U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Čtyřnožka na chatu

Kategorie: Dílna | Autor: fx

Dřevěnou židličku jednoduché konstrukce vyrobíme z odpadového materiálu. Využije ji každý chatař, například pro návštěvy nebo pro hospodyňky do kuchyně, aby je při vaření nebolely nohy.

Materiál: hranolek z tvrdého dřeva o průřezu 5 x 5 cm a délce 47 cm, 4 prkénka 57 x 10 x 2 cm, překližka, kvalitní laťovka nebo dřevotřísková deska 2 cm tl. 36 x 36 cm, laťka 5 x 2 cm o délce asi 50 cm, kousek dřevěné kulatiny o průměru nejméně 12 mm na kolíček, lepidlo, kousek fólie, 8 vrutů

Základním dílem čtyřnožky bude rovný, hladce ohoblovaný hranolek průřezu 5 x 5 cm a délky 47 cm z tvrdého dřeva. Vyvrtáme do něj v roztečích asi 5 cm několik průchozích děr pro zasunovací zarážku – kolík z dřevěné kulatiny průměru nejméně 12 mm. Čtyři nožky uděláme z rovných, ohoblovaných prkének rozměrů 57 x 10 x 2 cm. Velikost a tvar prkének ořízneme podle obrázku, řezy do hladka obrousíme. Připravený středový hranolek omotáme tenkou fólií a kolem něj k sobě složíme a lepidlem na dřevo přilepíme všechna čtyři prkénka. Spolehlivost spojů “pojistíme” zašroubováním delších tenkých vrutů do dřeva (viz kresba). Po vytvrzení lepidla hranolek ze spojených nožek vyklepneme a fólii odstraníme. Z překližky, kvalitní laťovky nebo dřevotřískové desky 2 cm tloušťky vyřízneme přímočarou pilkou kotouč o průměru 36 cm. Řez začistíme a jednu hranu kotouče zaoblíme. Nakonec celý do hladka obrousíme. (Kotouč můžeme načisto přetočit a obrousit také na soustruhu na dřevo.) Z laťky s průřezem 5 x 2 cm si připravíme čtyři kusy upevňovací objímky kotouče – sedáku. Rozměry a lichoběžníkový tvar je patrný z obrázku. K jejich slepení a sešroubování využijeme konec středového hranolku. Díly objímky sestavíme, slepíme a sešroubujeme stejným způsobem jako čtyřnožku. Nyní ale nepoužijeme fóliovou vložku, objímku přilepíme napevno. Pak ji přilepíme a přišroubujeme ke spodní části sedáku. Nyní hranolek vsuneme do připravené čtyřnožky a kolíčkem zajistíme na požadované výšce. Takto sestavené a vyzkoušené díly nakonec čistě přebrousíme a povrchově upravíme: natřeme krycím nátěrem a nalakujeme. Pokud použijeme kvalitní dřevo, můžeme použít lazurovací barvy nebo jen bezbarvý lak. Aby hranolek čtyřnožkou snadno procházel, snažíme se při natírání vytvořit co nejtenčí vrstvu, kterou ještě zbrousíme. Nakonec můžeme středový hranolek potřít mýdlem, aby po něm nožky opravdu hladce klouzaly.

Čtyřnožka na chatu