Atmosféra večerní zahrady

Náladové osvětlení dodá noční zahradě jedinečné kouzlo. Měkké světlo rozehraje hru se stíny a přitáhne zrak k tvarům i barvám, jichž si přes den ani nevšimneme.

Většinu pozornosti přirozeně soustředíme do míst, kde trávíme nejvíce času. Zpravidla je to posezení kolem domu, venkovní kuchyně nebo místo u ohniště. Jednoduchá halogenová lampa na fasádě domu sice poskytne dostatek světla, mnohem příjemnější je ale pohled na více svítidel rozmístěných v ploše zahrady, která vyvolávají pocit příjemného útulna.

Vsaďte na přirozenost

Nejjednodušším typem zahradního osvětlení je to, kde se o světlo stará mihotavý plamének ohně. Ať už rozmístíte po zahradě několik luceren, nebo loučí, rozsvítíte starou petrolejku, nebo zapálíte pár polínek v ohništi, teplé světlo vykouzlí magickou atmosféru během několika málo vteřin. Další předností je jeho variabilita. Osvětlení lze snadno přemístit tam, kde je právě potřebujete a stejně rychle je zase uložíte zpět.
Podle toho, jakou intenzitu světla preferujete, můžete zvolit od luceren na malé čajové svíčky až po speciální olejové lampy a louče, které vydrží hořet až několik hodin. Navíc existují také náplně do lamp, které mají repelentní účinek, takže vás ochrání před útoky dotěrného hmyzu. Je však třeba pamatovat také na to, že otevřený oheň s sebou nese bezpečnostní rizika a neměli byste jej v žádném případě nechávat bez dozoru.

Lampiony se solárním článkem jsou dekorativní i za bílého dne

Energie slunce

Přívodní kabel či solární článek u této lampy nahradilo napájení na baterie. 600 Kč (JYSK)

V posledních letech roste popularita solárního zahradního osvětlení. Jeho hlavní předností je snadná instalace, poměrně příznivá pořizovací cena a bezpečné použití. Náklady na provoz už pak jsou takřka nulové, jen je třeba počítat s tím, že životnost solárních článků není neomezená. Vzhledem k tomu, že nepotřebují žádný přívodní kabel, mají nezastupitelnou roli v místech bez elektřiny.
Solární lampy se často používají k usnadnění orientace podél zahradních chodníčků a kolem domu, existují ale také závěsné lampiony nebo světelné řetězy, které lze umístit na konstrukci pergoly, zahradní houpačky, na větve stromu nebo slunečník.
Solární článek, který převádí sluneční energii na elektrickou, potřebuje co nejvíce slunečního svitu. S ohledem na to bychom měli pro něj vybírat vhodné stanoviště. Ideální je nezastíněný prostor s jižní orientací. V příznivých podmínkách solární článek poskytne 6 až 8 hodin svícení po setmění. Při zataženém počasí či za jinak zhoršených podmínek bude svítit s menší intenzitou a kratší dobu. V zimních měsících je potom vhodné osvětlení uklidit, aby je zbytečně neničil sníh a mráz.

Efektní je chladicí box, který má integrované světlo a reproduktor (Tchibo)

Magie stiskem vypínače

Světlo napájené přímo z elektrické sítě je pohodlné, dostatečně intenzivní a stálé. Lze jím ozdobit všechna zákoutí zahrady včetně vodní hladiny a správným rozmístěním dosáhnete skutečně magického efektu. Vybírat lze z nepřeberného množství tvarů, stylů, intenzity, barevnosti či způsobů ovládání. Oproti výše zmíněným typům má však jednu velkou nevýhodu a tou je nutný rozvod elektřiny v zahradě. Zakládáte-li ji nově, určitě se vyplatí nad osvětlením důkladně popřemýšlet a připravit potřebné kabely do země. Zásahy do vzrostlé zahrady jsou totiž vždy náročnější, a navíc se pravděpodobně nevyhnete částečnému poškození zeleně. Samotnou instalaci pak raději přenechte odborníkovi, který se postará o to, aby světla splňovala všechny bezpečnostní normy a vy jste se mohli těšit z bezproblémového provozu.

Klíčové je místo

Lampu s praktickým držadlem oceníme i při procházce večerní zahradou. 350 Kč (JYSK)

Zbudování osvětlení zahrady není právě levnou záležitostí a s ohledem na to bychom měli přemýšlet nad tím, jak dosáhnout maximálního funkčního a estetického efektu. Rozhodně nepodceňujte správné rozmístění a intenzitu svítidel tak, aby upoutala pohled k zajímavým místům v zahradě. Těmi mohou být zvláštně tvarované kmeny stromů, skupina vlnících se travin, umělecké dílo, jezírko nebo neobvyklý architektonický prvek. Menší lampičky lze umístit i do skalek a trvalkových záhonů, abychom se jejich krásou mohli těšit i během vlahých večerů. Zaujmout ale naopak může samotné svítidlo svým tvarem nebo barevností.
Pozor dejte také na volbu příliš silné intenzity svítidel, které přehnaně zvýrazní určitý prvek a zbytek zahrady se proti nim jeví tmavý a nevýrazný. Osvětlení, které pracuje s nižší intenzitou světla, jednotlivé prvky v zahradě jemně zvýrazní, aniž by narušilo harmonický celek.

Dobrá rada

Volba odstínu světla zásadně ovlivní výsledný efekt. Moderní LED zdroje umožňují výběr mezi studeným (5 400-6 500 °K) a teplým (< 3 300 °K) bílým světlem. Teplý odstín se podobá klasické wolframové žárovce, studený odstín imituje denní světlo.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Atmosféra večerní zahrady