U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

ABY ZÁDA NEBOLELA

Kategorie: Zdraví | Autor: PETR PETŘÍČEK

Bolavá záda jsou potíží, kterou zná snad každý. Až 85 procent lidí má nebo mělo tuto zkušenost. Bolest by nás měla vyburcovat ke změně. Neznamená to začít polykat prášky, ale upravit způsob života.

Proč nás záda bolí? Obecně lze říci, a vědecký svět se na této tezi sjednotil zhruba před dvaceti lety, že nejčastější příčinou bolestí v zádech je muskulární dysbalance, tedy česky, svalová nerovnováha. Ludmila Mojžíšová, rehabilitační pracovnice Fakulty tělesné výchovy a sportu, spojovala nárůst případů bolavých zad s průmyslovou revolucí.

   „Historici ji datují do let 1750 – 1850. Tam někde, ve století páry, která poprvé nahradila práci lidských, eventuálně zvířecích svalů, tam lze vystopovat dnešní bídu celého toho svalového aparátu, který nás drží pohromadě, protože lidské tělo není v kupě jen díky kůži. Je to svalový korzet, který udržuje naše postavení při chůzi, stoji, sedu, při práci.“

Houser či ústřel

Zádové svalstvo podporuje páteř a drží ji zpříma. Nedostatek pohybu, nadváha a stres způsobují, že je tento komplikovaný aparát neustále přetěžován a opotřebováván. Potom stačí jeden špatný pohyb – a je zle. Příčin bolestí zad může být více: poškození páteře a přilehlých struktur, vyhřezlá ploténka, opotřebení meziobratlových plotének, vznik kostěných výběžků z obratlů – tzv. osteofytů, namožení svalů, zánět úponů šlach, osteoporóza – odvápnění kostí, artritida – zánětlivé onemocnění kloubů atd. Častý bývá také „houser“ či „ústřel“ – lumbago, náhlá bolest po ohnutí nebo rotaci páteře, při které dochází k přetížení nebo natržení vazů mezi obratli s místním zánětem.

Sezení v kanceláři

Když pracujeme v kanceláři, těžko změníme něco na tom, že většinu pracovní doby strávíme u stolu a počítače. Přesto však mnohé změnit můžeme. Třeba nahradit nepohodlnou kancelářskou židli za jinou s nastavitelnou výškou sedadla, s opěrkami na ruce a anatomickým opěradlem. Nesprávná poloha při sezení u počítače totiž nesmírně zatěžuje páteř.

   Ze statistik vyplývá, že téměř 67 procent všech zaměstnanců sedí nesprávně. Po osmi hodinách krčení se za stolem nás nemůže překvapit, že máme ztuhlý krk a bolesti v kříži.

   Při psaní na počítači byste se měli zády opírat o opěradlo a chodidla obou nohou mít celou plochou na zemi. Obrazovka má být v úrovni očí. Přerušte práci tím, že se občas protáhnete zvednutím obou paží nad hlavu nebo vstanete a projdete se. Pokud pracujete u počítače doma, zkuste třeba na hodinu vyměnit židli za velký nafukovací míč (gymball).

Postel a spánek

V posteli strávíme asi třetinu svého života. Anatomicky správná poloha těla při spánku je tedy velmi důležitá. Matrace by neměla být příliš měkká, ani moc tvrdá. Jde o to, aby se mohly uvolnit ploténky, svalstvo, klouby i vnitřní orgány. Správná matrace vyhovuje přirozenému zakřivení těla, tj. v místech vyvýšení (ramena, boky) musí ustoupit a naopak tam, kde je potřeba kontury těla vyplnit (úzký pas), toto vypodložení provede. Velikost matrace musí odpovídat vnitřním rozměrům postele. Postel by měla být alespoň o 25 cm delší než naše výška a široká 90 cm, (dvoulůžko min. 160 cm). Příliš vysoký polštář zatěžuje krční páteř. Existují i anatomické polštáře, umožňující svou konstrukcí a výplňovým materiálem zaujmout přirozenou polohu hlavy a příznivě působit na krční páteř.

Práce na chalupě

Při práci na chalupě můžete občas zvedat i těžší břemena. Je to velká zátěž zejména pro bederní oblast páteře. Sehneme-li se například při zvedání břemene, zatížení ploténky vzrůstá o 100 %, pokud se ještě otočíme v pase, stoupá dokonce o 400 %. Když tedy zvedáte těžký předmět, přibližte se k němu co nejvíce. Držte záda zpříma a ohněte kolena, takže jsou to svaly končetin, ne slabší zádové svaly, které převezmou námahu. Také práce na zahradě, třeba při dlouhém pletí záhonů, může vyvolat bolest v zádech. Je lepší si kleknout nebo být v podřepu, než se ohýbat až k zemi.

