U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Deskové materiály

Kategorie: V dílně moderně – speciál | Autor: mlž, Pavel Zeman

K samozřejmému vybavení domácností patří nábytek. Většinou jej kupujeme už hotový, ale šikovný kutil si (i podle našich návodů) nějaký ten kousek dokáže vyrobit ve své dílně sám. Co se týče volby materiálu, zpravidla sáhne po kvalitním kusu dřeva řezaného na prkna. Dnes má ale i jiné možnosti.

Existuje řada druhů velkoplošných desek, které jsou různými technologickými postupy zhotovovány v podstatě z dřevěného odpadu jako jsou třísky, plátky nebo dokonce jen vlákna. Svými vlastnostmi jsou s masivem srovnatelné a v mnohém je i předčí: jsou pevné, snadno se opracovávají, vyrábějí se ve velkých rozměrech, jsou levnější a dají se koupit ve velkých obchodech pro kutily. Hodí se jak pro výrobu nábytku, tak ve stavebnictví. Pozor ale, každý druh desky je vhodný na něco jiného! Nyní nabízíme přehled nejběžnějších a nejvíce používaných typů, které jsou u nás na trhu.

Překližka

Jak její název napovídá, překližka vzniká překlížením (přelepením) více vrstev dřeva směrově pootočených o 90 stupňů přes sebe. Jedna vrstva je středová a další vrstvy pak nabývají od středu do stran vždy ve shodném počtu. Překližka by tedy, aby se nekroutila, vždy měla mít lichý počet vrstev. Překližky se liší formátem a sílou jednotlivých vrstev. Běžně jsou k dostání v sílách od 4 do 28 mm, k prodeji jsou také překližky modelářské, obalové nebo stavební. Stavební překližky jsou voděodolné a mají charakteristickou tmavěfialovou barvu. Povrch těchto překližek, které se používají například jako bednění pro betonování nebo jako podlážky na lešení, je buďto hladký nebo v protiskluzové úpravě. Překližka je díky svým mnoha vrstvám vysoce odolný materiál, který se používá i v nábytkovém průmyslu. Je možné ji tvarovat a ohýbat, a to jak za studena vrstvením, tak za tepla a pod vysokým tlakem ve formách a lisech. Speciálním druhem překližek je tzv. Multiplex. Jedná se o mnohovrstvou překližku určenou pro vysoké namáhání.

Laťovky

Jsou to lehké konstrukční lesky, které mají jádro z malých, natěsno nebo s mezerami přilepených latěk a jejichž horní a dolní vrstvu tvoří překližka nebo dýha. Používají se k výrobě rozměrných konstrukcí a polic. Při řezu a použití laťovky je třeba respektovat vnitřní uspořádání latěk kvůli pevnosti.

Dřevotříska

Obyčejná neupravená dřevotříska je základem pro lamino a dýhované materiály. Samotná se používá jako podkladní materiál na podlahy, na stavbu jednoduchých příček, podlahy nábytkových pater, pódií a podobně. Neupravená dřevotříska není materiál vhodný pro výrobu nábytku. Materiál snadno absorbuje vlhkost (i ze vzduchu), následně zvětšuje objem a bobtná, což desku silně poškozuje. Nejběžněji se prodává v sílách od 6 do 28 mm ve formátech desek 122 x 244 cm a 183 x 275 cm nebo 207 x 275 cm. Kraje desek mohou být rovné nebo opatřené perem a drážkou.

Lamino

Nejběžnější a nejvíce používaný deskový materiál na výrobu kuchyňských linek i ostatního nábytku je lamino. Jedná se o dřevotřískovou desku s fólií. Lamino je pevné, ale přitom křehké, takže je třeba je řezat na přesné formátovací pile, nejlépe s předřezem. Lamino se prodává v různých dezénech, imitujících dřevo, ale i v pastelových barvách v několika desítkách odstínů. Povrch může být hladký, nebo s jemnou pórovitou strukturou. Nejběžnější formát je cca 183 x 275 cm nebo 122 x 244 cm a síla 1,8 cm. Povrchově se upravují pouze hrany materiálu nažehlením pásky ve stejném nebo odlišném dezénu.

Lamino nemá rádo vodu, proto je např. dobré pohlídat, aby pára z rychlovarné konvice neunikala v těsné blízkosti jeho hran, aby voda z květináčů nebo ze dřezu nezatékala k hranám a spojům tohoto materiálu. Koupelnový nábytek z lamina by měl stál na nožičkách.

