U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak chcete bydlet?

Kategorie: Editorial | Autor: Martina Lžičařová

Nedávno se v jednom pražském obchodě s nábytkem uskutečnila anketa, kde měli dotazovaní odpovědět na několik otázek týkajících se představy ideálního bydlení. Ukázalo se, že některá zažitá tvrzení se liší od skutečnosti, a také bylo odhaleno, v čem se liší současné pohledy mužů a žen.

   Například dvě třetiny lidí dnes preferují bydlení v rodinném domku před bytem. V centru měst chce bydlet pouhá desetina obyvatelstva, naopak 90 % lidí upřednostňuje předměstí či venkov. Tady se není čemu divit, to je asi přáním nás všech, říkám si a čtu dál.

   Bydlení snů žen je v novostavbě. Mělo by být vzdušné, světlé, s velkými okny, zahradou či alespoň balkonem. V takovém bytě nebo domku něžné pohlaví mimo jiné očekává velkou kuchyň propojenou s jídelnou, prostorný obývací pokoj, neměla by chybět šatna. Přání „mít bazén“ patří také k těm ženským.

   A o čem sní muži? Ti mladí o velkém a „prázdném“ obývacím pokoji. Průzkum ukázal, že ti starší po něm netouží vůbec! Většina mužů chce mít svou pracovnu. Polovina z těch, kteří uvedli domek, jej chce mít podsklepený a třetina si vzpomněla, že by bylo dobré mít u domu garáž. Překvapilo mě, že si jen málokdo uvědomil důležitost skladovacích prostor. Přitom pro život je praktičtější mít komoru než bazén. Ale je možné si to vysvětlit tak, že při snění člověk neuvažuje, kam uložit vysavač, lyže, kolo…

   Většina dotázaných se shodla, že pro ideální bydlení stačí čtyři pokoje. Zajímavé je, že Čechům záleží víc na velikosti koupelny než na velikosti ložnic. A zatímco ženy teprve tři koupelny považují za dostatečné množství, mužům by stačila jen jedna pro celou rodinu. I tady vidím odraz reality. Žena považuje koupelnu za svůj intimní koutek, o který se nerada dělí.

   Jak to souvisí s naším časopisem? Třeba se letos chystáte do přestavby své chaty či chalupy. Než se do ní pustíte, uvědomte si, co je nejdůležitější pro vás.

Jak chcete bydlet?