U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BIOJARMARK S KOZÍ PŘÍCHUTÍ

Kategorie: Volný čas | Autor: Karel Merhaut

Poznat ekologicky hospodařící sedláky nejen prostřednictvím anonymně prodávaných biopotravin, ale z očí do očí, ochutnat od nich vše, prodiskutovat s farmáři nejvhodnější způsoby přípravy i třeba uskladnění jejich produktů, navázat kontakty jak kvůli odběru kvalitnějších potravin přímo ze dvora, tak kvůli rekreačnímu pobytu na statku.

To byl prvotní cíl u nás netradiční akce, s níž v roce 1994 na základě popularity podobných počinů u našich sousedů poprvé začala pražská kancelář německé nadace H. Böella spolu s občanským sdružením LEA – Liga energetických (dnes ekologických) alternativ. V pavilonu v Praze na barrandovských Terasách se tehdy poprvé obyvatelům a návštěvníkům hlavního města představili se svou produkcí ekologičtí zemědělci, jichž většina působila na Moravě. Večerní raut se skleničkou vína z chemicky neošetřovaných vinic vše při tónech cimbálovky korunoval a nová tradice byla na světě. Oba partneři, spolupracující i se Svazem ekologických zemědělců PRO-BIO Šumperk, ji pečlivě rozvíjeli. Spolu s rostoucím zájmem vyznavačů hodnotnějších potravin zrozených bez chemie při odpovědnějších vztazích sedláků k půdě, k rostlinám, zvířatům i ke krajině tak mohou za to, že se pražský biojarmark letos koná již podesáté! V pátek 19. září odpoledne (od 14 do 20 h) a v sobotu 20. září (od 9 do 14 h) se v areálu bývalé restaurace Terasy opět sejdou přední biorolníci z Čech a Moravy se svými zákazníky a příznivci. Ti vedle kvalitnějších potravin zpravidla oceňují i alternativu, kterou ekologické zemědělství nabízí i rozvoji našeho venkova – práci sedlákům, dík rostoucímu zájmu o biopotraviny stoupající jistotu odbytu, zásluhou agroturistiky i práce pro navazující profese, tedy oživení života obce, zajištěná péče o pole a louky kolem. Že mnozí zemědělci a dokonce i biosedláci sami právě onen rostoucí zájem o biopotraviny neumějí využít k nastartování své vyšší prosperity, to se právě LEA rozhodla při letošním biojarmarku ukázat na stále žádanějších a přesto nedostatkových kozích produktech.

Soutěž o rohatou story

Předehrou biojarmarku bude seminář na dané téma s blokem příspěvků odborných, zkoumajících, co vlastně u nás brání většímu rozmachu kozích farem, i příspěvků zábavných, které chtějí upozornit i na mnoho nevšedního kolem tohoto zvířete. Kozí seminář se bude konat 19. 9. v nové biorestauraci v Praze 1 v Truhlářské ulici – od 10 h na vážnou, od 11.30 h na lehčí notu. Přikořenit kozí příchuť akce mohou i naši čtenáři. Zašlou-li jakýkoli zajímavý příběh, vzpomínku či historku s heslem “KOZÍ STORY” na adresu: LEA, Barrandovská 1/p, 152 00 Praha 5 do 15. 9., mají šanci nejen na honorář v podobě symbolického “košíku” kozích produktů pro vítěze, ale i na veřejné čtení svého výtvoru a jeho poskytnutí zamýšlenému Muzeu koz, o němž bude mj. řeč i na semináři.

Pel-mel biosoutěží

Hosty barrandovského svátku biopotravin ale čeká na počest jubilea akce více soutěží. V klání o titul MISS koza může uspět jak dětská kresba vytvořená na místě, tak donesená autorská fotografie bradaté krasavice, příp. živé zvíře, přijde-li s majitelem, nebo i tematická maska demonstrovaná na jarmarku. Titul Kozí superBIO čeká na vítěze návštěvnické ankety o nejchutnější kozí produkt. Hosté zvolí mezi prodávajícími i Mistra prodeje, mezi všemi nabízenými biopotravinami budou nominovat i BioESO jarmarku 2003 a šanci mají též upozornit na produkt či počin, jenž dle nich zaslouží “hrdý” titul BIOptákovina roku. Dále nebude chybět zákaznický kvíz o ceny, vyhlašovat se poprvé bude i farmářský prezident pražského biojarmarku! Páteční večer tradičně zpestří živá hudba, chybět nebude obvyklá poradna pro ty, kdo chtějí zahrádkařit bez chemie. Drobné soutěže čekají i na děti. K mání bude opět ekozemědělská literatura, videofilmy i CD. Shrnuto – páteční odpoledne a sobotní dopoledne budou opět malým svátkem ve znamení BIO, při němž si přijde na své celá rodina, přičemž připravená nabídka produktů, zábavy i rad by pestrostí letos měla předčít jarmarky minulé. Podrobnější i aktuální informace lze zjistit na www.lea.ecn.cz

České biojídelny

Podle nedávno vydaného průvodce biorestauracemi v Německu existuje v zemi 220 jídelen s alespoň jedním chodem v kvalitě BIO. Trochu jiná je situace v ČR, kde by se biojídelny s trochou nadsázky daly spočítat na prstech. Pro lepší informovanost příznivců biopotravin uvádíme příklady takových zařízení převzaté z manuálu LEA s názvem “Kam pro biopotraviny” – nejde však o místa, kde se vaří stoprocentně z bioproduktů, nýbrž o taková, kde biopotraviny tvoří podstatnou, někde i převažující složku jídelníčku.

Praha:

Country Life, Melantrichova 15, Praha 1

Country Life, Jungmannova 1, Praha 1

Govinda, Soukenická 27, Praha 1

Govinda, Na hrázi 5, Praha 8

Albio, Truhlářská 20, Praha 1

Rezonance, Husitská 36, Praha 3

Vesmírna, Ve smečkách 5, Praha 1

Ostatní města:

Bazalka, Máchova 147, Hradec Králové

Jídelna, Staroměstské nám. 28, Mladá Boleslav

Jídelna Jiřka, Havlíčkova 72, Poděbrady

Jídelna zdravé výživy, Školní 1, Teplice

Natura Viva, Koliště 5, Brno

Alma Klub, Velké nám. 40, Kroměříž

Foto – I Dagmar Havlová byla hostem biojarmarku

Foto – Kozí sýry budou letos centrem pozornosti

FOTO LEA

BIOJARMARK S KOZÍ PŘÍCHUTÍ