U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dům s kamny

Kategorie: Teplo domova | Autor:

Rodinný dům vytápěný krbem, kamny, nebo pecí? Třeba kamny, jaké mívala kdysi ve svém venkovském stavení vaše babička, nebo pecí, která je dosud k vidění v mnoha skanzenech. Dnes? Proč ne, jde to, a dobře!

V kamnech praská…

“Při budování nového domu bych volil jako hlavní zdroj vytápění kamna, krb, nebo pec. Tedy mél-li bych přísun levného kvalitního dřeva pro ekologické spalování a prostor pro skladování otopu. Vstupní náklady na zdroj jsou vyšší než u plynového či elektrického topení, ale z dlouhodobějšího hlediska je nízká cena otopu časem vyrovná, ba i sníží,” vysvětluje Tomáš Bohatec majitel firmy Argan-krby a kamna-plusy topení na dřevo.

Dřevo: ano!

Pokud se někdo odhodlá topit v novém domě tuhými palivy, pak vidí i nezávislí odborníci jasnou odpověď: dřevo. Topit zavřeným krbem či kamny v celém domě je reálné a dokonce i praktické, což třeba naši rakouští sousedé dobře vědí. V pohorských městečkách Rakouska mají podobné vysoce kvalitní vytápění řady domácností. “Pro trvalé obývání domu bych viděl hlavně sálavé typy kamen a krbů. Ty vyhřejí prostor sice za delší dobu, ale teplo z nich je trvalejší než u teplovzdušných typů. Sálavá kamna mají lepší akumulaci tepla a jsou i méně prašná.” Sálavé topení mimo jiné vysílá teplo do všech stran rovnoměrně. U stropu i podlahy je stejné. U teplovzdušného je to jiné -tam se drží teplo hlavně u stropu. Krb i jako doplněk “Osobně bych si postavil kachlová kamna, kde se topí de facto akumulací tepla, takže se v těch kvalitních přikládá tak jednou za šestnáct až dvacet hodin,” přibližuje Bohatec. “S moderními kamny a krby dokáží jejich výrobci kouzla. S malou spotřebou dřeva vytápějí velký prostor po dlouhý čas, kde mohou být pochopitelně i ideálním doplňkovým topením. Má-li někdo jako hlavní plynové topení, může do systému zapojit i krb. V čase, kdy nejsem doma, topím třeba na žádanou teplotu plynem, pak přijdu a zapálím v krbu, v ten okamžik plynové topení eliminuji. Na noc zase naopak,” dodává zastánce krbů a kamen. Je-li u krbu či kamen kvalitní a výkonná vložka, vytvoří topidlo nadmíru tepla, takže se tato energie může odvádět do akumulačních nádrží. Tak je možné ohřívat i užitkovou vodu.

Energie krbová je…

… je levná! Jenže. Pro pořízení kamen do nového domu je třeba zjistit, kolik energie zmíněné obydlí reálně upotřebí. Laicky řečeno: topení v krbu či kamnech se nemá škrtit. Každé těleso je dimenzováno na určitý objem tvorby energie, a jeho nevyužití není šetřením, naopak. “Skrčení, nevyužívání silnějšího topidla, přináší minusy. Třeba ve formě zanášení komína při nesprávném spalování. Z ekologického topení se může nejednou stát topení nezdravé,” poznamenává Bohatec. Kdo si pořizuje do domu krb a kamna? Lidé uvažující o ekonomicko-ekologickém topení, a pak ti, kterým se to líbí. Jako hlavní zdroj si zmíněné topení pořizují víc lidé na vesnicích a v malých městech, v Praze a okolí jsou spíše výjimkou. “Nezřídka se ale setkávám s dotazem, zda by šlo teplo získané topením v krbu či kamnech vést pryč, aby se nenarušil automatizovaný systém otopu domácnosti třeba z tepelných čerpadel. Ten dotaz mají paradoxně lidé, co si pořídí nákladný krb s řadou schopností a vychytávek,” krčí rameny “krbař a kamnář”. Co ještě než jen dostatek financí je pro kamna nutné? Pevná rovná podlaha a komín.

Ohnivé nevýhody

Kamna a krby, zavřené či otevřené, mají i své minusy. Jaké? Vytvářejí prach, u teplovzdušného navíc přepálený, produkují zbytky z topení, tj. popel, sem tam je třeba topení čistit a hlavně obsluhovat topeniště. K tomu je dál nutné mít prostor na otop. To znamená postavit kůlnu na zahradě, obětovat kus garáže, případně vytvořit zvláštní místnost v domě určenou na dřevo. To by ideálně mělo být suché, tvrdé – prostě kvalitní. Dřevo se pak musí objednat nebo dovést. Jinými slovy o otop je nutné se starat. Minusy vyvažuje levnější topení a hlavně romantický pohled do prosklených kamen či krbu. Co víc… dům získá zajímavý architektonický prvek s nejmodernějším designem. Se starými časy babiček, které v mnohých evokuje, nemusí mít zhola nic společného ani novodobá pec. “Tento typ topení je jen pro lidi jistého charakteru. Musejí mít vztah k romantice, přírodě. Nebo chuť si vyvolávat vzpomínky na minulost,” hodnotí Bohatec, jehož pražská firma vnímá nárůst zájmu o domácí krby. Z padesáti procent je klienti žádají coby doplňkový tepelný zdroj. Krb totiž dokáže snížit roční náklady na vytápění domu elektřinou až o celou třetinu.

***

A co peletky?

Zajímavostí, a na našem trhu dosud spíše ojedinělou novinkou, jsou ekologická tzv. peletkova kamna (krby) mající i automaticky pracující zásobník, z něhož jsou doplňovány do topeniště peletky. Granule z biomasy, především dřevěných pilin. Pořizovací cena takových kamen je v ČR vysoká, nicméně cena takového topení není závratná. Maximální cena peletek cca 3,25 Kč/kg, znamená náklady na výrobu jedné kWh ve výši 0,75 Kč. Navíc peletky mají stálou výhřevnost 18MJ/kg a jsou dokonale spalovatelné.

Obrázek

10 až 20 kg dřeva v otevřeném krbu

90%

účinnost 10 %

70%

7,5 kg dřeva v otevřeném krbu s výměníkem

účinnost 30%

50%

5 kg dřeva v uzavřené, ale málo výkonné vložce

účinnost 50%

20%

3,5 kg dřeva ve výkonné vložce nebo kamnech

účinnost 80%

Obrázek

Výkyvy tepelné pohody – příjemná – u sálavých kamen jsou takřka neznatelné.

Obrázek

U teplovzdušného topení jsou rodily mezi “obdobím tepla a zimy” větší, pohoda je kratší a je třeba větší množství otopu

Dům s kamny