U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAK SE ZBAVIT HLODAVCŮ

Kategorie: Zahrada | Autor: IVA TVRZOVÁ

Ani milovníky zvířat nepotěší, nastěhují-li se k němu do chalupy myši či jiní škůdci. Jak se nevítaných spolubydlících zbavit?

Jsou v podstatě čtyři možnosti: otrávená návnada, pastičky, elektronické odpuzovače nebo kočka.

Travičství raději ne

Z otrávených nástrah na myši, krysy a potkany lze koupit ve formě zrn Baraki Z, ve formě granulí Broditox G, Kumatox G či Biotoll Ratimor. Nevýhodou tohoto způsobu je jednak určitá nehumánnost, jednak mrtvá rozkládající se myš někde za skříní. Navíc myši nejsou hloupé – pokud několik jedinců po návnadě uhyne, ostatní se jí pak už vyhýbají. Pobývá-li s námi na venkově i naše kočka, pes či jiné domácí zvíře, hrozí nebezpečí i jim – mohou sežrat buď otrávenou návnadu nebo pošlého hlodavce. Následující zdravotní potíže bychom svým miláčkům určitě nepřáli. Otrávené nástrahy stojí 25 až 60 Kč.

Pasti a pastičky

Ani pastičky nejsou bez rizika. Jednak nefungují stoprocentně, i když do nich líčíme oblíbené myší pochoutky (sýr, špek, ořechy, opečený chleba), jednak jsou nehumánní. V obyčejné sklapovací pastičce může zvíře umírat dost bolestivě, v pastičce v podobě klece – pokud ji včas neobjevíme a vězně nevypustíme někde v lese – uhyne hlady. Sklapovací pastička samozřejmě ohrožuje i naše domácí zvířata. Klasická sklapovací pastička stojí od 10 do 20 Kč, na trhu jsou i pastičky plastové, ve tvaru klece či trubky.

Na nepřítele zvukem

Jako nejvýhodnější se proto jeví elektronické odpuzovače. Hlodavce nezabíjejí, jen je vyženou pryč z chalupy. Na jakém principu fungují? Proti škůdcům působí pomocí zvukových či ultrazvukových vln. Většina škůdců jsou totiž plachá zvířata citlivá na hluk. Silný a zvláště měnící se zvuk je stresuje a vyhání pryč. Zvukové odpuzovače jsou slyšitelné i pro člověka (mají frekvenci asi do 20 000 Hz), proto se používají jen tam, kde nepobývají lidé, jinak by je přístroj vyhnal ještě dříve než hlodavce. V chatě a chalupě je lze uvést do provozu například v době, kdy tu nikdo není, tedy přes týden nebo v zimním období. Koupit si můžeme např. akustické odháněče drobných hlodavců a jiných škůdců OdM s regulací hlasitosti nebo OdM3 s přerušovaným tónem od firmy Format 1.

Ještě lepší je ultrazvuk

Výhodnější jsou ale odpuzovače ultrazvukové, pracující na frekvencích nad 20 kHz. Tento zvuk už člověk nevnímá, ale zvířata jej slyší. Každé zvíře má ovšem jinou hranici slyšitelnosti zvuku, takže odpuzovače proti škůdcům (myši, potkani, krysy, kuny, lasičky, tchoři) by měly být nastaveny na frekvenci minimálně 27 kHz, která jim vadí, ale nepůsobí na kočky, psy a další domácí zvířata (ta vnímají zvuky do 26 kHz). Vhodné jsou Deramax-Klasik, DeramaxPlus a Deramax-Profi od firmy Deramax.

   Aby si hlodavci a další škůdci na monotónní zvuk přece jen nezvykli, je dobré měnit jeho intenzitu nebo jej nepravidelně přerušovat. To lze u některých odpuzovačů mechanicky pomocí „knoflíku“ (hlavně u zvukových odhaněčů) nebo to dělají přístroje samy (ultrazvukové).

Jaký si vybrat

Přístroje se liší nejen tím, zda jsou pro lidské ucho slyšitelné nebo tiché, ale i rozsahem účinnosti, tedy plochou, kterou mohou zasáhnout. U odpuzovačů určených pro uzavřené nebo polouzavřené prostory to může být podle typu přístroje od 100 m2 do 500 m2.

   Většina přístrojů je napájena 4 – 6 bateriemi (střední nebo velké monočlánky), které vydrží pracovat 3 až 8 měsíců, některé odháněče jsou napájeny ze síťového zdroje, případně přes adaptér (spotřeba je 1 až 2 W) .

Správné umístění

Odpuzovač postavte nejlépe do míst, kudy se škůdci dostávají do chalupy. Pokud to není jasné, tak do středu objektu. Protože ultrazvuk neprochází zdí, je třeba nechat vnitřní dveře otevřené. Pro ochranu více místností a podlaží, které nejsou propojeny dveřmi, je třeba do každého samostatného prostoru umístit jeden odpuzovač. Pokud se nám zdá, že přístroj funguje nedostatečně, zkusíme jej přemístit na jiné místo. Ultrazvuk se totiž dobře odráží od zdí a pevných předmětů, zato měkké (závěsy, čalouněný nábytek) jej pohlcují. V hodně členitém prostoru s množstvím textilu budeme možná optimální místo chvíli hledat. Můžeme natrefit i na myš, která špatně slyší – na ni pak žádné zvuky nebudou působit.

Kvalitní odpuzovače, nastavené na správný kmitočet, neruší jiné elektronické přístroje ani nevadí domácím zvířatům. Jejich ceny se pohybují od 350 do 990 Kč.

A co kočka?

Nesmíme zapomenout ani na přirozeného nepřítele myší, a tím je kočka domácí. Máte-li ji, nenechávejte ji při svých návštěvách chalupy doma, ale vezměte ji s sebou. Možná si ona s myším nadělením poradí. Lepším lovcem je kočka než línější kocour.

Pasivní ochrana

Abychom myším pobyt v chalupě co nejvíce znesnadnili, utěsníme otvory, kterými se může do objektu dostávat (i když to pomůže jen částečně). A nikde nenecháváme volně ležet potraviny. Vzácnou knihu vázanou v kůži, památku po našem pradědovi, tu přes všechna opatření ale raději nechávat nebudeme. *

www.deramax.cz, www.odpuzovace.ic.cz, www.format1.cz

O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ

Popisy k obrázkům

Kočka je přirozený nepřítel myší, určitě si s nimi poradí i na chalupě

Ultrazvukový odpuzovač DeramaxPlus (rozměry 108 x 63 x 63 mm)

Odháněč OdH1 slyšitelný (rozměry 185 x 88 x 31 mm)

Autor fotografií: FOTO: JAN RYS A ARCHIV FIREM

JAK SE ZBAVIT HLODAVCŮ