U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BUĎTE NEJ…

Kategorie: Volný čas | Autor: Iva Tvrzová

Na těchto stránkách vás pravidelně seznamujeme s lidmi, kteří mají nějakého zajímavého koníčka. Dnes vám jich představíme hned celou řadu. Všichni mají jedno společné – jsou to správní “blázni”, jejichž hobby se stalo vytváření a překonávání nejrůznějších rekordů a výroba všemožných neobvyklých věcí.

Největší hustotu rekordmanů na jeden metr čtvereční (nejen v ČR, ale na celém světě!) jsme mohli zaznamenat letos 13. a 14. června na náměstí v Pelhřimově. Bylo to na 13. ročníku Mezinárodního festivalu rekordů, kuriozit a piva Budvar “Pelhřimov – město rekordů”. Přes rekordy je u nás pelhřimovská agentura “Dobrý den”, která nejen organizuje každoroční festival, ale je také správcem České databanky rekordů, provozovatelem pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit, autorem českých dodatků knihy Guinnesovy světové rekordy a autorem a vydavatelem České knihy rekordů. Chcete-li, aby byl nějaký váš rekord oficiálně zaznamenán, musí u toho být zástupci “Dobrého dne”. Na letošním festivalu bylo vytvořeno 33 českých, jeden slovenský a 2 německé rekordy. Ve fotoreportáži jsme zachytili aspoň některé z rekordmanů a kuriozit.

Foto – Sedmdesátiletý Bedřich Lovák z Prahy překonal svůj dosavadní rekord ve šplhu bez přírazu na 8 m dlouhém laně, zavěšeném na jeřábu – dokázal to za 15,8 sekundy. Tento sport, zvaný olympijský šplh, sice už mezi olympijské disciplíny nepatří, ale věnují se mu nadšenci, Sokolové dokonce pořádají Memoriál Bedřicha Šupčíka. Současný světový rekord je 5,58 sekundy, vytvořil ho Slovák Ján Masár.

Foto – Na festivalu byla slavnostně pokřtěna Česká kniha rekordů, výpravná publikace se stovkami fotografií, ve které najdete údaje pyšnící se přívlastky největší, nejstarší, nejmenší, nejdelší, nejtěžší, nejrychlejší, nejvytrvalejší… Při této příležitosti se tu sešlo na největší autogramiádě rekordmanů na světě 121 lidí, zapsaných v této knize. Současně tu byla představena kniha přímo “k sežrání” – paní Alena Zachová z Pardubic vytvořila z pravého pardubického perníku, mandlové hmoty a jedlého papíru titulní list České knihy rekordů o rozměrech 125 x 172 cm.

Foto – Vladimír Hyška z Bílého Kostela nad Nisou vytvořil český rekord v rychlostním stloukání másla. Pomocí historické máselnice z roku 1901, odstředivky z roku 1930 a 5 l mléka stloukl za 13 minut a 37 sekund zhruba 20 dkg másla. K tomuto neobvyklému koníčku ho před lety přivedl nález staré poškozené máselnice, kterou zrenovoval – a začal sbírat další, až vytvořil malé soukromé muzeum.

Foto – Skutečně obdivuhodný rekord vytvořila skupina obyvatel Domova důchodců z Onšova, jejichž průměrný věk je zhruba 80 let (nejstaršímu je 89 roků). Před čtyřmi lety se na rotopedu “vypravili k pramenům Amazonky”, což znamenalo našlapat 8 500 km! Na pelhřimovském náměstí, za bouřlivé podpory našich nejstarších mažoretek z mosteckého Penzionu pro seniory, svou štafetovou jízdu dokončili. Na fotografii je 79letý Karel Korynta. Ovšem tím jejich aktivita nekončí. Hned na druhý den měli naplánováno vyrazit k Jižnímu pólu. Jejich elán a nadšení jim mohou všichni mladší jen závidět!

Foto – Martin Komárek z Oseku u Milevska vyřezal přímo na náměstí z velkého kmene stromu motorovou pilou otevřenou knihu a na jejích stránkách obrázek pelhřimovského náměstí. Vyřezávání různých plastik motorovou pilou se věnuje už osm let. Zatím jeho největším dílem byl více než šest metrů vysoký totem; vedle toho se jako jediný Čech účastní ve světě soutěží v tzv. timbersports, což jsou dřevorubecké soutěže s pilami a sekerami. Loni se stal vicemistrem Evropy.

BUĎTE NEJ…