U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů

Kategorie: Dílna | Autor: Připravila Petra Marková

V posledních letech si získaly oblibu různé efektní úpravy povrchu dřeva. Většinu těchto technik lze použít i na další materiály, například neglazovanou keramiku a papír. Týká se to jak nábytku, tak drobnějších předmětů a doplňků. Můžeme tak dodat neotřelý vzhled starším i novým předmětům. V minulých číslech jsme vám ukázali, jak vytvořit patinu (imitaci starého odřeného nátěru) a dekor podle šablony. V některém z dalších čísel to bude fládrování (falešná kresba dřeva), mramorování (struktura kamene). Drásáním, opalováním nebo bělením lze dosáhnout vzhledu hodně starého dřeva. Ozdobit předmět jednoduchým motivem i složitějším obrázkem můžeme také pomocí tiskátek či ubrouskové techniky (jinak zvané dekupáž). Dnes vás seznámíme s technikou zvanou krakeláž, která imituje starý popraskaný nátěr.

3. Krakeláž

Předmět, kterému chceme dodat starobylý půvab, musíme nejprve dobře očistit (oprýskanou starou barvu nebo rez) a odmastit. Krakeláž se provádí ve třech krocích:

1. nejprve se předmět natře podkladovou, vodouředitelnou barvou (ve výtvarných potřebách koupíme k tomu určené speciální akrylové barvy, ale použít můžeme i levnější Balakryl),

2. pak se na zaschlou barvu nanese krakelovací médium neboli lak (také zvaný vypínací nebo trhací lak, patina lak, antika lak)

3. a po jeho zaschnutí se přetře vrchní, opět vodouředitelnou barvou – ta po-sléze rozpraská jako starý lak. Nakonec je ještě možné předmět přelakovat bezbarvým lakem.

Konečný vzhled hodně záleží na tom, jak pečlivě budeme všechny vrstvy nanášet. Krakelovací lak musíme nanášet jedním směrem. Stejně tak vrchní barvu – natíráme v jednom směru a pouze v jedné, dostatečně silné vrstvě. Jakmile bychom místo přetírali znovu, vznikající praskliny (objevují se krátkou chvíli po nanesení barvy) bychom zničili a znovu by se už nevytvořily. Praskliny budou vypadat jinak, jestliže lak i barvu naneseme stejným směrem, nebo lak jedním a vrchní barvu přes něj křížem. Velikost prasklin záleží na tom, jak silná bude vrstva krakelovacího laku (čím silnější, tím větší) nebo jak dlouho bude vrchní barva schnout (čím bude doba kratší, tím budou praskliny výraznější). Pro rychlejší vysušení barvy lze použít třeba fén na vlasy. U různých výrobků se může postup práce trochu lišit, proto si vždy pečlivě přečteme návod. Barvy můžeme libovolně kombinovat, podklad může být tmavší než vrchní vrstva nebo naopak, záleží jen na naší fantazii. Pomocí krakeláže můžeme zdobit věci ze dřeva, plechu, keramiky, ale i papíru nebo plastu. Oblíbenou technikou je i kombinování krakeláže a dekupáže, ale o ní si povíme někdy příště.

***

NÁKUP:

Krakelovací laky vyrábějí různí výrobci (např. Pébéo, Marabu, Hobby line, Nerchau), koupíme je v prodejnách výtvarných potřeb nebo ve větších papírnictvích. Speciální akrylové barvy dostaneme také ve výtvarných potřebách, nebo v prodejně s nátěrovými hmotami zakoupíme Balakryl. Pro práci používáme plochý štětec.

Dřevěný obrazový rámeček

1) Očištěný rámeček natřeme základní barvou ve zvoleném odstínu, v tomto případě červenou, a necháme dobře zaschnout.

2) Krakelovací médium se nanáší na zaschlou podkladovou barvu a nechá se uschnout. Čím silnější vrstvu média natřeme, tím větší praskliny vzniknou.

3) Na zaschlé médium naneseme vrchní barvu (smetanovou). Každé místo přejedeme štětcem pouze jednou a jedním směrem, jinak by praskliny nevznikly.

4) Sušení můžeme urychlit pomocí teplého vzduchu z fénu na vlasy, praskliny se při rychlém schnutí ještě zvýrazní.

Plechová konev

Techniku krakeláže můžeme použít i na starou konev. Zvolíme-li na vrchní nátěr zelenou, bude ladit se všemi květinami.

1) Stará, tvarově zajímavá, ale oprýskaná a místy i zrezivělá konev může dostat nový kabát. Nejprve ji ale musíme pořádně očistit a odmastit (použili jsme ředidlo S 6006).

2) Podkladovou barvou zakryjeme i stopy po rzi. Pokud je předmět hodně rezavý, je nutné rez obrousit a místa případně zatmelit. Barvu je pak vhodnější nanést ve dvou tenčích vrstvách

Ve stejné modro-bílé povrchové úpravě je nejen rám zrcadla, ale i další doplňky ze dřeva: krabička

na šperky a kartáč na vlasy

Stará plechová konvička na zalévání květin dostala nový šat

FOTO AUTORKA

DEKORATIVNÍ povrchová úprava dřeva i dalších materiálů