Jak ušetřit při nákupu a používání bílé techniky

Moderní technologie dávají téměř nekonečné možnosti výběru, zakoupit spotřebič v odpovídajícím poměru cena/výkon není nijak těžké. Další úspory přinášejí jeho správné umístění a provoz.

rustikální kuchyň

Lednice umístěná mimo dosah slunečních paprsků a trouby nebude nucena více chladit. Foto: Shutterstock

Ve snaze ušetřit není namístě sahat bezmyšlenkovitě po nejlevnějších variantách, nebo dokonce padělcích značkových produktů. Takové výrobky mají většinou výrazně kratší životnost než originální spotřebiče. Může se ale stát i to, že výrobek, který považujete za velmi levný, tudíž mu příliš nedůvěřujete, recenzují jeho majitelé naopak jako skutečně užitečný a kvalitní a potom není důvod k obavám. Pro výběr nejvhodnějšího produktu je proto důležitá i zpětná vazba od reálných uživatelů.

Recenze a srovnávače

K rozhodnutí při koupi bílé techniky mohou posloužit také různé srovnávače produktů. Když už budete mít spotřebič vybraný, ještě se podívejte na jeho ceny na různých platformách. Srovnáním nabídek kamenných obchodů a e-shopů se otevírá možnost vybrat ten nejvhodnější pro vaše účely a ušetřit tím mnohdy i vysoké částky.
Neměli byste rovněž dát jenom na vzhled, spotřebiče se od sebe liší především funkčností, doplňky a různými možnostmi využití. Design je sice důležitým aspektem volby, ale určitě by neměl být prioritou. Podstatné je, jak bude výrobek sloužit.

Rozbalené a vystavené zboží

K novému spotřebiči nepotřebujete designovou krabici, ostatně stejně ji dřív nebo později vyhodíte. Čili koupit produkt v poškozeném obalu nebo takový, který byl pár dní vystavený ve výloze či v obchodě bez něj, je také cestou k levnějšímu nákupu. Existují i internetoví prodejci, kteří přímo rozbalené zboží nabízejí. Svoji lednici nebo pračku na nich koupíte přesto nové, případně zánovní, se stejnou zárukou a určitě levněji.

Některé obchody též nabízejí slevu na nový spotřebič výměnou za starý. Při tomto způsobu nákupu nejenže ušetříte peníze, ale také starosti s odvozem vysloužilého.

Správné umístění spotřebičů

Na chatě nebo chalupě, kde mnohdy kuchyně nebo koupelny nemají standardní rozměry městských bytů, je třeba dbát na umístění spotřebičů tak, abyste se jednak nenaběhali při vaření jako maratonec a jednak abyste nenutili třeba lednici stále víc a víc mrazit.
Možnosti rozvržení chalupářské kuchyně se samozřejmě liší podle velikosti, ale obecná doporučení je vhodné dodržovat. To platí zejména pro lednici. Umístěte ji na takové místo, kde je po celý rok přibližně stejná teplota, ideálně poblíž dveří. Rozhodně ji nestavte tam, kde jsou radiátory či jiné spotřebiče vydávající teplo. Nepatří ani na podlahové topení a k oknům, kterými pronikají do místnosti sluneční paprsky, vyhněte se i vlhkému prostředí. Lednice a mrazák musí pak více chladit, stoupá spotřeba energie, zkracuje se životnost spotřebiče a zvyšují se platby za elektřinu nebo plyn.

varná konvice

Ne vždy je nutné přivést vodu v konvici k varu, s pomocí přednastavených nižších teplot nespotřebováváte zbytečně energii (Foto: Tefal)

Šetrný provoz při vaření

Existuje několik základních pravidel, jejichž dodržováním můžete ušetřit za energie poměrně dost peněz. Mezi ně patří využívání zbytkového tepla při vaření. Pro ohřev jídla je vhodné volit místo klasické pečicí trouby mikrovlnku nebo multifunkční hrnec, vařit s poklicí a používat jen tolik tekutiny, kolik je nezbytně nutné. K šetření peněz za energie pomůže i nová kvalitní sada nádobí a pánví. Nemyslete si, že na chatě či chalupě stačí to, na čem vaříte desítky let, a že postačují hrnce, které používala už vaše babička.

Úsporný režim domácích spotřebičů

pračka

Moderní pračky umožňují nastavit prací cyklus prádlu na míru (Foto: Haier)

Používejte odložené starty pro myčku, pračku, sušičku a využívejte levnější noční proud. U myčky dbejte na to, abyste ji zapínali teprve tehdy, když je zcela naplněná, omezte oplachování pod tekoucí vodou a používejte automatický program pro rozpoznávání stupně znečištění. Sušičku volte samostatnou a s tepelným čerpadlem. Lednici pravidelně odmrazujte. Při pořizování nové volte modely s beznámrazovým systémem.

S kartou lze ušetřit

Některé kreditní karty nabízejí určité procento z nákupu zpět, nezapomeňte proto nákup spotřebiče zaplatit tímto způsobem. Vrátit se vám může velice zajímavá částka. Pozor si ovšem dejte na bezúročné období, které vám banka pro kreditní kartu nabízí. Pokud byste peníze za spotřebič nesplatili do konce období, nákup by se vám naopak výrazně prodražil.

Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Tefal a Haier

Jak ušetřit při nákupu a používání bílé techniky