U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ČEKEJ A NEPLAKEJ

Kategorie: Volný čas | Autor: rb

SOUTĚŽ O 5 CD

Přesně v duchu této letité písničky Antonín Gondolán “čekal a neplakal”. Vedle několika veleúspěšných singlů totiž nemá na svém kontě ani jednu LP desku. Až dnes si můžeme ty staré slavné i mnoho nových písní připomenout na cédéčku, které vydává Multisonic. Jmenuje se samozřejmě Čekej a neplakej.

V roce 1967, kdy sourozenci Gondolánovi vytvořili skupinu, se prodalo více než 150 tisíc singlů této písně. A vítězně táhly hitparádami také songy Duj-duj, Matka umiera nebo Tancovala ráda. Prolínají se v nich prvky popové i jazzové s melodikou jejich romských předků. Věra, Antonín, František, Jiří a Vojtěch Gondolánovi vystupovali vedle špiček naší populární hudby – Karla Gotta, Waldemara Matušky, Heleny Vondráčkové a dalších. Velký úspěch sklízeli i na koncertním turné po Německu, Švýcarsku, Švédsku, Nizozemí, Sovětském svazu a Francii, kde vystoupili i na nejprestižnějším pařížském pódiu.

S mnoha slavnými kapelníky a orchestry spolupracoval Antonín Gondolán také sám jako multiinstrumentalista, zpěvák a skladatel. A některé nabídky, ač velmi lákavé, odmítl. Chtěl zpívat a hrát domácímu publiku, a tak dal košem i Franku Sinatrovi, který jej chtěl získat pro spolupráci…

Ale vzpomínky nejsou jen příjemné. Po rozpadu skupiny, k němuž přispělo předčasné úmrtí báječného pianisty Vojtěcha Gondolána, se sourozenci rozprchli do světa. Věra zakotvila až v Austrálii, Antonín odjel, jak sám říká, na “dlouhodobý zájezd” do Německa. Stal se uznávaným a vyhledávaným spoluhráčem pro nejrůznější jazzové sestavy. Na prahu devadesátých let se však po krátkém zaváhání vrátil domů.

Jak hodnotí dnes tuzemskou hudbu? “Mladí by měli víc jezdit ven a poslouchat živé koncerty. Hudba jde strašně rychle dopředu a s ní i úroveň muzikantů a šíře jejich záběru. Tady je zvykem hrát jen na jeden nástroj. V Americe jsem zažil, jak si hráči uprostřed koncertu vyměnili nástroje – a hráli tak, až mi vzrušením vstávaly vlasy na hlavě.”

Snad měl podobný pocit i Karel Vágnera, když v jednom pražském jazzklubu slyšel Gondolán trio (k base a piánu Antonína Gondolána se přidali Marek Balog na housle a Marek Pilo na kytaru). Díky tomu máte možnost slyšet tyto tři výborné muzikanty na CD, na němž dominuje Antonínův hlas. Těšme se, že bude následovat i výběr instrumentálek, v nichž si člověk ještě víc užije mistrovství hráčů.

Soutěžní otázka je dnes snadná. Jak se jmenuje pařížská koncertní hala, kde Gondoláni slavili obrovský úspěch. Je to:

1. Columbie

2. Olympie

3. Gracie

Odpovědi posílejte do 31. května na novou adresu naší redakce: Zelený pruh 95/97, 140 00 Praha 4.

FOTO J. JANOUŠEK A ARCHIV

ČEKEJ A NEPLAKEJ