U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dremel Multi univerzální pracovní nástroj

Kategorie: Dílna | Autor: Jiří Janouškovec

K drobným opravám, vyžadujícím velkou přesnost, i k výrobě složitějších předmětů ze dřeva či kovu je třeba mít v domácí dílně řadu speciálních nástrojů. Práce s nimi vyžaduje znalosti, pečlivost a především zkušenost. Nástroj, který vám představujeme, splní očekávání jak náročných kutilů, tak profesionálů. Včetně rozsáhlého příslušenství se vejde do kufříku, zabere jen minimum místa, může být kdykoliv po ruce a díky nízké hmotnosti je snadno přenosný.

Dremel Multi je moderním mnohostranným pomocníkem, schopným plnit stovky pracovních úkonů. Má bohaté příslušenství, díky němuž je možné s ním řezat, vrtat, leštit, děrovat, brousit, frézovat, tvarovat i rýt do různých materiálů. Spolehlivě si poradí nejen se dřevem, ale také s kovem, sklem, kamenem, dlažbou, plasty i se sádrokartonem. Úhlový nástavec a systém Multi-fix, který pracuje ve dvanácti pozicích, usnadňuje a zjednodušuje práci v jinak komplikovaných úhlech či obtížně přístupných rozích. Práci s tímto nástrojem snadno zvládne prakticky každý.

Z historie

Rakušan Albert J. Dremel, který se v mládí přestěhoval do USA, je nejen duchovním otcem vysokootáčkového mnohoúčelového nástroje, o kterém píšeme, ale například i první motorové sekačky na trávu. Teprve v roce 1932, po odchodu do důchodu, založil firmu DREMEL, jejímž prvním výrobkem byl elektrický brousicí strojek na žiletky. Krátce poté, v roce 1934, přišla jeho firma na trh s mnohoúčelovým nástrojem, jehož základem byla vysokootáčková pohonná jednotka s mnoha nástavci – předchůdce dnešního Dremel Multi. Nástroj se rychle stal nepostradatelným pomocníkem umělců, domácích kutilů a modelářů. V následujících letech bylo vyvinuto další příslušenství a zdokonalena pohonná jednotka. V současné době firma vyrábí nástroje na elektrický i akumulátorový pohon (hobby i profi) se zhruba 150 druhy příslušenství a přídavných zařízení.

Představujeme…

Z nabídky jsme vybrali dva nástroje, které využijí především přátelé hobby, chataři a chalupáři.

Dremel Multi 395

K tomuto modelu patří 15 kusů příslušenství. V kartonovém balení je i brožura se 100 tipy, radami a příklady, jak nástroj a jeho příslušenství efektivně používat. Dremel Multi 395 má plynule nastavitelné otáčky v rozsahu od 10 000 do 33 000 ot./min. Pracuje s napětím 230 V a má silný elektromotor s výkonem 125 W. Přesné, vycentrované upínací sklíčidlo (0,8 – 3,2 mm) a aretace vřetena zaručují spolehlivou a jednoduchou výměnu příslušenství. Výhodou je velmi nízká hmotnost – pouhých 450 g. Platí na něj dvouletá záruka. Jako další příslušenství je možno používat univerzální sadu nástrojů s proměnnou rychlostí. Využít však můžeme i jiné příslušenství, protože model jich akceptuje více než 100 druhů. Což znamená, že míru univerzálnosti můžeme průběžně zvyšovat dokupováním dalších nástavců. Přístroj se základním vybavením se prodává za 2990 Kč.

Dremel Multi 3950

Tento model má stejné technické vlastnosti jako předchozí, rozdíl je v tom, že se prodává s bohatším příslušenstvím (40 kusů) a s praktickým kufříkem. Doporučená cena je 3790 Kč.

Příslušenství

Je obtížné představit veškeré příslušenství pro Dremel Multi. Proto vás seznámíme jen s některými druhy, včetně jejich cen na trhu.

* Cena jednotlivých sad na čištění a leštění, řezání a broušení, sad univerzálních, na obnovu nábytku, pro detailní práci na autě či kole, pro různé způsoby řezání či k broušení řetězových pil se pohybuje od 490 do 1050 Kč.

* Sada sedmi vrtáků o průměru 0,8 až 3,2 mm přijde na 220 Kč.

* Vysokoobrátkové řezací kotoučky stojí od 110 do 660 Kč. Nejdražší a také nejkvalitnější je kotouček ze slinutého karbidu či kotouček diamantový.

* Vysokorychlostní ocelové frézy jsou určeny především pro práci s měkkými materiály. Na trhu jich je 21 druhů a ceny se pohybují v rozmezí 120 až 250 Kč.

