Dekorace z textilu, vlny a provázků

Z textilních materiálů, ať už to jsou tkaniny, úplety, nebo nejrůznější příze a provázky, mohou vzniknout nápadité dekorace do interiéru. Lze je koupit, ale pro ty, kterým není cizí vzít do ruky jehlu, háček, pletací jehlice a další pomůcky, bývá zábavou i příjemnou relaxací vlastní tvoření.

Zajímavě zpracovat se dá v teriál, ať je to bavlněná, nebo podstatě každý textilní malněná látka, či nejrůznější druhy vlny a přízí určených k pletení, háč- kování, vyšívání, paličkování, tkaní, nebo i provázky na drhání.

ŠITÉ DEKORACE

Oblíbenou dekorací především v dámské části interiéru je Tilda, šitá postavička s typickými dlouhý- mi štíhlými končetinami v romantickém oblečku. Má-li křídla, říká se jí Andělka. Tyto a podobné „panenky“ se dají koupit, ale nadšené švadlenky se při jejich výrobě rády v duchu vracejí do dob šití na panenky.
Společnost vám můžou dělat i látkoví pejsci, kočičky a další tvorové. Vtipnou a hezkou šitou ozdobou jsou například i menší či větší dýně a jiné plody, květiny či oblíbená srdíčka.

Šitá srdíčka lze kamkoliv pověsit

Kanafásek, panáček do ložnice (Textil Zítka)

STARÉ POKLADY

Na chalupě se dají využít i textilní poklady po babičce, ležící na dně skříně. Vyšívané kuchařky, háčkované dečky a krajky určitě najdou své uplatnění. Pokud na nich už čas zanechal nesmazatelnou stopu, lze vystřihnout zachovalé části a ty zakomponovat do nového díla, třeba polštářku, stínítka lampy, paravá- nu nebo obrázku.

Bílá vyšívaná dečka proměnila běžné stínítko lampy v originální kousek

Háčkovaná dečka dělá parádu na komodě

Dekorativní funkci mohou mít i jinak praktické bytové doplňky, jako jsou polštáře, ubrusy, prostírání, záclonky, závěsy. Záleží jen na tom, jakou jim dáme podobu.

ČÍM OZDOBIT STĚNY

Stěny může ozdobit něžný paličkovaný obrázek, pestrý tkaný kobereček, vyšívaný motiv i rozměrný panel zhotovený technikou patchwork, tedy sešíváním malých dílů do geometrického vzoru nebo reálného výjevu. Háčkované motivy, třeba i staré dečky, se uplatní na textilním obrázku nebo v tak zvaném lapači snů.

Máte hezký, ale prázdný rámeček? Umístěte do něj například šitého ptáčka

NÁVRAT MAKRAMÉ

Velký návrat zažívá v poslední době technika makramé neboli drhání. Používá se převážně materiál v přírodních režných tónech, ale nemusíme se vyhýbat ani barvám. Vedle nástěnných dekorací lze touto technikou vázat například i zá- věsné obaly na květináče.

Přírodní vzhled drhaného závěsu podtrhuje jeho zavěšení na křivé větvi

Technikou makramé (drháním) lze vytvářet jak rozměrnější náročnější díla, tak drobnější a jednodušší věci, jejichž zhotovení zvládnete se znalostí dvou tří uzlů.

TEXT: Iva Tvrzová
FOTO: Vladimír Hájek, Iva Tvrzová, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv firem

Dekorace z textilu, vlny a provázků