Dopřejte svému kotěti to nejlepší!

„Love me, feed me, never leave me,“ slavný citát kocoura Garfielda nám jasně napovídá, že ke spokojenosti vaší kočky stačí ze strany chovatele tři základní věci: láska, krmení a věrnost. Pojďte se společně s námi podívat, co se pod těmito pojmy skrývá.

Láska
Když plánujeme pořízení koťátka, naše srdce jistě zaplesá při každém pohledu na tu malou chlupatou kuličku. Hned v úvodu je ale dobré si uvědomit, že naše láska nespočívá jen v nekonečném mazlení. Svému koťátku musíme dopřát i správnou péči.
Po příchodu do nového domova kotě okamžitě začne prozkoumávat nové prostředí. Bohužel si ale zatím neuvědomuje všechna nebezpečí, která na něj číhají. Proto je důležité, aby byl chovatel připraven a kotěcí zvědavost se nestala životu nebezpečnou. Stačí dodržovat několik základních pravidel, díky kterým se bude kotě cítit příjemně a v bezpečí.

 

Na co dát pozor:

  • Otevřená okna – kotě by mohlo vypadnout.
  • Vchodové dveře – kotě by jimi mohlo snadno proklouznout ven a už netrefit zpět.
  • Kabely, květináče, dekorace – kotě by je mohlo okusovat a ublížit si.
  • Malé děti – dítě by se nemělo, alespoň z počátku, starat o kočku samo. Často totiž nedokáže rozlišit, co může být pro zvíře bolestivé či nebezpečné. V ohrožení pak mohou být oba.
  • Jiná zvířata – je dobré nový přírůstek otřít kouskem oblečení s naším pachem, ostatní zvířata ho rychleji přijmou. Je ale nutné být trpělivý a počítat s tím, že než si zvířata zvyknou, chvíli to trvá.

 

Již od prvních dní by chovatel neměl zanedbávat péči o svého mazlíčka. Pravidelná péče o krásu a zdraví je pro koťátko nezbytná.

 

Čemu věnovat pozornost:

  • Srst – je dobré vyčesávat 1x týdně.
  • Zoubky – čistí se a brousí tvrdou stravou. Jednou za čas je dobré zkontrolovat zubní kámen a dásně. V případě zaznamenání problému vyhledat veterináře.
  • Koupání – pokud se rozhodnete kočku koupat, je dobré s tím začít právě v kotěcím věku, aby si zvykla. Je nutné počítat s tím, že se může vehementně bránit.
  • Očkování – patří mezi preventivní zdravotní opatření.
  • Odčervení – jednou za čas je důležité kočku odčervit. A to i v případě, že je chovaná v bytě.

 

Krmení
Jedním z nejdůležitějších bodů v péči o kotě je právě strava. Protože kotě roste a vyvíjí se, má větší nároky na nutriční vyváženost stravy. Oproti dospělé kočce potřebuje více proteinů, vitamínu a stopových prvků. Výběr správného krmiva v kotěcím věku je důležitý pro vývoj kočky a zachování jejího zdraví v průběhu dalších let.

 

Věrnost
I když je kočka na první pohled celkem samotář, svým majitelům bývá oddaná. Jejich náruč sice většinou vyhledává jen, když sama chce, ale i tak je miluje. Důležité pro ni proto je, aby i ona cítila, že o ni její majitelé stojí. A to nejen prvních pár měsíců, kdy je ještě kotě. Kočičí smutek a trápení se totiž může negativně projevit na jejím zdraví. Před tím, než malou kočku přinesete domů, pamatujte na to, že kočičí kamarád není záležitostí na pár dní, ale na několik let.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: PURINA

Dopřejte svému kotěti to nejlepší!