* Speciální, extra tvrdé karbidové frézy (12 druhů) určené k frézování tvrdých materiálů (kovy, kámen, sklo, keramika, plasty) jsou přiměřeně dražší. Prodávají se v ceně od 349 (většina z nich) do 865 Kč.

* Praktickým příslušenstvím pro kutily, ale i řemeslníky, jsou frézovací vrtáky (na sádrokarton, dřevo, dlaždičky či zálivkovou maltu). Jejich cena se pohybuje v rozmezí od 110 do 480 Kč.

* Nejen kutilové a chalupáři, ale například i umělci zcela určitě ocení vysokorychlostní ocelové frézy (což ostatně platí o všech druzích příslušenství Dremel Multi), sloužící k zarovnávání, drážkování, zaoblování, zátkování, falcování, V-drážkování… Cena: od 180 do 560 Kč.

* Brusné kotoučky a brusné kotouče (34 druhů) tvoří propracovaný systém, schopný splnit prakticky každou představu o broušení a tvarové úpravě materiálu. Zaplatíme za ně od 55 do 310 Kč.

* Gravírovací (řezbářské) frézy na měkké materiály jsou velmi levné a mají dobrou životnost. Koupíme je za cenu od 55 do 85 Kč.

* Diamantem osazené frézy ocení například rytci, ale i jiní řemeslníci a kutilové “puntičkáři”. Na jejich zakoupení vydáme od 180 do 440 Kč.

* Karbidokřemíkové brusné kotoučky mají skvělé vlastnosti, jak už napovídá jejich název. Jde vesměs o tzv. brousicí špičky – cena 85 Kč, nebo stopkové brusné špičky – cena 220 Kč.

* Drátěné kotoučky jsou pro řadu jemných prací naprosto nepostradatelné. K nástrojům Multi jsou dodávány v cenovém rozpětí 55 až 110 Kč.

* Jistě netřeba dlouze vysvětlovat vysoce efektivní vlastnosti rychlořezných, extra tvrdých wolframokarbidových fréz. Ač jsou malé, jsou výkonné. Nejlevnější stojí 570, nejdražší 710 Kč.

* Pryžové lešticí kotoučky ocení každý, kdo potřebuje zlepšit vzhled například některých starších “maličkostí”. Vybrat si můžeme ze šesti druhů, každý z nich pořídíme za 105 Kč.

* Lešticí filc, pastu, tkaninu či brusný kotouč pro dokonalou povrchovou úpravu koupíme za 35 až 85 Kč.

Závěrem

Dremel Multi dokáže šikovným lidem usnadnit práci a ušetřit peníze. Ale jen málokteří jsou schopni využít plné nabídky jeho příslušenství. Většině z nás bude stačit, když si koupíme základní nástroj se standardním vybavením. Výhodou Dremel Multi však je, že si můžeme průběžně dokupovat přídavná zařízení (nástavce, stojany, ohebné hřídele, frézovací stoly, svěráky, držáky atd.) či příslušenství, aniž bychom rodinnému rozpočtu příliš ublížili. Tento nástroj je i dobrým tipem pro ty, kteří doma “tolerují” nadšeného kutila a nevědí, co mu koupit jako dárek.

Doporučujeme: Pokud máte možnost přístupu na Internet a chcete-li vědět o Dremel Multi více, vyhledejte si podrobnosti na www.dremel.cz

* * *

S tímto přídavným zařízením získáme přesnou frézu pro objíždění hran, drážkování a ruční frézování dřeva

Dremel Multi 3950 má bohaté příslušenství a prodává se s kufříkem

S frézovacím stolem zvládneme žlábky, drážky, obrušování a srážení hran

S pomocí pružné hřídele se dostaneme při práci do každého místa, protože kabel má délku přes 90 cm

S karbidovými řezacími nástroji opracujeme nejen dřevo, ale i keramické dlaždice, plast, měkké kovy

Jiné nástroje pro obrábění se dají využít i pro zdobení (dřeva, keramiky, kovů, plastů)

Nástavce s brusnými kameny se hodí pro práci na kameni, skle, keramice, porcelánu a neželezných kovech

Se speciálními brusnými kotouči odstraníme rez a vyleštíme kov

S obrušovacími pásy a kotouči ohladíme dřevo a laminát, ale lze je použít i na gumu a na odstranění rzi

S dělicím kotoučem můžeme řezat kov, dřevo i plast

Vysokorychlostní řezací nástroje, určené pro obrážení, hloubení, drážkování, výrobu zářezů a otvorů ve dřevu, plastech a měkkých kovech

Profilované zubové řezací nástroje s karbidem wolframu lze použít na nejrůznější materiál, požadujeme-li větší ubrání materiálu

Brusné kameny pro ostření, odjehlování a broušení kovů, svarů, rzi a podobně

FOTO ARCHIV AUTORA A DREMEL

Dremel Multi univerzální pracovní nástroj