Dýhy

Krájené nebo loupané dýhy se používají pro zkrášlení povrchů méně hodnotných materiálů. Především dýhy z exotických dřevin, ale i z ořechu, třešně nebo kořenice jsou překrásné a mají nezaměnitelný vzhled. Podkladem pro dýhu se tak stávají MDF desky, dřevotříska nebo překližka. Odýhovaný a vysoce esteticky zhodnocený materiál pak lze použít pro výrobu i luxusního nábytku, výplní dvířek, kazet nebo rámů. Dýhou jsou potahovány nejen dveře, ale i obložkové zárubně. Krásu dýhy a kresbu dřeva, ze kterého dýha je, zvýrazní vhodně použitý lak nebo lazura. Hrany dýhovaného deskového materiálu je třeba opatřit stejnou dýhou nebo nákližky, které lze profilově frézovat.

Sololit / sololak / solodur

Tenký materiál (asi 3 – 4 mm) se nejčastěji používá jako zadní strana nábytku a skříněk. Vyrábí se jako základní surová neupravená deska v bílé a černé barvě. Možné je vybírat i z několika dřevěných dezénů, které odpovídají nejvíce používaným laminům a druhům masivu. Perforovaný (tj. děrovaný) materiál se používá tam, kde je důležité, aby nábytek “dýchal”. Jedná se o peřiňáky, botníky, dna postelí nebo potravinové skříně. Vhodný je například i pro vestavěné spotřebiče (pokud vůbec nějaká záda použijeme).

Pracovní kuchyňské desky

Na dřevotřískovém vlhkuvzdorném jádře je silná fólie s dezénem dřeva, kamene nebo jiných materiálů a dekorů. Přední hrana může být rovná nebo zakulacená. Síla prodávaných desek se pohybuje od 28 mm do 40 mm. Pracovní desky se nejčastěji prodávají ve standardní hloubce 60 cm. Možná hloubka na objednávku je 80 a 90 cm. Délka desky je 410 cm. V prodejně většinou desku uříznou na žádaný rozměr. Tyto desky se používají nejenom v kuchyních, ale i na pulty nebo na koupelnové skříňky se zapuštěným umyvadlem. Hranu řezu je však vždy nutné upravit například pomocí sanitárního silikonu proti vlhkosti. Na koncové hrany pracovních desek se používá páska ve stejném dezénu, jaký je povrch desky. Pásku nalepíme pomocí chemoprenu a její přesah ořízneme ostrým dlátem. Do čista pak hranu zabrousíme jemným smirkovým papírem na špalíčku. Ani pracovní deska však nevydrží vše. Pro její dlouhou životnost není vhodné přímo na ní krájet nožem nebo na ni stavět hrnec právě sundaný z plotny či přímo na desce naklepávat řízky. MDF MDF desky jsou vysoce ceněný materiál pro výrobu čelních ploch nábytku. MDF desky jsou dřevovláknité, snadno se frézují a při frézování se neštípají, jsou soudržné a spíše měkké. Materiál je křehký a při pádu se snadno poškodí. Nemá rád delší působení vody, je ale odolnější než dřevotříska. MDF desky je možné mořit, lakovat a dýhovat. Používají se ve velkém k výrobě nábytkových frézovaných dvířek. Dvířka se po opracování následně ve vakuových lisech potahují fóliemi v mnoha dřevěných i jiných dezénech.

Tvarovatelná MDF

Pro různé oblouky či “zatáčky” se při výrobě nábytku či v modelářství používá 10 nebo 12 mm silná nařezávaná deska Topanform. Jedná se o ohýbání za studena. Deska se položí na šablonu nebo formu či do kopyta, drážky se natřou lepidlem. Na první desku se zrcadlově položí druhá deska (systém drážky na drážky). Forma se uzavře nebo stáhne a lepidlo se nechá zaschnout. Povrch desky lze upravovat jako u obyčejné MDF desky.

OSB desky

OSB desky se vyrábějí slisováním stejnosměrně orientovaných dřevních zbytků vhodné velikosti. Na trhu je najdeme v několika velikostních rozměrech. Mohou být nebroušené a broušené, s perem a drážkou po obvodu nebo rovné. Vyrábějí se také v několika konstrukčních pevnostech. Jsou částečně voděodolné.