Někdy stačí stres

Záda nás však mohou bolet i kvůli dlouhodobému stresu, při kterém jsme neustále nejen v psychickém, ale i svalovém napětí. Centrální nervová soustava řídí mimo jiné i motoriku a svalové napětí. Jsou-li však chemické pochody v našem mozku ovlivněny stresem, mohou vyvolat poruchy pohybových funkcí. Ověření této souvislosti v praxi se podařilo newyorskému neurologovi Johnu Sarnovi. Ve své knize Léčba bolesti zad, která se stala ve Spojených státech bestsellerem, doložil, že mnohdy stačí přizpůsobit svá přání a cíle realitě, zvolnit životní tempo a bolesti zad zmizí. Na toto téma pak šokovalo prohlášení neurochirurga Patricka O’ Learyho, že i z tohoto důvodu je 95 procent operací páteře zbytečných.

Jak se uvolnit

Pro odstranění stresu je třeba se naučit relaxovat. Jestliže se ocitnete ve vypjaté situaci, dopřejte si klidnou procházku lesem, navštivte plavecký bazén nebo se objednejte na masáž. Chůze, plavání a příjemná masáž navíc působí na páteř velmi blahodárně. V současnosti se však nabízí ještě celá řada více či méně známých alternativ, navozujících uvolnění i poskytujících účinnou léčbu a prevenci bolesti zad. Jmenovat můžeme jógu, SM systém -cvičení s elastickým lanem, tai-chi, různé druhy masáží (např. thajská, shia-tsu), metoda Mojžíšové, Dornova metoda a třeba také břišní tanec, který má víc léčivých účinků, než bychom tušili.

***

JAK NA TO

RYCHLE PROTI BOLESTI

* Lehněte si na zem, pokrčte nohy a opřete je o zvýšenou podložku (křeslo, pohovka). To uleví páteři a uvolní ztuhlé svaly. Můžete použít i láhev s teplou vodou, kterou si podložíte záda v oblasti kříže.

* Dopřejte si 20 minut teplé koupele (maximálně 39 °C). Efekt uvolnění umocní přísady éterických olejů např. ze smrkového jehličí. Postižená místa můžete masírovat proudem teplé vody pod sprchou.

* V lékárně jsou k dostání přípravky rozšiřující cévy. Podporují tak prokrvování a nepřímo pocit tepla např. včelí jed, cayennský pepř, kafr nebo nonivamid. Existují i speciální náplasti na postižené místo.

* Při silných akutních bolestech si můžete pomoci léky, které jsou k dostání bez předpisu např. Ibuprofen nebo Paralen. Časté užívání léků však zatěžuje a poškozuje zejména ledviny a játra.

* Pokud velmi silná bolest neustupuje 3 až 4 dny, navštivte lékaře.

KDYŽ SE ŘEKNE…

* SM SYSTÉM

Funkční stabilizace a mobilizace páteře. Originalní metoda MUDr. R. Smíška, odborníka pro rehabilitace páteře. Jedná se o systém cvičení s elastickým lanem, které účinně léčí výhřez meziobratlové ploténky v akutní i chronické fázi. www.smsystem.cz

* TAI-CHI

Staré čínské cvičení má nepopiratelné zdravotní účinky, udržuje pružné tělo, zlepšuje koncentraci a působí velmi dobře i na bolesti páteře. www.tai-chi.gts.cz

* THAJSKÁ MASÁŽ

Tradiční thajská masáž je zaměřena na komplexní protahování problematických partií a na stlačování bodů podporujících tok energie v těle. Uvolňuje napětí ve svalech a šlachách a pomáhá k revitalizaci celého těla. Doporučuje se zejména lidem se sedavým zaměstnáním, kterým pomůže ulevit například od bolestí zad a krku. www.thajskemasaze.net/

* SHIA-TSU

Léčebná terapie ze staré Číny, upravená ve 20. století v Japonsku. Masáže shia-tsu jsou vynikající prevencí nejrůznějších civilizačních onemocnění, včetně bolestí v zádech. www.shiatsu.cz/1.htm

* METODA MOJŽÍŠOVÉ

Speciální cvičení léčící bolesti páteře, způsobené nesymetrickým postavením pánve. Zároveň se jedná o ministerstvem zdravotnictví uznanou metodu léčby funkční neplodnosti. www.cakry.cz/cviceni/mojzisova. htm

* DORNOVA METODA

Jemná manuální a dynamická terapie, s jejíž pomocí jsou klouby a obratle bezpečně a přesně uváděny do původních správných poloh. Používá se při akutních problémech ale i při dlouhodobých bolestech zad a kloubů, s její pomocí lze rovnat skoliózu, kulatá záda, vysedlé lopatky, vybočenou pánev. www.dornova-metoda.com

* BŘIŠNÍ TANEC

Vznikl ve střední Africe a díky svým léčebným účinkům je i v Evropě stále oblíbenějším. Krouživé a vlnivé pohyby těla dokonale uvolňují klouby a páteř, posilují a uvolňují všechny důležité svalové skupiny. Důsledkem je pak výrazné zlepšení potíží zad a kloubů. www.orientalni-tanec.cz

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO: ISIFA A ARCHIV

ABY ZÁDA NEBOLELA