U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kolik nůžek máš…

Kategorie: Hospodaření | Autor: Iva Tvrzová

V žádné domácnosti nemohou chybět nůžky. Jde jen o to, kolik a jaké máme mít. Někdo možná vystačí s jedněmi univerzálními, ale pro různé účely

jsou vhodné nůžky s jinak velkými a odlišně tvarovanými čepelemi.

Základem jsou univerzální

Rozhodně bychom měli mít nějaké univerzální nůžky – středně velké, se zašpičatělými čepelemi, které používáme na běžné stříhání papíru, provázku, občas na látku a podobně. Pokud nám budou sloužit často a budou nahrazovat i některé speciální nůžky, měli bychom zvolit takové, které mají ergonomicky tvarované rukojeti, konstruované buď pro praváky nebo leváky, a s možností nastavit přítlak čepelí. Dětem ale dáme do ruky raději kratší bezpečné nůžky s kulatou špičkou. I ty mohou být s běžnou, symetricky tvarovanou rukojetí nebo s ergonomickou pro praváky či leváky.

Pro toho, kdo má potřebu mít nůžky stále u sebe, jsou určeny malé skládací nůžky. Nejen že se dají bezpečně nosit v kapse nebo peněžence, ale mají více-účelové použití – třeba jako klíčenka nebo záložka do pořadače. Vyrábějí se v mnoha pestrých barvách.

Něco pro švadlenky

Pokud berete častěji do rukou látku, jehlu a nit, nebo je šití dokonce vaším koníčkem, určitě si pořiďte několikery speciální nůžky, které vám práci značně usnadní. Především robustnější krejčovské nůžky s delšími čepelemi, se kterými není problém stříhat i silnou a těžkou látku. Pak menší, úzké ostré, tak zvané vyšívací nůžky na stříhání nití, tkalounů, přesné stříhání dírek, párání a podobně. Na začištění okrajů některých látek, které se netřepí a bylo by tedy zbytečné je entlovat nití, jsou výborným pomocníkem entlovací nůžky. Na silných čepelích mají výrazné zoubky, kterými úhledně zoubkovaně látku zakončí. Speciálním nástrojem pro toho, kdo často šije, jsou nůžky na nitě – dá se s nimi především výborně a přesně párat.

Nůžky v kuchyni

Možná se budete divit, ale i při vaření se dají využít různé speciální nůžky. Na trhu jich je hned několik od finské firmy Fiskars. Takovým univerzálním pomocníkem jsou kuchyňské nůžky. Mají silné čepele se zoubkováním, usnadňujícím stříhání, a využijete je na otvírání krabic s mlékem či džusem, rozstřižení papírových i plastových obalů, odstřižení stopek u zeleniny atd. Jejich protiskluzová měkká držadla pro bezpečné držení mají dokonce vytvarovaný otvor pro snadnější odšroubování uzávěrů PET lahví.

Kuchařské nůžky jsou určeny pro stříhání zeleniny (výborné jsou na bylinky), na porcování masa, hlavně drůbeže a zvěřiny, či k úhlednému rozdělení koláče nebo pizzy. Vybrat si lze menší a klasičtěji tvarovaný typ nůžek, nebo silné nůžky s pružinou a zámkem, s tenkými zahnutými čepelemi usnadňujícími práci a s pohodlnými držadly – horní s měkkým elastomerem, spodní s okem, zamezujícím sklouznutí ruky.

Milovníci ryb využijí kuchařské nůžky na ryby – od těch předchozích se liší kratšími čepelemi a navíc mají na spodní straně čepele zoubky, kterými se snadno škrábou šupiny.

A to není vše

Ještě jsme nevyčerpali všechny druhy nůžek. Existují nůžky na manikúru, holičské, pak třeba tapetářské, dětské s ozdobným střihem a některé skutečně speciální pro různé profese, se kterými se ale v domácnosti běžně nesetkáme.

Jak poznáme kvalitní nůžky

Kvalitu nůžek určují především jejich čepele. Pokud jsou z kvalitní oceli o optimální tvrdosti, mají zaručenou dlouhou životnost ostří. Stříhání usnadňuje i na čepelích vybroušená fazeta. Nůžky jsou uprostřed spojeny buď nýtem nebo šroubem. Pevné spojení nýtem má tu nevýhodu, že se může časem uvolnit, čepele pak při stříhání na sebe nedosedají a kvalita střihu se zhorší. Spojení šroubem, které se používá většinou u velkých a kvalitnějších nůžek, umožňuje nastavit předepnutí čepelí, nebo je dokonce oddělit (pro snadné umytí).

Pro pohodu při stříhání jsou důležitá správně tvarovaná držadla, která nám při delší práci neotlačí prsty. Levnější nebo malé nůžky je mívají jednoduchá a symetrická, stejná pro praváky i leváky. Kvalitnější nůžky se vyznačují ergonomicky tvarovanými držadly, která se pohodlně drží. Prsty se neotlačí a ruka netrpí únavou. Ergonomicky tvarované nůžky se vyrábějí jiné pro praváky a jiné pro leváky.

Před celokovovými nůžkami dostává přednost řešení s držadly z plastu. Tyto nůžky jsou lehčí a příjemnější do ruky. V kvalitě plastů je ovšem rozdíl. Ten levnější bývá křehký, takže po pádu na zem jsou už někdy nůžky k nepotřebě. Kvalitní plast je oproti tomu nárazuvzdorný, netoxický, může se i sterilizovat do teploty 137 °C. Některé nůžky mají ještě část držadel potaženou měkkým elastomerem – příjemně se drží a zamezuje sklouznutí nástroje z ruky.

Za kvalitu se platí

Ceny nůžek se mohou pohybovat od několika desítek korun za nejobyčejnější dětské až po několik set korun za kvalitní nůžky krejčovské, entlovací nebo kuchařské. Pro občasné ustřižení papíru vystačíme s těmi nejobyčejnějšími, ale pokud je bereme do ruky často (při šití, modelářství apod.), vyplatí se investovat do dražšího kvalitního nástroje, s nímž se bude dobře a pohodlně pracovat a který nebudeme v ruce “ani cítit”.

Široký výběr nůžek pro domácnost a do kuchyně najdete v dobře zásobených prodejnách s domácími potřebami nebo v řetězcích supermarketů a hobby prodejen, nůžky na šití většinou ve specializovaných prodejnách s látkami, textilní galanterií, se střihy a podobně.

***

Náš tip

Bez ohledu na počet střihacích nástrojů by v domácnosti neměl chybět ostřič nůžek (kde taky dnes najdete někoho, kdo ještě brousí nůžky?), jako je kvalitní Clip-Sharp od firmy Fiskars. Jednoduchým způsobem pomůže udržovat nůžky vždy perfektně ostré. Jeho doporučená cena je 299 Kč.

www.fiskars.com

Popisy k obrázkům

1 Praktické entlovací nůžky

2 Speciální nůžky na práci s nitěmi

3 Kuchařskými nůžkami na ryby jde oškrábat a naporcovat úlovek velmi snadno

4 Kuchyňské nůžky na nejrůznější práce, otevřít jimi minerálku je hračka

Skládací nůžky se vejdou do kapsy i peněženky

Na drobné práce při šití jsou určeny tzv. vyšívací nůžky

Kuchařské nůžky na maso a zeleninu

Bezpečné dětské nůžky s kulatou špičkou pro leváky

Univerzální nůžky využijeme všude

Bez krejčovských nůžek se žádná pořádná švadlenka neobejde

Autor fotografií: FOTO MICHAL TVRZ A FISKARS

Kolik nůžek máš…