U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHALUPA JE HRA

Kategorie: Stavba | Autor:

Beton je odjakživa považován za nudný, neutrální a neestetický povrch bez výrazu. Ale napadlo vás někdy, že může být i krásný?

Paní Hana z Rakšic u Moravského Krumlova je o kráse betonu přesvědčená. Dokonce tak pevně, že zatoužila mít svou novou letní kuchyň převážně z tohoto univerzálního stavebního materiálu, který je pevný, tvárný a trvanlivý.

Kuchyň – centrum domácnosti

Klasický domek s uzavřeným dvorem na okraji vesnice postavili v minulém století předci Hanina muže jako hospodářské stavení s chlévy, stájemi a stodolou. Když se před dvaceti lety paní Hana s rodinou do domu nastěhovala, chlévy ani stodola už svému účelu nesloužily. Noví majitelé tehdy zrekonstruovali jen původní obytnou část. Už tenkrát měla Hana kuchyň spojenou s obývacím prostorem. Jako praktická žena totiž věděla, že samostatnou kuchyní by se odřízla od společenského dění. Pořád ale snila o propojení bytu s nevyužitým podkrovím. A protože je to rázná žena a své sny dokáže realizovat, prošlo stavení další rekonstrukcí. Tentokrát majitelé nechali otevřený celý obytný prostor.

   K domu patří nádherný dvůr a zahrada a Haně začalo časem vadit, že v letních měsících, kdy rodina tráví převážnou část dne venku, musí často odbíhat do kuchyně v domě. Tehdy začala spřádat plány k další přestavbě. Pod přístřeškem vmístě bývalých hospodářských stavení by měla vzniknout letní kuchyň. Prvním krokem byla oprava střechy a cihlové zdi, která odděluje dvůr od sousedního pozemku. Pod novou střechou si pak nechali majitelé postavit venkovní krb a základ letní kuchyně byl na světě.

Beton v hlavní roli

Když Hana přemýšlela, jak by měla letní kuchyň pod přístřeškem vypadat, sehrála svou roli náhoda. Potkala se s manželem své spolužačky, stavbařem, inženýrem Břetislavem Eichlerem, který se zabývá originálními návrhy a realizacemi železobetonových schodišť a který v poslední době také tak trochu experimentuje s betonem v interiéru. Společně se sešli nad prvními návrhy a po pár týdnech se beton mohl začít míchat. A protože bude letní kuchyň částečně otevřeným prostorem navazujícím na okolní pozemek, hodlá majitelka upravit a zvelebit celý dvůr i zahradu.

Kovářova kobyla nechodí bosa

Láska pana Eichlera k betonu je opravdu nefalšovaná. I na své chalupě, která mimochodem leží jen pár kilometrů od Hančina stavení, se snaží uplatnit betonové prvky tam, kde byste to vůbec nečekali. Aby si štáb magazínu Chalupa je hra mohl udělat představu o tom, jak beton v interiéru působí, pozval jej pan Eichler do své koupelny. Tam právě vzniká betonový sprchový kout, z betonu budou vana i dvě umyvadla. Povrch betonu opatřený stěrkou je pak nenáročný na údržbu. Voda se otře stejně jako například z obkladů či dlažby. A protože beton tvoří jednolitou plochu, nemusíte řešit třeba čištění spár jako v běžné koupelně. Zařizovací předměty z betonu zůstanou v klasickém šedém odstínu. Ale aby koupelna nepůsobila příliš šedým dojmem, budou zdi opatřeny bílou stěrkou. Všechny doplňkové komponenty včetně dvířek koupelnových skříněk budou z nerezu.

Betonová laboratoř

Kousek od chalupy, kde právě vzniká koupelna z betonu, má inženýr Eichler malou dílnu, kterou lze s nadsázkou nazvat betonovou laboratoří. Tam totiž se svým oblíbeným materiálem experimentuje a právě teď vyrábí komponenty do letní kuchyně paní Hany.

   Nejzajímavější je bezesporu podlaha. Budou ji tvořit originální dlaždice. Nejprve vznikla gumová forma se strukturou dřeva. Ta se vylije betonem a po zatvrdnutí se dlaždvoře dice vyklopí. Povrch se pak ještě upraví a betonové dlaždice, připomínající dřevěné desky, se položí jako klasická dlažba. V téže dílně se také vyrábějí pracovní desky s dřezem a další komponenty.

Letní kuchyň s domácím kinem

Když se štáb pořadu Chalupa je hra vrátil po několika týdnech do Rakšic, staveniště se proměnilo v útulné zákoutí s originální kuchyní a příjemným posezením. Přestože podlaha, pracovní desky i dřezy jsou skutečně z betonu, působí celý prostor pod střechou s dřevěným trámovím útulně. Hana si splnila svůj sen a má venku plnohodnotnou kuchyň s prostornou kuchyňskou linkou se sporákem, troubou, lednicí i mikrovlnnou troubou. Pod střechu se pohodlně vešel i jídelní stůl a menší stolek s ratanovou pohovkou a křesílky. A že to myslí Hana s posezením venku opravdu vážně, dokazuje i to, že má v prostoru zabudované i domácí kino.

Popisy k obrázkům

CHALUPA JE HRA