Chraňte komínový otvor

Zakončení, respektive zakrytí otvoru komínového systému na střeše je dobré nepodceňovat. Jednoduchá komínová mříž zabrání především pádu ptactva a větších předmětů do komína. Před vniknutím vlhkosti do komína a poškozením plynových kotlů chrání tzv. komínové stříšky. A nechceme-li se spokojit jen se zamezením vniknutí vlhkosti a padání předmětů do komína, ale vyžadujeme i zlepšení jeho tahu, můžeme si vybrat komínové hlavice. Komínovými hlavicemi zvýšíme účinnost otopné soustavy, vnitřní pohodu v domě a v neposlední řadě i estetické vlastnosti tohoto technického zařízení na naší střeše.

 

 

 

O komínu se vznešeně říká, že je srdcem domu. Méně poeticky řečeno, je to především otvor, do kterého, pokud není zakryt, může leccos spadnout, dešťovými kapkami či listím počínaje a zástupcem říše ptactva nekonče. A to může způsobit problém, od zničených plynových kotlů v důsledku vlhkosti a zatékání až po mračna dýmu a zápachu uvnitř domu na místo komfortu a zdravého života. Abyste si zapnutím kotle nebo zatopením v kamnech nezatopili i jinak, je dobré komín na střeše osadit komínovou hlavicí, která napomůže i odvětrání spalin, nebo alespoň jednoduchou mřížkou, která zabrání, aby do komína spadl větší předmět či živočich, či stříškou, která komín chrání před vniknutím vlhkosti.

 

Na tuhá paliva i plyn
Komínové hlavice jsou vyráběny z nerezu a jsou materiálově do posledního detailu a spoje konstruovány i pro velmi agresivní spaliny, takže je lze použít i pro otopné soustavy na tuhá paliva. Buď se vsazují přímo do komínového otvoru pro průměry hrdla 150, 200, 250 a 300 mm, nebo mají čtvercovou základnu, která se osadí a přišroubuje na horní plochu komína (opět pro průměry hrdla 150, 200, 250 a 300 mm). V principu se jedná o mechanické zařízení založené na proudění vzduchu bez jakýchkoli nároků na energie – vítr vytváří podtlak a vytahuje vzduch a spaliny z komína, takže zlepšuje odtah.
Existují i komínové hlavice  vhodné pouze pro plynové otopné soustavy, které neprodukují tak agresivní spaliny. Rovněž se buď vsazují přímo do komínového otvoru pro průměry hrdla 150, 200, 250 a 300 mm, nebo mají čtvercovou základnu, která se osadí a přišroubuje na horní plochu komína (opět pro průměry hrdla 150, 200, 250 a 300 mm). Jsou založené na proudění vzduchu bez jakýchkoli nároků na energie – vítr vytváří podtlak a vytahuje vzduch a spaliny z komína, takže zlepšuje odtah.

 

 

Mříže a stříšky
Komínové mříže jsou vyráběny z pozinku v černém provedení a komín ochrání pouze proti větším předmětům. Uplatní se hlavně ve městech, kde je větší riziko pádu ptactva do komína. Lze je použít pro rozměr komínového průduchu 150 x 150 mm, 200 x 200, 250 x 250 a 300 x 300 mm.
Komínové stříšky brání vniknutí nežádoucí vody (déšť, sníh) do komína. Kromě toho jsou navíc zajímavým estetickým doplňkem střechy.  Jsou navrženy a vyrobeny speciálně tak, aby nesnižovaly tah a nezhoršovaly tak funkci komína. Jsou dodávány v nerezovém provedení v široké škále průměrů (průměr hrdla 100 mm až 250 mm), hodí se proto téměř pro všechny komíny.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: HPI-CZ

Chraňte komínový otvor