Jak vybrat auto do města?

Rubrika: Auto, Auto, rss-feed

Pro někoho může být nejlepším vozem do města co nejmenší vozítko, které se dokáže mrštně pohybovat v džungli městských uliček a dá se dobře zaparkovat. Jiný dá přednost raději univerzálnímu kombíku nebo rozměrnějšímu SUV.

Městský provoz klade na automobil specifické nároky. Jezdí se především na kratší vzdálenosti, stání v kolonách často trvá déle než plynulá jízda, o obtížnosti parkování ani nemluvě. Navíc je mnohdy nutné najít kompromis mezi obratným autem do města a víkendovým rodinným vozem, který uveze všechny členy rodiny i cestovní zavazadla.

Auta stvořená pro město

Kategorie mini přímo cílí na řidičky a řidiče, kteří hledají automobil navržený hlavně pro jízdu po městských komunikacích. Jejich velkou výhodou je cenová dostupnost a úsporný provoz. V segmentu minivozů u nás vede žebříček prodejů Škoda Citigo, která má svůj městský charakter zakomponován přímo v názvu. Komu by se nelíbila, může sáhnout po dalších dvou sourozencích, Volkswagenu UP! a Seatu Mii. Technika u všech tří je obdobná. Najdeme u nich karoserii vyztuženou prvky z vysokopevnostních ocelí, sadu airbagů, ABS, systém ESP, ale také třeba systém nouzového brzdění. K pohonu využívají litrové motory s výkonem 44 kW, resp. 55 kW, v nabídce je ale i možnost pohonu na zemní plyn. Zavazadlový prostor má na tuto kategorii velkorysý objem až 251 litrů.
A abychom ještě zůstali u trojčat, je potřeba zmínit také automobily Toyota Aygo, Peugeot 108 a Citroën C1, které vyjíždějí z bran továrny TPCA (Toyota Peugeot Citroën Automobile) v Kolíně. I zde najdeme rozdíly především v designu přední i zadní části. Karoserie může být třídveřová nebo pětidveřová a k dispozici je zážehový motor o objemu jednoho litru s výkonem 53 kW. Zavazadlový prostor má objem 168 l.
Mezi oblíbené vozy v této kategorii patří také Hyundai i10. Pětimístný pětidveřový hatchback disponuje zavazadlovým prostorem, který v základu pojme až 252 litrů. Vybaveny jsou pak motory s objemem 1,0 litru, resp. 1,25 l s výkonem 48, resp. 64 kW.

Škoda Citigo

Hatchback, nebo kombi?

O kategorii výše najdeme široký výběr především hatchbacků, které mohou vyhovovat například méně početné rodině. Vnější rozměry jsou příznivé i pro pohyb po městě, jízdní vlastnosti bývají velmi dobré a interiér nabízí dostatek prostoru. Zavazadelník pak bývá o něco menší, takže třeba pro rodiny s dětmi jsou vhodnější variantou kompaktní kombíky, které dokážou propojit dostatek prostoru pro cestující i jejich zavazadla spolu s relativně rozumnými vnějšími rozměry.
Mezi malými vozy je u zákazníků bezkonkurenčně nejoblíbenější Škoda Fabia. Boduje u nich především osobitým charakterem a čistotou tvarů kombinovanou s ostrými hranami. Zavazadlový prostor má v základním postavení objem 330 litrů, verze kombi pak pojme až 530 litrů. Na výběr jsou pohonné jednotky s výkony od 44 do 81 kW.
Renault Clio je rovněž pětidveřový hatchback, ovšem kliky zadních dveří jsou natolik důmyslně skryté pod okénky, že vytvářejí zdání třídveřového auta. Renault Clio je k dostání i jako varianta kombi, a to pod označením Clio Grandtour. Zejména pro Grandtour platí, že do jisté míry přesahuje kategorii malých vozů. V nabídce motorů najdeme benzinové i dieselové pohonné jednotky s výkony od 56 do 66 kW. Objem zavazadlového prostoru pro Clio je 300 litrů, u modelu Clio Grandtour pak 443 litrů.
Dacia pod křídly francouzského Renaultu sází na osvědčenou techniku za rozumné peníze. A tak není divu, že se mezi nejprodávanější vozy dostal i model Sandero. Hatchback Dacia Sandero nabízí moderní motory TCE s výkonem 54 a 66 kW. Zavazadlový prostor má při základním postavení sedadel objem 320 litrů.
V souvislosti s městským provozem nemůžeme opomenout značku Toyota, která patří mezi průkopníky hybridních technologií, takže i malý Yaris najdeme v provedení s hybridním pohonem. Yaris Hybrid poskytuje dostatek místa v kabině i zavazadlovém prostoru o objemu 286 l.
Ford Fiesta patří již dlouhá léta mezi nejprodávanější vozy. Fiestu mohou pohánět zážehové i vznětové motory s výkonem od 52 do 103 kW. Do zavazadelníku pak můžeme v základním nastavení sedadel uložit až 311 litrů.
Hyundai i20 se pyšní výrazným designem. Jako většina moderních vozidel umožňuje i kategorie menších vozů propojení s mobilním telefonem a využívá nejnovější bezpečnostní a asistenční technologie. Moderní pohonné jednotky nabízejí výkony od 55 do 88 kW a zavazadlový prostor v základním postavení sedadel má objem 326 litrů.

