U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Co dokáže Dremel MultiPro v zahradě?

Kategorie: Dílna /pr článek/ | Autor: mlž

Na drobné opravy, které jsou přesto náročné na pozornost a přesnost a kterým se nedá utéct ani o víkendech na chatě nebo chalupě, a také k dalším řemeslným a kutilským činnostem je často nutné mít v dílně mnoho speciálních nástrojů. Práce s nimi vyžaduje znalosti a zkušenosti a také jejich uložení zabere spoustu místa. Multifunkční nástroj Dremel MultiPro se vejde do malého kufříku a bez problémů může být kdykoliv po ruce nejen v dílně, ale i při řadě prací na zahradě.

Dremel MultiPro je vysokootáčkový nástroj, patřící k nejuniverzálnějším a nejsnáze ovladatelným nástrojům, které kdy byly vytvořeny. Kromě toho, že se s ním dá zvládnout celá řada drobných prací doma, i na zahradě se ukáže jako neocenitelný pomocník. Přístroj se snadno používá, protože je malý a lehký. Stejně tak jsou i rozměry vyměnitelného příslušenství šikovně malé, což je výhodné při práci v komplikovaných úhlech či obtížně přístupných rozích. Díky vysokým otáčkám s proměnnou rychlostí (5 až 33 tis./min) a s více než 150 druhy příslušenství si spolehlivě poradí s mnoha materiály: dřevem, kovem, sklem, kamenem, dlažbou, plasty i sádrokartonem. S nástrojem Dremel MultiPro můžeme řezat, vrtat, brousit, leštit, frézovat, děrovat, tvarovat, rýt i gravírovat. Práci s ním zvládne prakticky každý. Tentokrát si ukážeme, jaké možnosti vy-užití v praxi existují při procházce zahradou.

Broušení a údržba ručních zahradnických nůžek

Kartáčem z uhlíkové oceli č. 428 odstraníme staré zaschlé zbytky rostlin a také korozi. Čep nůžek namažeme olejem. Brusným kotoučkem z oxidu hlinitého č. 932 při dodržování stejného úhlu nabrousíme hranu nůžek. Po skončení naolejujeme ostrou hranu kvůli ochraně před korozí.

Odstranění koroze z kovového zahradního nábytku

Povrchovou rez, která se může tvořit i v místech, kde na první pohled není vidět (např. v rohu pod sedákem židle), odstraníme drátěným kartáčem č. 428 při rychlosti 15 tisíc otáček. Hlubokou korozi obrousíme až na holý kov brusným kotoučkem z oxidu hlinitého č. 952. Ostré otřepy můžeme odstranit smirkovým lešticím kotoučem č. 425 s použitím vřetene č. 402. Nábytek pak natřeme základovou a vrchní barvou.

Vyčištění zahradního grilu

Počasí spolu se zbytky jídla mohou způsobit na zahradním grilu korozi a skvrny. Odstraníme je brusným kotoučkem z oxidu hlinitého č. 932 až na čistý kov, který po vyčištění můžeme natřít základní a vrchní barvou. Korozi z noh kulatého průměru odstraníme nerezovým drátěným kartáčem č. 530. Tímto kartáčem se dá odstranit i špína z roštu, který po očištění namažeme olejem.

Naostření nože sekačky

Chceme-li nabrousit nůž elektrické sekačky, nejprve ji vypneme ze sítě. U benzinové sekačky vyjmeme svíčku a vypustíme nádrž. Pak povolením matice vyjmeme nůž (aby se neprotáčel, obalíme ho do plátna a přidržíme). Na broušení použijeme nástavec č. 675 s brusnými kotoučky. Jde o skutečnou specialitku vyvinutou přímo na ostření nožů rotačních sekaček. Nůž tak ošetříme snadno a dokonale.

Dalších možností je celá řada: Dremel MultiPro využijeme i při opravě dřevěného nábytku nebo zahradní houpačky – obrousíme jím vy-štípnuté kousky dřeva, pak poškozené místo přetmelíme a opatříme nátěrem. Vrtací nástavce jsou neocenitelné např. pro vytvoření odtokových otvorů v květináčích nebo při upevňování konzoly na košík s převislými květinami. Jiným typem nástavce uřízneme zrezivělý hřebík, šroub nebo drátěné pletivo. Málokdo asi využije plné nabídky příslušenství, a tak je Dremel MultiPro nabízen v sadě s 15-ti kusy univerzálního příslušenství za 2990 korun. Pro náročnější je určena rozšířená sada v kufříku se 40-ti kusy příslušenství za 3590 Kč. Další přídavná zařízení (nástavce, stojany, svěráky, ohebné hřídele apod.) či příslušenství lze pak dokupovat postupně a podle potřeb každého z nás. Výrobky zakoupíte u odborných prodejců firmy Bosch; více informací naleznete na www.dremel.cz nebo obdržíte na poradenské lince 261 300 457.

***

Brusné kotoučky všech tvarů a velikostí využijeme při ostření nůžek, sekerek, motyček i lopatek

Na tupé čepele zahradních nůžek se báječně hodí brusný kotouček z oxidu hlinitého č. 932

Rošt zahradního grilu vyžaduje čas od času naši péči. S nástavci pro Dremel MultiPro to půjde snadno

Speciální nástavec č. 675 využijeme k dokonalému naostření nože rotační sekačky na trávu

Pomocí řezacího nástavce č. 9903 nebo č. 84922 můžeme vytvořit jedinečnou dekoraci – zahradní světlo z květináče

Co dokáže Dremel MultiPro v zahradě?