U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Elektronářadí BOSCH

Kategorie: Dílna speciál | Autor: FOTO Bosch

Podívejme se na některé elektronářadí Bosch, které patří k nejprodávanějšímu na světě. Vybírali jsme – v podstatě náhodně – na Internetu a z katalogu na rok 2002/2003.

Příklepové vrtačky

Jsou vybaveny elektronickým řízením otáček (předvolba a ovládání otáček), odpovídajících vrtání konkrétního materiálu. Velkou předností jsou rychloupínací sklíčidla jedno či dvouobjímková. Systém Press+Lock umožňuje rychlejší a pohodlnější výměnu vrtáků, než dosud užívaná rychloupínací sklíčidla. Vrtačky mají dvourychlostní převodovku. První rychlostní stupeň nabízí nízké otáčky a velký krouticí moment, druhý stupeň vysoké otáčky a nižší krouticí moment. Nespornou předností příklepových vrtaček Bosch je tlumení vibrací. Tlumicí vrstva na ergonomické rukojeti snižuje vibrace na minimum. Všechny modely příklepových vrtaček této firmy mají vrtání s rezervou výkonu, které s výhodou využijeme všude tam, kde potřebujeme vysokou průraznou sílu. Všechny výše uvedené vlastnosti má například příklepová vrtačka PSB 1200-2 RPE “elektronic”. Příkon 1200 W, výstupní výkon 610 W. Pravý a levý chod (tuto vlastnost oceníme v okamžiku, kdy se vrtačka ve vrtaném materiálu “kousne”). Při vrtání do betonu můžeme vrtat otvor o průměru až 20 mm, do železa pak 16 mm a do dřeva až 40 mm. Její hmotnost je velmi příjemná – 2,8 kg. Předností všech příklepových vrtaček firmy Bosch je, že kromě vrtání s příklepem, běžného vrtání a šroubování umožňují i zahlubování, frézování, broušení nebo leštění, pilování děr apod.

Akumulátorové vrtací šroubováky

Všechny aku – nástroje mají rychlovýměnné akumulátory, samozřejmě dobíjitelné. Elektronickým regulátorem je možné ovlivňovat počet otáček. Spínačem zabudovaným v rukojeti je možné změnit rychlost od nuly po maximum. Jednoduchým způsobem (seřizovacím kolečkem) je možné nastavit funkci šroubování (pět výkonových stupňů) nebo vrtání. Mají rychloupínací sklíčidlo a Auto-Lock (= jednoduchá a rychlá výměna pracovních nástrojů obratem ruky), dvourychlostní převod, doběhovou brzdu atd. Akumulátorové nářadí s výhodou využijeme všude tam, kde manipulace s přívodním kabelem je příliš náročná či v místech mimo dosah rozvodu elektrického proudu. Součástí vybavení jsou rychlonabíječka a akumulátor. Takový je například akumulátorový vrtací šroubovák PSR 18 VE-2 elektronic. Na jedno nabití s ním můžeme utáhnout například 530 šroubů (3,5 x 20 mm) do měkkého dřeva, či do téhož materiálu navrtat 580 otvorů (6 x 20 mm). Napětí článku – 18 V, volnoběžné otáčky – 0 až 450, respektive 1300 ot/min. Hmotnost: pouhé 2 kg.

Pily

U všech pil Bosch je možné připojit vysavač pro odsávání prachu přímo od místa řezání. U kmitacích pilek je možné elektronickým systémem ovlivňovat počet zdvihů, a to buď předvolbou nebo přímo na rukojeti spínačem. Systém Bosch SDS poskytuje možnost výměny pilového listu jednou rukou a představení základové desky (u PST 850 PE) pro šikmé řezy nebo řezání v blízkosti okrajů.Kmitací pila PST 850 PE “elektronic” s výkonem 620 W, hloubkou řezu do dřeva 85 mm a do oceli 8 mm, rozsahem výkyvu základové desky do obou stran 45°, počtem volnoběžných zdvihů 500 až 3100 za minutu má hmotnost 2,4 kg. Pokud k této pile koupíme inovované pilové plátky Progressor-Line, budeme mít v dílně velmi výkonný stroj na řezání dřeva i kovu s dlouhodobou životností. Ruční okružní pila PKS 66 CE “elektronic” má velmi kvalitní řezné nástroje – pilové kotouče, které mají dva střídavé a jeden plochý zub. Výsledkem je čistý a rychlý řez. Tato okružní pila je jednou z novinek na trhu. Má příkon 1300 W, hloubku řezu do 66 mm, ochranný kryt, aretaci vřetena a oboustrannou aretaci proti náhodnému spuštění.

Nabídka Bosch je samozřejmě mnohem pestřejší. Nejlépe se s ní seznámíte přímo v obchodní síti. Vybírejte si především ve specializovaných prodejnách elektrického nářadí, v nichž vesměs pracují odborní prodavači, schopní odpovědět prakticky na každou z vašich otázek.

FOTO 1 – Příklepová vrtačka PSB 1200-2 RPE “elektronic”

FOTO 2 – Předností příklepové vrtačky BOSCH je tlumení vibrací

FOTO 3 – S kmitací pilou PST 850 PE “elektronic” lze řezat dřevo i kov

FOTO 4 – Čistý a rychlý řez je cílem každého kutila

Elektronářadí BOSCH