U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

K LÉTU PATŘÍ GRILOVÁNÍ

Kategorie: Inspirace | Autor: IVA TVRZOVÁ

Teplé letní odpoledne nebo podvečer, na zahradě se schází rodina a přátelé. Čím si společné setkání zpříjemnit? Kromě dobrého pití můžeme přítomným nabídnout i dobroty, připravené na roštu nebo grilu.

Pro úpravu masa, ryb a zeleniny můžeme využít zahradní krb s roštem, gril na dřevěné uhlí či plyn, případně elektrický nebo lávový gril.

Máme-li na zahradě nebo na terase vhodné místo, můžeme tu postavit zděný krb nebo tzv. barbecue. To většinou nemá na rozdíl od krbu jeho typický komín. Při nedostatku prostoru nebo pokud chceme gril používat na různých místech, zvolíme lehký pojízdný nebo přenosný gril. I ten většinou nabízí vedle plochy pro tepelnou úpravu potravin ještě i výsuvné nebo výklopné odkládací plochy, poličky nebo háčky na náčiní. Aby se zabránilo skapávání tuku do ohně (při jeho přepalování vznikají nebezpečné karcinogenní látky), bývá u některých grilů pod jehlou nebo mřížkou s masem ještě plechová miska na jeho zachytávání. U některých typů můžeme grilovací rošt nahradit grilovací jehlou nebo soupravou jehel na ražniči, i s pohonem malým bateriovým motorkem.

   Pod grilem topíme dřevem, dřevěným uhlím nebo plynem, ale pokud se vzdáme otevřeného ohně a kouřového aroma, můžeme dát přednost zdravější úpravě na grilu elektrickém nebo na grilovacích lávových či jiných kamenech. Maso se upravuje přímo na jejich rozpálené ploše.

   Nezapomeneme na grilovací pomůcky – kleště na obracení masa, drátěné košíky na přípravu ryb, dlouhou grilovací rukavici -chňapku apod.

***

www.norman-cz.cz, www.cheminees-chazelles.com, www.outdoorchef.cz, www.anuka.cz, www.mountfield.cz, www.krby-jafa.cz, www.krby-zahradni.cz

Popisy k obrázkům

Klasický zděný krb Atlas

Barbecue Merlot 902 se zabudovaným topeništěm a roštem

Elektrická udírna Anuka nabízí uzení teplým kouřem

Zahradní krb Astra elegantního kruhového tvaru působí velmi odlehčeně

Pojízdný plynový gril Triumph 570 může být vsazen do stolu z týkového dřeva a doplněn barovými židlemi

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV FIREM

K LÉTU PATŘÍ GRILOVÁNÍ