Renault Clio

Do města i do přírody

V poslední době stále více roste obliba vozů z kategorie kompaktních crossoverů a SUV. Řidiči zde ocení třeba lepší výhled za volantem. Vzhled těchto vozů také vzbuzuje pocit bezpečí a větší rozměry kol pomáhají pohlcovat i nástrahy v podobě propadlých kanálů, děr ve vozovce i nerovnosti tramvajových kolejí. Kromě toho poskytují také celkem slušný obestavěný vnitřní prostor. Jejich konstrukce navíc bývá situována více na výšku, čímž šetří centimetry na délku, a tak v řadě případů mohou umožnit i snadnější zaparkování.
Mezi nejprodávanější vozy ve své kategorii u nás patří Peugeot 2008. Působivý design nese znaky SUV a dokáže zaujmout na první pohled. Součástí výbavy jsou nejmodernější technologie na podporu řízení, bezpečnosti a možnost ovládání některých funkcí vozu pomocí chytrého telefonu. K pohonu využívá motory BlueHDi a PureTech s výkony od 61 do 96 kW. Základní zavazadlový prostor má objem 350 l.
S odvážným městským stylem vyrazil do ulic již před časem Renault Captur. Módní a na míru přizpůsobitelný crossover je alternativou ke klasickému Cliu a k dostání je jak se zážehovými, tak i vznětovými motory s výkony od 66 do 110 kW. Je atraktivní mimo jiné pro svou širokou možnost individualizace pomocí barevných kombinací jak exteriéru, tak i interiéru. Základní objem zavazadlového prostoru má 377 l.
Představitelem auta do nepohody je například Suzuki Vitara. Posunula se do kategorie SUV a nabízí všestrannost vozu, který díky pohonu 4 × 4 AllGrip může bez problémů vyrazit na jakýkoliv povrch. K pohonu jsou určeny dvě přeplňované zážehové jednotky – litr s výkonem 82 kW a čtrnáctistovka o výkonu 103 kW.
Dacia Duster je díky svým vlastnostem a ceně jedním z nejprodávanějších SUV na našem trhu. S délkou 4,34 m a šířkou 1,8 m je Duster velmi kompaktní. Jeho rozměry tak umožňují manévrování jak při jízdě v městském prostředí, tak i v terénu. Duster je dostupný ve verzích 4 × 4 a 4 × 2. Pro pohon jsou připraveny zážehové i vznětové motory s výkony od 70 do 85 kW. Základní objem zavazadlového prostoru má hodnotu 445 litrů.
Toyotu C-HR si na ulici určitě nespletete s žádným jiným autem. Charakteristická silueta byla přímo převzata z koncepčního vozu a spojuje dynamiku s městským stylem. Pozornost budí především zadní partie. A jak jinak i u této Toyoty mají zájemci možnost zvolit hybridní pohon s výkonem 72 kW. Klasický pohon pak můžete mít s výkonem 85 kW. Základní zavazadlový prostor nabídne objem 377 l.
Kompaktní crossover Kia Stonic zaujme naopak jednoduchým designem, který působí velmi přívětivě. Jako většina vozů v této kategorii má zvýšený podvozek, „svalnatou“ karoserii, líbivý vzhled a velká kola, kde pohon obou náprav není rozhodně nutností. Dodává se s motory o výkonu od 62 do 88 kW.

Dacia Sandero

Dobrá rada

U auta určeného do městského provozu jistě oceníte doplňkovou výbavu, která vám usnadní parkování jako například parkovací senzory s kamerou.

Text: Jiří Svoboda
Foto: Archiv firem

Jak vybrat auto do města?