U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ADELE CHUTNÁ VYSOKÁ TRÁVA

Kategorie: Zahrada | Autor: MaM

TECHNIKA

Až dosud jsme byli zvyklí používat na přerostlou trávu křovinořez – s jeho pomocí vyčistíte na zahradě každý kout. Není to však nástroj pohodlný – celou jeho tíhu pocítíte na svých ramenech a při práci vás “ohodí” od hlavy až k patě odlétávající zelení. Je to zkrátka stroj pro chlapy, ženské od něho utečou. Čím ho nahradit? Hledali jsme na trhu stroj, jenž pomůže prosekat se zarostlým pozemkem, neudřít se, neušpinit a zahradu mít ve výsledku jako zámecký park. A víte, co jsme objevili? ADELU od firmy VARI.

S naším problémem se totiž dokázal vypořádat výrobce z Česka, který vloni nadchl i zahrádkáře v Německu, Dánsku, Polsku, Norsku, Francii…

Lehce a hbitě rovinou i svahem

Nová řada sekaček ADELA je určena pro všechny a na všechno. Sekáče zvyklého přidávat ke koňským silám i kus své lidské překvapí, až zaskočí, s jakou chutí a energií vyráží ADELA hbitě na rovinky, zvlněný terén, ale i na prudké svahy. Nezalekne se, jak už jsme předeslali, ani porostu neudržovaného a přerostlého. A přesně takovou ji konstruktéři z Libice nad Cidlinou, kteří ji vyvíjeli ve spolupráci s HONDOU, chtěli mít. Podařilo se jim připravit pro zahrádkáře novinku, která na trhu již dlouho chyběla – bubnovou sekačku s pojezdem a s důmyslně zkonstruovaným pohonem kol, pohonem pojezdu a žacího ústrojí. Je vybaven moderním takřka bezhlučným 4-taktním motorem HONDA 5,5 HP. Sekačka s šíří záběru 58 cm patří mezi stroje, jimž netřeba vyměřovat, kolik smějí denně spořádat. Navíc je vybavena speciálním patentově chráněným dvojitým sekacím diskem VARI. Jeho spodní ocelový díl zajišťuje rovnoměrnou výšku strniště a dokonalé kopírování terénních nerovností. Zpevněný, prakticky nezničitelný okraj disku chrání tři krátké ocelové sekací nože se zakaleným ostřím. Jsou výkyvně upevněné na obvodu otáčejícího se bubnu pod úhlem 2 – 3°. Při nárazu na kámen nebo jinou překážku se nůž odkloní a zabrání tak poškození žacího ústrojí. Další novinkou je brzda žacího bubnu, která jej po vypnutí náhonu automaticky zastaví (nejpozději do 3 sekund).

Snadné ovládání ocení i ženy

ADELU nastartuje a ovládá bez problémů kterákoliv žena. Kola lehce zatáčejí (jsou opatřena patentem chráněnou volnoběžkou a jejich výrazný šípový vzor na běhounech umožňuje mimořádný tah ve svahu), motor je tichý. Nadto konstruktéři mysleli na každý detail – řídítka mají antivibrační uložení a jsou výškově nastavitelná (v případě přepravy je můžeme překlopit přes motor). Zákaznice jistě ocení i speciálně tvarovaný kryt nad žacím ústrojím, který zajišťuje dokonalou ochranu obsluhy. Tráva je po useknutí odhozena do strany, když ale vybavíte ADELU boční zástěrou, je naskládána do řádku. Posekaný porost můžete použít buď jako zelené krmivo, nebo usušit. Když spočítáte všechny klady té nenasytné mašinky, budete její cenu vnímat jako pakatel.

Moderní adaptér na starší stroje VARI

Ostatně nemusíte kupovat hned celou ADELU. Nový sekací disk je použit na všech sekačkách VARI, firma dodává dokonce i adaptéry pro jeho montáž na staré stroje VARI a TERRA. Adaptér se prodává pod označením SAMSON. Majitelům převodových skříní DSK 316 se vyplatí namontovat SAMSONA i místo zastaralé žací lišty. Jeho životnost je i při vysokém zatížení velmi dobrá, protože ocelové nože mají ostří na obou stranách – když se na jedné straně přece jen otupí, stačí nůž jednoduše obrátit. A jede se dál.

Trimmer zatočí i s džunglí

Ty zahrádkáře, kteří přece jen nedají dopustit na klasický křovinořez, překvapí VARI, a. s., svým dalším letošním hitem – výrobkem řady TRIMMER, který je v podstatě kombinací výkonného křovinořezu a strunové sekačky na velkých kolech. Snadno tedy pojíždí i v těch nejhorších terénech a na rozdíl od křovinořezu při práci s ním sekáče záda nebolí. Můžete volit mezi různými sekacími nástroji, které firma nabízí v několika variantách. Strunovou hlavu (2 až 4 struny o průměru 4 mm) na trávu lze zaměnit za plastové nože, vhodné pro sečení vysoké trávy, za pilový kotouč na dřeviny, nebo tříbřitý kotouč pro neudržovaný porost. Můžete si pořídit i vodicí kolečko, které usnadní sečení větších rovnějších ploch. TRIMMER pak vlastně poslouží jako univerzální sekačka s nastavitelnou výškou sečení v rozmezí 4 – 6 cm. Stroj je lehký a velmi snadno ovladatelný. Jeho další výhodou je možnost vyklápět nápravu doprava i doleva o 11°, což umožní sečení kolem zdí a stromů. Firma VARI nabízí dva typy: Trimmer 50 se šíří záběru 50 cm je vybaven motorem Tecumseh Spectra 50 (5 HP), výkonnější Trimmer 60 se záběrem strunové hlavy 60 cm pohání Honda GCV 160 (5,5 HP). Trimmer je tedy snadno ovladatelný univerzální stroj, s kterým lehce zvládnete práci na jakékoli zahradě. Přitom se bez problémů vejde do zavazadlového prostoru běžného auta, protože jeho nastavitelná řidítka lze dobře složit a váží méně než třicet kg.

ADELA – český výrobek světových parametrů

   Bezpečnostní brzda bubnu

   Speciálně tvarovaný kryt pro ochranu obsluhy

   Odolný tvarovaný disk a snadno vyměnitelné nože

   Snadná obsluha a minimální údržba sekacího zařízení

Základní technické údaje:

TRIMMER 60

křovinořez na kolech

motor: HONDA GCV 160

výkon: 5,5 HP

záběr strunové hlavy: 60 cm

otáčky strunové hlavy: 3855 min -1

rozměry: 1340x470x1050 mm

průměr kol: 16″

hmotnost: 29 kg

výkyvnost do stran: 11° vpravo i vlevo

nastavitelná výška sečení: 4, 5, 6 cm

volitelné příslušenství:    vodicí kolečko

   
   
   pilový kotouč (10″)

   
   
   3břitý kotouč

   
   
   plastové nože

Základní technické údaje:

ADELA

bubnová sekačka s pojezdem

motor: HONDA GCV 160

výkon: 5,5 HP

šíře záběru: 58 cm

doporučená plocha: bez omezení

bezpečnostní brzda disku: do 3 vteřin

ADELE CHUTNÁ VYSOKÁ TRÁVA