Používají se na stavby dřevodomů sendvičovým systémem a jako podkladní vrstva pod podlahy, k záklopu a renovaci půd a podkrovních prostor. Vhodné jsou jako podklad pod lehké střešní krytiny. Běžná síla je 10 – 30 mm. Například v USA se z nich staví i vícepatrové obytné domy nebo sportovní či průmyslové objekty, u nás jejich čas teprve postupně přichází a poptávka po nich stoupá. OSB desky se také vyrábějí s vodovzdornou fólií na povrchu, tím je zvýšena jejich odolnost a je možné je použít i díky hladkému povrchu fólie pro šalování.

Biodeska

Biodeska je třívrstvý dřevěný deskový materiál z masivu. Nejčastěji se prodává v síle 20 a 22 mm. Používá se na konstrukce a čelní plochy nábytku a kuchyňských linek, pro výrobu jak plných, tak prosklených dvířek.

Materiál to není nejlevnější, ale je vysoce kvalitní. Zjednodušeně by se dalo říct, že jde o jednoduchou překližku ze tří vrstev masivních lišt. Díky tomu se ani ve větších plochách (např. dveří skříní nebo kuchyně) nekroutí a neprohýbá. Povrchovou úpravu je možné provádět mořením, lakováním, lazurováním nebo voskem či olejem stejně jako u masivu. Biodesku ozdobně frézovat nebo zakulatit je vhodné pouze do síly první pohledové desky.

Spárovky

Spárovky jsou dřevěné desky z menších kousků dřeva lepených na spáru nebo spárou k sobě. Touto technologií se odstraní vnitřní pnutí dřeva a sníží se možný průhyb desky na minimum (zvyšuje se tvarová stálost materiálu). Spárovky se vyrábějí jak z jehličnatého dřeva, tak z listnatého. V hobby marketech je většinou můžeme koupit jako prkna v igelitu. Spárovkám, které se vyrábějí z malých kousků dřeva, se říká špalíčkové. Jsou délkově i šířkově poskladané z menších kousků. Druhou variantou jsou spárovky průběžné, poskládané a slepené z latí odpovídajících celkové délce materiálu – jsou napojovány jenom do šířky vzájemným slepením. Spárovky se vyrábějí nejběžněji v sílách od 16 do 40 mm. Silné spárovky, především bukové nebo dubové, jsou vhodné jako kuchyňské pracovní desky, dubové, borové a rovněž bukové jako stupně na schody. Tenčí spárovky se používají k výrobě celodřevěného nábytku, polic skříní nebo parapetů. Možnosti jejich použití jsou velmi široké. Díky pracnosti výroby a náročnosti technologie nejsou jako materiál nejlevnější.

Hobra

Tzv. nástěnkový materiál – hobra se používá jako podkladní nebo výplňový materiál pro tlumení kročejového hluku, neboť akusticky izoluje. Hobra je měkká a křehká, proto ani není určena pro výrobu nábytku – nemá potřebnou pevnost a nosnost.

Cetris

Cementotřísková deska Cetris s vysokou pevností se prodává v úpravě pero/drážka nebo s rovnými hranami. Používá se jako podkladní materiál pro podlahy, ale zároveň jako konstrukční desky podobně jako OSB desky. Má vysokou požární odolnost. Cementotřískové desky lze použít ke stavbě rodinného domku sendvičovým systémem, kdy se opláští dřevěná kostra a vloží izolace. Jsou vhodné i pro rekonstrukce půdních prostor. Na vhodný rozměr je lze upravit pomocí ruční elektrické pily “mafla”. Při řezání se vzhledem k příměsi cementu do dřevní hmoty dost práší. To se ale dá vyřešit napojením pily na stavební vysavač.

Popisy k obrázkům

Překližka s neklouzavým povrchem

Překližka

Multiplex

Překližka s hladkým povrchem

Dřevotříska

Na hrany lamina se nažehlují pásky ve stejném dezénu

Dřevotříska s perem a drážkou

Lamino

Dýha (vlevo) a odýhované desky

Sololit

Pracovní kuchyňské desky

MDF

Topanform

OSB

Na obklad schodů byla použita spárovka

Moderní vybavení se hodí i do rekreačních objektů

Biodesky

Spárovka

Kuchyňská dvířka ze spárovky

Hobra

Autor fotografií: Foto Pavel Zeman

Deskové materiály