U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hliněné omítky

Kategorie: Stavba | Autor: ml

Ve stavebnictví je hlína tradiční materiál, který naši předkové běžně používali. Svoje uplatnění nachází i dnes, například k výrobě vnitřních omítek.

Hliněné omítky tvoří alternativu tradičním omítkovým systémům. Použít je lze na jakýkoliv podklad s výjimkou tapet a poradí si s nimi i amatérští stavebníci (jsou vhodné také pro profesionální zpracování včetně nanášení omítacími stroji). V sortimentu hliněných omítek Viton společnosti Baumit najdeme materiál pro všechny vrstvy na zdivu: podkladní podhoz, hrubou jádrovou omítku i jemnou štukovou vrstvu – tu je možné koupit probarvenou ryze přírodními pigmenty v některém z osmi základních přírodních odstínů. Pro další nátěry interiérů výrobce doporučuje volit difuzní (otevřené) nátěry, tedy nátěrové hmoty silikátové, silikonové nebo vápenné. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že hliněná omítka je vyrobena z jemného písku a jílu. Písek splňuje funkci plniva, jíl pojiva. Další přísady, které se používají u všech standardních omítkových směsí a kterými se upravuje jejich plasticita, odolnost proti vzniku trhlin, nasákavost nebo naopak vodoodpudivost, tady nejsou potřeba, neboť všechny jmenované vlastnosti jsou pro hlínu přirozené, navíc se tento materiál velmi dobře zpracovává a tvaruje. Hliněné omítky jsou stoprocentně recyklovatelné: smícháme-li již ztvrdlou omítku s vodou, získáme směs použitelnou pro další práce. Nejdůležitější vlastností hliněných omítek, již hledá člověk toužící po zdravém bydlení, je určitě schopnost regulace relativní vlhkosti vzduchu v prostoru. Z příliš vlhkého vzduchu omítka nečekaně velkou měrou odebírá přebytečné vodní páry a naopak do suchého prostoru stejně dobře přepouští vlhkost, kterou si předtím “nastřádala”. Schopnost udržovat stálou vlhkost pomáhá ke konzervaci dřeva. Hliněný materiál akumuluje teplo a také pohlcuje pachy z kuchyně, cigaretový kouř a obecně látky způsobující potíže alergikům.

***

NA STATKU V ČESTLICÍCH

Příkladem použití hliněné omítky může být typicky venkovský dům Romana Kabelky. Rozhodl se statek rekonstruovat tak, aby se stal nízkoenergetickým. Stavbu zateplil zvnějšku a ještě nad krokvemi. Objekt bude vytápět kotlem na dřevo v kombinaci se solárními články. Pro interiér Roman Kabelka zvolil dřevo a hliněné omítky Viton. “Zlákaly mě svými vlastnostmi, především tím, že jsou schopny vytvářet zdravé mikroklima. A také se hodí do celé koncepce stavby, která se snaží co nejvíce korespondovat s přírodou a ekologickým provozem,” vysvětlil nám stavebník.

Hliněné omítky