U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DŮM PLNÝ BETLÉMŮ

Kategorie: Volný čas | Autor:

Pokud máme doma betlém, tak jeden. Votrubovi jich mají dvě stě! Několik z nich je trvalou součástí bytu, ale všechny ostatní jsou přes rok složeny a uskladněny v garáži. Tady čekají, až před Vánocemi nastane jejich čas.

U Votrubů se betlémům věnuje celá rodina – pan Jiří, manželka Helena i dcera Helena. Betlémy jednak sami vyrábějí, jednak je sbírají a pan Jiří ty poškozené i restauruje. Paní Helena se specializuje na textil – její šikovné prsty dělají betlémy háčkované, drhané, paličkované, z bavlnek, juty, oblékané. Doménou dcery je sklo – betlémy na ně brousí, maluje či sestavuje z korálků. Pod rukama pana Jiřího ožívají betlémy s vyřezávanými figurkami ze dřeva.

Betlém po pradědovi

„Už jako malý kluk jsem si hrál s figurkami z betlému po mém pradědovi,“ reaguje pan Votruba na otázku o začátcích svého koníčku. „Dnes je to nejvzácnější kus naší sbírky. Je více než sto let starý a obsahuje asi 120 figurek od řezbáře Boudného. U nich jsem také začal s restaurováním.“

   Už od dětství rád maloval, ale bylo mu přes třicet, když dostal řezbářská dláta. „Přál bych vám vidět mou první figurku,“ směje se. Začal s betlémy, protože ho zajímala jejich mechanická stránka, pohyb. „Moje první figurky se mi moc nelíbily, tak jsem se to snažil dohnat tím, že je rozpohybuji.“

Vše v pohybu

Pan Jiří vyrobil víc betlémů, ale jeho pýchou je čtyři a půl metru dlouhý mechanický betlém, na kterém pracuje už patnáct let. Betlém, vysoký sedmdesát centimetrů a stejně tak hluboký, se skládá ze čtyř částí – v té první se ze čtyřiceti figurek pohybuje deset, v té poslední už všechny. K vidění je tu švec, který tluče floky do bot, hospodský čepuje pivo, hosté zvedají půllitry, hodiny bimbají, učitelka listuje knížkou, sedící holčička píše a dokonce i pejsek vrtí ocáskem. „Další rozšiřování betléma neplánuji, už teď je jeho převážení složité. Spíš budu přidávat figurky nebo vyřadím starší statické a nahradím je pohyblivými,“ plánuje betlémář.

Mechanizmus je vlastní

Zajímá mě, zda si dělá na pohyblivý mechanizmus dopředu nějaký plán. „Kdepak. Mechanizmus I lepímI jak vlaštovka hnízdo. Pohyb dávám postupně jedné figurce po druhé, občas tak musím něco předělat. Mechanika je moje vlastní; kolečka jsou vyřezaná ze dřeva, používám rybářský vlasec a na vyrovnání nerovností dřeva pružinky. Pohyblivý mechanizmus totiž musí o Vánocích vydržet šest týdnů provozu na výstavě.“ A ještě dodává: „Mechanický betlém je podle mě nejzajímavější zezadu.“

   Na výstavách obdivují betlém dospělí i děti. Pro ně je před betlémem lavice. Jeden chlapeček to zhodnotil: „Je to tu krásné, ale je krátká lavice.“ Takže poučení pro příště.

Nejlepší je olše a lípa

„Nejlepší dřevo na řezání je z lípy a olše. Strom musí být poražen v určitou dobu, nejlépe na podzim, a aspoň tři roky zrát,“ vysvětluje řezbář. „Tím, že figurky nebarvím, potřebuji kvalitní dřevo. Taky se mi stane, že si vezmu špalík, řežu, řežu a objeví se vnitřní suk – pak musím figurku vyhodit. Dělám je z jednoho kusu, jen pohyblivé jsou z více částí.“

Nejmilejší jsou tyroláčci

„Nesbíráme nové betlémy, jen staré. Papírové kupujeme, jen když je to IbombaI. Nejradši máme tyroláčky. To jsou figurky, představující hlavně daráčky – postavy nesoucí Ježíškovi dary. Dělaly se na Příbramsku, v Podkrkonoší a okolí Králík. Jsou jednoduché, pestře malované. Na burzách kupujeme celé betlémy i jednotlivé figurky, hlavně poničené – umím je restaurovat, že nepoznáte, co bylo rozbité. Když přijedeme domů, zmizím do dílny a už o mě nikdo neví,“ prozrazuje na sebe betlémář.

   Nejstarším ve sbírce Votrubových je asi dvě stě let starý ústeckoorlický betlém, originál malovaný hlinkovými barvami. Nejvzácnějším je již zmíněný betlém po pradědečkovi. Při jeho stavění se Votrubovi inspirují třešťskými betlémy – používají hodně kořenů amechu. „Máme i zahraniční betlémy, ale protože nejsou podepsané, většinou nevíme přesně, odkud jsou.“

   Klasické betlémy bývaly zasazeny do exotické krajiny, měly hodně oveček, pastýře, daráčky. Pozdější často představovaly konkrétní krajinu nebo město a měly více postav řemeslníků a daráků.

Pozvánka na výstavu

Betlémy Votrubových – jak sbírkové tak vlastní, některé betlémy dalších autorů a nejrůznější vánoční ozdoby můžete vidět i letos na vánoční výstavě v ambitech při kostelu Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze. Přijít se na ně podívat můžete už od 1. prosince až do 11. ledna. *

Popisy k obrázkům

Nejstarší ze sbírky, ústeckoorlický hlinkami malovaný papírový betlém, stáří asi 200 let

Část betlému malovaného na skle od dcery Heleny

Mechanický betlém na kliku – kralické figurky byly doplněny dřevěnými stavbami, začátek 20. století

Detail papírového betlému – kopie mědirytiny, vydavatel Morak, stáří asi 100 let

Nejnovější část pohyblivého betlému pana Jiřího

Jiří Votruba ve své dílně

V rukách pana Jiřího se rodí další figurka

DŮM PLNÝ BETLÉMŮ