U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Barevné stolování

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Posezení s rodinou nebo přáteli nad šálkem kávy či čaje a něčím dobrým na zub nám může zpříjemnit i hezké stolní nádobí.

Vaši touhu po nádobí klasického či historizujícího vzhledu naplní spíš porcelán, i když i on nabízí zajímavé a moderní tvary a dekory. Pokud ale toužíte po něčem méně obvyklém, tvarově či barevně nevšedním, co se neprodává na každém rohu, podívejte se po keramice. Tradiční ruční zpracování umožňuje vytvářet malé série nebo i jen ojedinělé kousky (na rozdíl od převážně sériové výroby porcelánu). U řady keramiků si navíc můžete vybírat ze široké škály typů nádobí (hrnečky i v několika velikostech a tvarech, různé talířky, misky, mísy, tácy, konvice, konvičky, svícny atd. – to vše v jedné barvě nebo dekoru) a vytvořit si tak menší či větší servis podle vlastní potřeby.

Keramické výrobky nemusí být jen v hnědé či okrové barevnosti, ale mohou hrát všemi barvami a být ozdobeny nejrozmanitějšími vzory. Stále častěji jsou používány sametově matné glazury, příjemné pro oko i na dotyk. Většina keramických produktů je vhodná do myčky i mikrovlnky.

Nejširší nabídku keramiky (a cenově nižší než v obchodech) najdete na specializovaných hrnčířských trzích. Například 11. – 12. září se konají jedny z největších a nejznámějších, 8. hrnčířské trhy v Berouně, jichž se účastní okolo dvou set keramiků a keramických dílen z celé České republiky s nejrozmanitější nabídkou užitkové stolní, zahradní a dekorační keramiky. Více na www.hrncirsketrhy.cz.

FOTO PAVEL VESELÝ

1 Pro keramiku z mařížské dílny jsou typické výrazné barevné dekory, navrhované různými výtvarníky (Keramika Maříž)

2 Veselý tác může oživit i jednobarevný keramický servis (Keramika Maříž)

3 Takzvanou přátelskou čajovou soupravu doplňuje i stejný podnos a nechybí ani sítko na čaj (Keramika – Karel Oršulík, Praha)

4 Modro-bílé proužky se hodí do moderně i rustikálně zařízeného interiéru. Vybrat si lze z mnoha typů nádob (Keramika Jiří a Barbora Dohnálkovi, Bystřička)

5 Stolování nám může zpříjemnit souprava s nádobou na přípravu fondue (Hrnčírna – Jana Hlináková, Náchod)

Barevné stolování