U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

JAK OCHRÁNIT STĚNU ZA POSTELÍ

Kategorie: Zařizujeme | Autor: IVA TVRZOVÁ

Pokud stojí postel bokem hned u stěny nebo spíme na válendě, která nemá ani u hlavy žádné čelo, je dobré mezi spáče a stěnu něco pověsit nebo postavit, aby stěna neutrpěla a spáč se neopíral o chladnou zeď.

Problém může vyřešit obklad stěny (třeba jen částečný) korkem nebo dřevem. Bez lepení i vrtání se obejdeme, postavíme-li těsně mezi stěnu a lůžko vhodně velkou dřevěnou desku, která vytvoří jakési čelo nebo bok. Může to být hladký obdélník, případně s horní částí zajímavě tvarovanou. Hlavně u dětského lůžka se fantazii meze nekladou. Využít se ale dají i různé zdobené nebo vyřezávané díly starého, již nepoužitelného nábytku – nejen čela postelí, ale i vyřezávaná dvířka skříněk apod.

   Dříve bývala častým řešením rohož z přírodních vláken, připevněná na stěnu hřebíčky nebo dřevěnou lištou. Kromě rohože můžeme použít i rozměrově vhodný kobereček-hadrák nebo silnější látku, vypnutou do rámu nebo mezi dvě lišty. Lišty provlékneme tunýlkem u horního a spodního okraje, nebo připevníme z rubu sponkovačkou. Pak upevníme na stěnu.

   Efektně vypadají prošívané nebo měkce vycpané polštáře, pověšené za široká poutka na záclonové tyči. Její ozdobné koncovky tvoří pěkný detail. Děti můžou mít za svou postelí velký látkový kapsář na oblíbené drobné hračky.

Popisy k obrázkům

1 Barevně sladěná látka za postelí může viset třeba až od stropu 2 Prostor za postelí můžeme polepit pevnou tapetou, nejlépe látkovou. Obyčejná papírová by se časem odřela 3 Polštáře pověšené za poutka vypadají efektně, při sezení se o ně pohodlně opřeme 4 Velký kapsář ochrání stěnu a dětské poklady v něm budou při ruce 5 Ozdobně ukončená záclonová tyč 6 I látkovým koberečkem ochráníme zeď 7 Chladná stěna byla polepena korkovými díly, čela postelí tvoří postavená hladká dřevěná deska 8 Využít lze i zdobené části ze starého nábytku 9 Celou stěnu za postelí lze obložit přírodními nebo barevně natřenými palubkami

Autor fotografií: FOTO: MICHAL TVRZ, IKEA A ARCHIV

JAK OCHRÁNIT STĚNU ZA POSTELÍ