U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jaký si postavit? Pasivní, nízkoenergetický, nebo energeticky úsporný?

Kategorie: | Autor:

ŽENY A MUŽI SE PODOBAJÍ DVĚMA PROTICHŮDNÝM SVĚTŮM. JEJICH NÁZORY SE V MNOHÉM ROZCHÁZEJÍ. PŘESTO SE V JEDNÉ OBLASTI OBVYKLE SHODNOU. PŘEJÍ SI BEZPEČNÝ A POHODLNÝ DOMOV S MINIMEM NÁKLADŮ NUTNÝCH NA JEHO PROVOZ. ALE PROTOŽE DNEŠNÍ TRH NABÍZÍ NESPOČET MATERIÁLŮ I STAVEBNÍCH TECHNOLOGIÍ, ČEKÁ JE ZAPEKLITÉ DILEMA – JAKÝ DŮM SI VYBRAT? PASIVNÍ, NÍZKOENERGETICKÝ, NEBO ENERGETICKY ÚSPORNÝ? Z CIHEL POROTHERM LZE POSTAVIT VŠECHNY TŘI DRUHY STAVEB.

Otázka týkající se typu domu padne obvykle hned v počátcích rozhodování o novém bydlení. Jaký si vybrat, podle čeho se rozhodovat? Jednotlivé možnosti staveb s jejich náklady na topení i skladbou zdiva lze ukázat na typových domech Neptun (bungalov) a Titan (dvoupatrový dům) z katalogu POROTHERM Dům. PASIVNÍ DŮM SE BEZ NUCENÉHO VĚTRÁNÍ NEOBEJDE Přestože se o pasivních domech často píše a jejich výstavba je podporována programem Zelená úsporám, v reálu se jich mnoho nestaví. Nízká částka potřebná na výdaje na topení je totiž vykoupena mnoha kompromisy. A cena stavby bývá ve srovnání s energeticky úsporným domem až o třetinu vyšší.

„Náklady na topení sice nepřijdou ročně na víc než na 3 – 4 tisíce, ale postavit si zde krb prakticky nejde,“ říká Petr Veleba ze společnosti Wienerberger, který se na energetickou náročnost staveb specializuje. Nelze tu klasicky větrat okny, podmínkou je instalace vzduchotechnické jednotky s rekuperací. Parametry pro pasivní dům dokáže konstrukce zvládnout jen společně se zateplením.

„V případě bungalovu je nutné ke zdivu z POROTHERM Profi 40 přidat dalších 31 cm tepelné izolace, při stavění z POROTHERM Profi 24 pak dokonce 40 cm. Životnost stěn se zateplením je přitom vždy nižší než u jednovrstvého zdiva, které je pouze z cihel,“ připomíná Veleba.

ARCHITEKTONICKÉ LIMITY PRO NÍZKOENERGETICKÝ DŮM U nízkoenergetických domů, kde ročně stačí na vytápění v průměru kolem 9 tisíc korun, je pro dosažení tohoto standardu nutné počítat s určitými omezeními. Z architektonického hlediska nesmí být budova příliš členitá, je nutné zachovat kompaktní tvar, nejlépe kvádr či krychli. V rozpočtu se nesmí zapomenout na pořízení nuceného větrání. Cena výstavby je zhruba o Ľ vyšší ve srovnání s domem energeticky úsporným.

Z cihel POROTHERM 44 EKO+, nebo POROTHERM 36,5 Ti lze dvoupodlažní nízkoenergetický dům postavit i bez zateplení. Zájemci o bungalovy však musí se zateplením dále počítat. Pokud se rozhodnou pro POROTHERM Profi 40, je potřeba zdivo doplnit 12 cm izolantu, k POROTHERMU Profi 24 se přidává 22 cm.

POHODLÍ V ENERGETICKY ÚSPORNÉM DOMĚ ZA PŘÍJEMNOU CENU Na topení stačí 15 tisíc ročně a přitom není nutné zateplovat. Jednovrstvé zdivo je výhodné z hlediska nízkých nákladů na realizaci i dlouhé životnosti. Moderní typy cihel s výbornými tepelněizolačními vlastnostmi zaručují tepelnou pohodu i celkově příjemné klima.

„Ceny jsme počítali při topení plynem v kondenzačním kotli a cenách k 1. červenci 2009,“ uvádí Veleba. Pokud si majitelé pořídí krbovou vložku na topení dřevem, mohou dále ušetřit. “Navíc krb vytváří příjemnou atmosféru,“ potvrzuje Veleba z vlastní zkušenosti.

U dvoupodlažního domu Veleba doporučuje POROTHERM 44 EKO+, nebo POROTHERM 36,5 Ti. V případě bungalovu radí broušené cihly POROTHERM Profi 40, případně POROTHERM Profi DRYFIX 44. „Protože z cihel Profi DRYFIX se zdí bez malty, jen za pomoci pěny, lze stavět i v zimě, až do -5 °C. Oproti klasickému zdění probíhá výstavba dvojnásobně rychleji a hrubá stavba se dá zvládnout do týdne. Stavebníci dostanou při nákupu cihel pěnu v potřebném množství zdarma,“ dodává Veleba závěrem.

Cihly POROTHERM umožňují výstavbu pasivních, nízkoenergetických i energeticky úsporných domů. Záleží na každém, jaký typ příjemného, bezpečného a energeticky nenáročného bydlení si vybere.

Více informací na www.porotherm.cz.

Popisy k obrázkům

Typový projekt TITAN

Typový projekt NEPTUN

Jaký si postavit? Pasivní, nízkoenergetický, nebo energeticky úsporný?