Hrátky s kůží

Rubrika: Dílna

Práce s kůží je čisté řemeslo s minimálními nároky na prostor. Vystačíte si s několika ručními nástroji, tvořit můžete třeba na chalupě u kamen a výrobky z kůže potěšíte snad úplně každého.

Pásky, řemínky, fotopopruhy, peněženky, brašny, pouzdra na nože, ale i originální kapsáře, doplňky dřevěného nábytku, poutka, ochranné obaly na knihy či telefony – to vše lze vyrobit z kůže. A není žádný důvod, proč byste se nemohli přinejmenším základům brašnářského řemesla naučit.

Jako základ postačí stůl, kus kůže a několik ručních nástrojů

Jemná i nezdolná

Kůže je neuvěřitelně tvárný materiál s mnoha možnostmi zpracování a ztvárnění. Pracovat lze s kůží v mnoha variacích povrchů a barev, tloušťky i tvrdosti. K dispozici je kůže silná a pevná, téměř nezničitelná a odolná vůči opotřebení, ale můžete pracovat i s kůží jemnou téměř jako hedvábí. K jejím přednostem patří kromě jiného i charakteristická patina, která dodává koženým předmětům na kráse, ať už jde o designové kousky, nebo účelové součásti interiéru, oděvů či doplňků.

Jak se to naučit

Základy práce s kůží se lze naučit například na některém z kurzů či workshopů. Určitě se vyplatí číst veškerou dostupnou literaturu (na trhu je např. kniha Práce s kůží: Tradiční řemeslo v moderní době, Otis Ingrams, vyd. Metafora 2018). Dobré jsou i tzv. tutoriály v podobě krátkých videonávodů, které najdete na youtube.

Kůži lze zvláště pro potřeby prvních amatérských pokusů nejsnadněji pořídit ve specializovaných e-shopech ať už přímo s kůží, nebo s potřebami pro výtvarníky. Tam také pořídíte základní nářadí, což je zejména sedlářská svěrka, šídlo a jehly na kůži, děrovací vidličky, dlátka, sada kulatých děrovačů, děrovač oválný nebo k vytváření otvorů pro knoflíky, skalpel, kosicí nůž, dřevěná řezačka pásků, obuvnický nebo kulatý nůž a nýtovací nástroje. Pro úplný začátek však postačí kvalitní nůž, řezačka pásků a šicí potřeby.

www.kosmas.cz, www.pethardware.com, www.skladkuzetvurce.cz


Kůže a usně

Useň se říká hovězí kůži, která je univerzálním a nejoblíbenějším materiálem mezi brašnáři. Ovčí, prasečí nebo kozí kůže se termínem useň obvykle neoznačuje. Hovězí useň se dělí na vaz, krupon a bok. Vaz je vláknitější, má víceméně čtvercový tvar, je silný, ale poddajný a má univerzální použití. Krupon je nejpevnější část, tvoří ho celá záda pod vazem a hodí se k výrobě opasků, řemenů a jezdeckých postrojů. Boky jsou postranní část usně.

Na inzerát občas seženete krásné staré sedlářské náčiní


Nezbytná šablona

Základem pro jakýkoli výrobek z kůže je kartonová šablona. Nejprve si nakreslete přesný obrázek projektu (např. tašku nebo peněženku) a vyznačte si otvory a rozměry. Vytvořte několik variant a potom si projekt představte jako trojrozměrný a zjistěte, zda je proveditelný. Až šablonu vystřihnete, složte ji, abyste viděli, jestli je tvar přesně takový, jaký chcete a případně ho upravte.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem a Shutterstock

 

Hrátky s kůží