U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

VRTAT LZE I BEZ PROUDU

Kategorie: Black & decker – rádce všech kutilů | Autor:

Když potřebujeme kromě šroubování provádět i náročné vrtací práce, nemůžeme se již spolehnout na „malé“ šroubováky, ale je třeba si pořídit akumulátorovou vrtačku. V dnešní obrovské nabídce není snadné si vybrat ten správný model a proto bychom se na následující stránce pokusili o pár základních rad.

Základní rozdělení aku vrtaček není pravda jednoduché. Je třeba brát zřetel na typ aku nářadí, které se rozděluje na aku šroubováky – vhodné na menší domácí práce, jako například montáž dveřních pantů či kování, klik, úchytek apod. V případě, že potřebujeme i vrtat, přistoupíme již k aku vrtačkám, které též rozdělujeme na vrtačky příklepové (lze vrtat i do zdiva či cihly) a vrtačky bez příklepové pro použití do dřeva, kovu a plastu.

Mezi základní typ aku vrtačky patří EPC12CA. Je to 12V akumulátorová vrtačka s rychloupínacím sklíčidlem. Nabízí 24 utahovacích momentů a tak si hravě poradí se všemi běžnými typy vrutů a šroubů. 3hodinová doba nabíjení je pro běžného kutila či chalupáře zcela dostačující. Tato vrtačka se dá tedy použít při jakémkoliv vrtání do dřeva s vrtákem do průměru 25 mm, dále pak pro vrtání do kovu, plastu a podobných materiálů. Velkou výhodou je malý rozměr vrtačky a poměrné nízká hmotnost 1,8 kg. EPC12CA nabízí Black&Decker za doporučenou prodejní cenu 1 390 Kč.

Pro Ty z vás, kteří již pro svou práci doma, na chatě či v dílně vyžadujete 2 akumulátory a můžete tedy s vrtačkou pracovat téměř neustále, je v naší nabídce model EPC14CABK. Tato vrtačka má již vyšší napětí akumulátoru 14,4 V, je balena v přenosném kufru a nabízí 2 akumulátory. Doba nabíjení je i zde 3 hodiny a práci usnadní i ergonomická rukojeť, která Vám okamžitě „padne“ do dlaně. S touto vrtačkou se můžete bez problémů vydat i na práci na zahradě, kde můžete například montovat plotové plaňky, sestavovat zahradní nábytek či pracovat při budování či úpravě střechy. 2 akumulátory vám zaručí několikahodinovou práci bez přerušení. Typ EPC14CABK je k dostání za 2 490 Kč vč. DPH.

Pro opravdové mistry kutily, kteří již po letech zkušeností vědí, co ke své práci potřebují, nabízí společnost Black&Decker aku vrtačku HP126F3B. Je to již 2rychlostní aku vrtačka s rychloupínacím sklíčidlem do průměru stopky vrtáku 10 mm. I tento typ je k dostání v kufru a též obsahuje dva akumulátory s kapacitou 1,7 Ah. Velkou výhodou je zde 1hodinová nabíječka. Která opět výrazně zkracuje pracovní prostoje. Velmi ceněná je u tohoto typu měkká gumová rukojeť, která pohlcuje vibrace a chrání tak zdraví pracovníka. Ve vypínačí je zabudovaná elektronika, proto si tak každý individuálně nastavuje rychlost sklíčidla, resp. vrtáku. Max. krouticí moment je zde 34 Nm, což je již téměř profesionální parametr. Sa ku vrtačkou HP126F3B si již hravě poradíte při všech běžných pracích kolem Vašeho domu. Prodejní cena 2rychlostní aku vrtačky HP126F3B je 2 990 Kč vč. DPH.

Jak již bylo na začátku článku řečeno, je akumulátorových vrtaček na českém trhu nepřeberné množství. Z toho důvodu je tedy maximálně vhodné vybírat jen známé a značkové zboží u renomovaných prodejců a nikoliv neznámé výrobky, které jsou někdy k dostání doslova na ulici. Pravdou je, že značkové nářadí bývá zpravidla dražší o 500-1000 Kč dle napětí akumulátoru, ale jistota, že u značkového výrobku máte jistotu solidnosti, kvality, pravdivosti technických parametrů, dostupnost náhradních dílů, využití servisu, nabídku příslušenství apod., jistě stojí za to. V některém z příštích vydání si povíme informace i o příklepových akumulátorových vrtačkách. Autor článku: Vojtěch Regazzo – Black&Decker

Přátelé >> na celý život

Nářadí Black&Decker je možné zakoupit u všech prodejců Black&Decker. Máte-li zájem o zaslání ceníku či katalogu, zašlete prosím tento požadavek na e-mail recepce@blackanddecker.cz nebo na adresu Black&Decker Trading s.r.o., Klášterského 2, 143 00 Praha 4.

O autorovi| Vojtěch Regazzo, Autor článku: – Black&Decker

Popisy k obrázkům

VRTAT LZE I BEZ PROUDU