazba na přípojný kabel. U elektrických plotostřihů a vyžínačů hrozí jeho přestřižení v zápalu práce, u sekaček a vertikutátorů je nutné ho neustále popotahovat a ručně přehazovat, když se zachytí za keře, obrubníky či jiné překážky. A pokud nemá sekačka bezpečnostní flexibilní zavěšení u rukojeti, může snadno při náhlém napnutí kabelu dojít k jeho vytržení z přístroje včetně následujícího zkratu v přívodní větvi 230 V.

   U všech typů elektrických plotostřihů do příkonu 1 000 W tuto nevýhodu odstraňuje malý automatický naviják „Handyroll“ od Bosche (590 Kč), který si zavěsíte na opasek. Plotostřih nebo např. elektrická ruční vrtačka se připojí na jeho vidlici, která se dá povytáhnout až o 1 m z plastového pouzdra. Vlastní přívodní kabel se volným tahem automaticky vytahuje až do délky 25 m, což omezuje váš „akční rádius“. Udržuje se v mírně napjatém stavu a nehrozí jeho přestřižení.

   U elektrických sekaček tento problém nejnověji vyřešil WOLFGarten u elektrických sekaček Esprit 40 EAKF s elektrickým pojezdem. Celoplastová sekačka se šířkou záběru 40 cm a příkonem 1800 W má nad krytem motoru umístěn navíjecí buben s 30 m kabelu. Pružiny udržují podobně jako u domácích vysavačů kabel při jízdě v mírně napjatém stavu. Samozřejmě to vyžaduje správnou volbu jízdních pruhů při vlastním sečení ve vztahu ke stromům, keřům či jiným překážkám na pozemku.

Popisy k obrázkům

Handyroll na opasku při stříhání živého plotu

Malý Handyroll udržuje přívodní kabel k plotostřihům, vrtačkám a jinému ručnímu elektrickému nářadí s příkonem do 1 000 W neustále mírně napjatý

Autor fotografií: FOTO BOSCH, SOLO, WOLF GARTEN

KONEC TRÁPENÍ S KABELEM