Důsledně proti mravencům

Mravence v zahradě nevidíme rádi, protože si chovají mšice, a pak mají blízko do domu. Jakmile se objeví v kuchyni, horečně přemýšlíme, jak na ně nalíčit pasti a jak je zneškodnit.

Mravenci jsou neefektivní při opylování květů, nemají totiž křídla a dokážou poškodit květ sáním nektaru

Mravenci škodí hlavně tím, že na zahradě roznášejí mšice, se kterými žijí v symbióze. Mšice vylučují medovici, šťávu, kterou mají mravenci pro její sladkou chuť velmi rádi a která tvoří podstatnou část jejich jídelníčku. Pro boj s mravenci na zahradě můžete využít chemické prostředky, které jsou biologicky rozložitelné. Jaká opatření však zaujmout, abychom se mravenců zbavili, když se vyskytnou v domě – v kuchyních, spížích, koupelnách a podobně?

Mravenci chrání mšice před nepřáteli, protože se převážně živí jejich výměšky

 

Prevence

Abychom zabránili jejich přítomnosti, je nutné dodržovat základní hygienická opatření a skladovat potraviny v uzavřených dózách. Tento hmyz se může dostat do domu nejrůznějšími cestičkami, stačí jim i ta nejnepatrnější prasklinka. Vhodnou prevencí výskytu je posyp chilli nebo pepřem (můžete si představit, že na ně používáte pepřový sprej). Přes pepřovou bariéru mravenci dobrovolně neprojdou.

 

Zbavte si jich!

Pokud se chcete mravenců zbavit, vsaďte na osvědčenou „babskou“ radu. Je potřeba použít kypřicí prášek, ten totiž obsahuje tři důležité složky: jedlou sodu, kyselé soli a škrob. Nejzákeřnější je právě jedlá soda – hydrogenuhličitan sodný. Ten mravence nafoukne a vzniklý plyn roztrhne. Nadýmání podpoří i kyselé soli, jako jsou hydrogenvinan draselný a dihydrogenfosforečnan vápenatý. Stejně účinné je i droždí v prášku. Práškové droždí smíchané s cukrem nebo medem má pro mravence neodolatelnou přitažlivost. Droždí se v jejich trávicím traktu začne rozpínat a tvořící se plyny je zahubí.
Důležité je vědět, že proti mravencům v domě může pomoci i jar. Jarová voda spolehlivě odstraní feromony, které mravenci vypouštějí, aby mezi sebou mohli navzájem komunikovat. Když tyto pachové stopy odstraníte, nebudou schopni se nalézt, a tak z vašeho domova zmizí. Roztok nastříkejte rozprašovačem tam, kde si mravenci dělají cestičky. Podobný účinek bude mít i mýdlo rozmíchané ve vodě.
Další přírodní metoda likvidace je octová voda. Stačí smíchat 8% ocet a vodu v poměru 1 : 1 a nalít do rozprašovače. Ocet je účinný repelent nejen proti mravencům, ale i proti většině létajícího hmyzu.

Bros nástraha na mravence má formu gelu

Chemie je spolehlivá

Spolehlivým prostředkem na likvidaci mravenčích kolonií je položení jedovaté nástrahy ve formě gelu nebo roztoku. Prověřený je takzvaný mravenčí bufet. Mravenci ho odnesou do mraveniště, tam jím nakrmí dělnice, larvy i královnu a během 1 a 2 týdnů celé společenstvo zahyne.

 

 

 

Text: Martina Lžičařová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Důsledně proti mravencům