U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Bazény pro osvěžení

Kategorie: Léto v zahradě | Autor: IVA TVRZOVÁ

V horkých letních dnech většina lidí zatouží po chladivém osvěžení. To na zahradě nabídne bazén, případně koupací jezírko, a zahradní sprcha.

V bazénech je velmi široký výběr, jak ve velikostech, tvarech, materiálech, doplňkovém vybavení, tak i cenách. Vybírat můžeme od těch nejjednodušších, s pevnou nadzemní konstrukcí, až po bazény, které lze částečně nebo úplně zapustit do země.

Jaký bazén vybrat

Rozloha a dispozice zahrady budou vodítkem při výběru velikosti a tvaru bazénu -může být kruhový, oválný, čtvercový, obdélníkový, víceúhelníkový, ve tvaru osmičky, ledviny a podobně.

   Při rozhodování o materiálu bazénu budou roli hrát jeho trvanlivost, snadnost údržby, ale i náš dojem. Volit můžeme monolitní polyesterovou skořepinu, nebo bazén vytvarovaný v zemi podle vlastního přání s pomocí speciálních panelů a vyložený pevnou fólií, u jiných je koupací vana sestavena z dílů ze silnostěnného plechu se speciální plastovou vrstvou, další bazény jsou keramické.

Bazén jako jezírko

Pokud někomu vadí příliš „umělý“ vzhled těchto bazénů, ale do stavby přírodního koupacího jezírka se nechce pouštět, najde řešení v bazénu-koupacím jezírku Biodesign. Má přirozený tvar, navržený podle přání zákazníka, a díky použitému krycímu materiálu – mramoru, působí jezírko v zahradě velmi přirozeně. Má postupně se svažující okraje, které poskytují větší bezpečnost při koupání, hlavně dětí, a umožňují také vytvořit navazující „pláž“. Údržba je přitom stejně snadná jako u klasického bazénu, navíc díky přirozenému ohřevu produkovanému mramorovým obkladem je voda teplejší.

Další vybavení

Koupání zpříjemňují například pohodlné schody, na kterých se dá ve vodě i sedět, protiproud či zastřešení, které koupací sezónu prodlouží až o několik měsíců. Volíme nejlépe takové, které lze při hezkém počasí úplně nebo alespoň částečně otevřít.

Osvěžení pod sprchou

Zahradní sprcha poskytne osvěžení i na malé zahradě. Většinou je stabilně umístěna na zahradě nebo na terase, má podlážku, někdy i zástěnu. Existují ale i jednodušší přenosné sprchy, které postavíme nebo zapíchneme kdekoliv do trávníku. K provozu sprchy postačí jen hadice s přívodem vody. * www.bazenyjezirka.cz, www.heissner.com, www.mountfield.cz, www.magnapool.com

T P! Nová revoluční filtrace MagnaPool2 (Heissner) je založena na bázi léčebných minerálů hořčíku a draslíku z Mrtvého moře. Přirozeně čistí vodu bazénu: má antiseptické účinky, odstraňuje organické nečistoty a fosfáty dříve, než je bakterie a řasy využijí jako potravu, produkuje nesyntetický chlór. Koupání detoxikuje i tělo, zmírňuje bolest, uvolňuje stres a úzkost a podporuje zdravý spánkový cyklus. Vodu z bazénu lze po naředění použít jako zálivku a hnojivo pro rostliny a trávu.

Popisy k obrázkům

1 Bazén-jezírko Biodesign zapadá velmi přirozeně do zahrady i krajiny (Heissner)

2 Mobilní zastřešení bazénu Azuro je z lehké trubkové konstrukce a průhledné fólie, lze je ze všech stran otevřít (Mountfield)

3 Závěsný protiproud může mít výkon 25 až 75 m3/h (Mountfield)

4 Zahradní sprcha má praktickou zástěnu, kterou snadno vytvoříme z kůlů a přírodní rohože

Autor fotografií: FOTO: JAROSLAV HEJZLAR A ARCHIV FIREM

Bazény pro osvěžení