U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

BEZ ČISTÉ VODY KOUPÁNÍ NEBUDE!

Kategorie: Stavba | Autor: Martina Lžičařová

Minule jsme se zamýšleli nad otázkou, zda si pořídit svůj vlastní bazén a podle čeho vybírat. Pokud jste se rozhodli, že se pustíte do stavby, je nutné také dodat, že vás čeká téměř celoroční (i když ne nijak dramatická) péče o provoz bazénu a údržba vody.

Abychom bazén mohli opravdu pohodlně využívat, je nutné nejen dobře jej vybrat a postavit, ale také naplnit vodou a vybavit kvalitní technologií, která zaručí prvotřídní jakost a nezávadnost vody. Hlavními prvky bazénové technologie jsou oběhové čerpadlo a filtrační jednotka. Neobejdeme se ani bez chemických prostředků.

   Čerpadlo zajištuje cirkulaci a výměnu vody a její průtok filtrem. Důležité je zvolit přiměřeně výkonný přístroj, aby se filtrovaná voda co nejrychleji dostala do všech míst bazénu a znečištěná odtekla.

   Účinný filtr zachytí i drobné částečky rozpuštěné ve vodě, které způsobují zákal nebo zbarvení vody.

   Kromě toho je potřebné vodu pravidelně ošetřovat přidáváním tzv. bazénové chemie, která ničí škodlivé bakterie a další mikoorganizmy. Při jejich přemnožení se stává voda pro ty, kteří se chtějí koupat, zdraví nebezpečnou. Proto se běžně do vody přidává chlór, kyslíkové či jiné přípravky, jichž existuje celá řada a které jsou k dostání u každého prodejce bazénů. Většinou se přesně odměřené množství jednoho nebo více přípravků vkládá do plovoucího dávkovače.

   Luxusní zařízení dostávají chemii do vody prostřednictvím oběhového potrubí bez zásahu lidské ruky, ale na jeho pořízení je třeba mít připraveno při budování bazénu přibližně o 100 tisíc Kč víc.

   Návrh bazénové technologie je nutné zpracovat již v průběhu přípravných prací a je součástí projektové dokumentace. Jednotlivá zařízení musí být dobře a snadno dostupná kvůli kontrole a údržbě.

   I tak budeme muset dezinfikovanou vodu průběžně a pravidelně zbavovat všech hrubých nečistot, jako je listí, jehličí a hmyz, které přistanou na hladině i pod ní. K jejich vylovení slouží výměnné jemné síťky s teleskopickou násadou.

   K důkladnému vyčištění dna a stěn slouží vodní vysavač. Bez jeho pomoci se neobejde prakticky žádný majitel bazénu. Nabídka obsahuje tři typy: mechanický, s nímž se zachází jako s běžným domácím vysavačem, poloautomatický, který se pohybuje po dně sám za pomoci membrány a podtlaku z fitračního zařízení, a zcela automatický, který je vybaven vlastním motorem a programovatelnou elektronikou, má vlastní filtrační vak a čerpadlo pro sání vody.

   Jak vidíte, „tanec“ kolem průzračně čisté vody není žádné drama. Většinou jde jen o kontrolu a drobné zásahy, i když všechna dosud vyjmenovaná zařízení vyžadují samostatnou údržbu. A tak se připravte na to, že kromě plavání je nutné zvládnout kontrolu oběhového i dávkovacího čerpadla, filtrační jednotky, tepelného výměníku, měřicích elektrod, vodních rozvodů, zajistit bezpečnost bazénového provozu i bezpečnost při koupání. Většiny těchto starostí se ale můžete zbavit, když si zaplatíte odbornou pravidelnou měsíční údržbu, kterou bazénové firmy jako nadstandard zpravidla poskytují.

MÁTE DOST VODY? Již ve fázi prvních úvah o pořízení bazénu si ověřte, zda máte dost vody na jeho napuštění. Téměř bezproblémové je napojení na veřejný vodovod. Před čerpáním vody musíte upozornit místní vodárnu na zvýšený odběr a vyžádat si k tomuto kroku svolení.

Spoléháte-li na vlastní studnu, je nutné spočítat, zda je pramen dost vydatný. Další možností je objednat dovoz vody v cisterně, ale i tak musíte mít zdroj na její výměnu. Na čerpání vody z potoka nebo řeky radši hned zapomeňte! Vyčištění takové vody by vás přišlo velmi draho.

Popisy k obrázkům

Optimální hodnota pH vody v bazénu by se měla pohybovat v rozmezí 6,8 až 7,6. Měření pH umožňují testovací soupravy, tzv. testery

Bazénová chemie

Zapojení filtračního systému

Autor fotografií: FOTO MOUNTFIELD A BAZÉNY DESJOYAUX

BEZ ČISTÉ VODY KOUPÁNÍ NEBUDE!