Aby vás energie na chalupě nestála celé jmění

Chatu nebo chalupu máte především pro radost, ale i tahle radost vám někdy může přidělat vrásky na čele. Třeba když přijde obávaný účet za energie. Přitom stačí jen trochu rozumu a jeho výše vám nemusí vhánět slzy do očí.

 

 

Šetřit energiemi vůbec nemusí znamenat, že vytáhnete starou petrolejku a spát místo v pyžamu půjdete raději v bundě. „Zaměřte se na automatické úkony. Zhasínejte v prázdných místnostech, vypojujte ze zásuvky aktuálně nepotřebné spotřebiče, zrovna tak vypojujte nabíječky a adaptéry,“ radí Jaromír Vrchota, odborník z Centropol Energy.
S rozumem postupujte i při vaření – pokud potřebujete na přípravu jídel (například těstovin) vroucí vodu, neohřívejte ji v hrnci, ale předehřejte si ji v rychlovarné konvici. Vařte vždy jen nezbytné množství vody, a to s pokličkou. Nebo si pořiďte papiňák. I tlakový hrnec totiž dokáže nějakou tu korunu ušetřit. Když pečete v troubě, mějte na paměti, že každé její otevření znamená značnou ztrátu tepla a tím i zbytečné plýtvání energií. Pečené pokrmy proto raději kontrolujte okénkem ve dvířkách trouby.

 

Pokud máte na chatě pračku, pamatujte na to, že programy s nižšími teplotami spotřebují mnohem méně energie, než ty s vysokými. Stejné je to u myčky. Pro oba tyto spotřebiče platí, že byste je měli zapínat, až když jsou opravdu plné.
Jistým výdajům se nikdy zcela nevyhnete. Zkuste se ale poohlédnout po alternativních dodavatelích energie, často totiž mají mnohem lepší ceny než dominantní energetické společnosti. Nespornou výhodou je vybrat si dodavatele, který nižší ceny dokonce garantuje, tudíž je hlídá za vás. „Změnou dodavatele navíc můžete získat další bonusy jako asistenční služby, opravy poruch, nebo třeba výhodné ceny elektrospotřebičů a žárovek,“ dodává Vrchota z Centropol Energy.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Aby vás energie na chalupě nestála celé jmění