Aby neteklo do bot

Při nástřiku impregnace je třeba dodržet uvedenou vzdálenost, aby se netvořily mokré mapy

Při nástřiku impregnace je třeba dodržet uvedenou vzdálenost, aby se netvořily mokré mapy. Foto: Shutterstock

S podzimem přichází deštivé počasí, před nímž se musíme účinně chránit, abychom práci na zahradě nebo vycházku do přírody neodstonali. Impregnace obuvi zajistí, že jí nepronikne ani kapka vody a nohy budeme mít stále v suchu.

Kromě toho, že impregnace odpuzuje vodu, brání ulpívání prachu, hloubkovému znečištění a vzniku skvrn od vody či sněhu. Kůži může ochránit před vysušením a následným popraskáním.

Impregnace ve spreji

Lehce se aplikují, nemají tendenci vytvářet na materiálu fleky. Silikonové se vyznačují výbornou vodoodpudivostí a dlouhou účinností díky vysoké adhezní schopnosti. Vhodné jsou na textilní a kombinovanou obuv, ale mohou zapříčinit změnu barvy. Fluorové působí odpudivě na vodu i tuky. Nevýhodou je potřeba častější aplikace. Přípravky využívající karbonovou technologii lze použít na všechny materiály, jimž zajistí dlouhodobou ochranu proti vlhkosti, skvrnám a hlubokému zašpinění. Ošetřená obuv se snadněji čistí a zachovává si prodyšnost.

Tukové a voskové impregnace

Určeny jsou především na koženou obuv, kterou současně chrání i vyživují. Nanáší se houbičkou nebo kartáčkem, následně je třeba ještě přeleštění měkkým hadříkem. Po aplikaci může dojít ke zhoršení odvodu par z vnitřku bot. Včelí vosk nezapáchá, nepraská v namáhaných částech obuvi, chrání i před posypovou solí. Má dlouhotrvající efekt. Před a po aplikaci se boty nahřívají, aby vosk lépe přilnul a vytvořil souvislou vrstvu. Nevýhodou je ztmavnutí a vyhlazení kůže.

Impregnace na vodní bázi

Jsou šetrné k životnímu prostředí, nehořlavé a netoxické, nezapáchají, nebarví. Na botách ale většinou nevydrží příliš dlouho a neposkytují ochranu před posypovou solí.

Nanoimpregnace

Funguje rovněž na vodní bázi, ale na rozdíl od tradičních impregnací pracuje nikoli na molekulární, ale atomární úrovni. Má univerzální použití, oživuje barvy, kůži zvláční a zabrání jejímu popraskání. Zvyšuje odolnost obuvi proti posypové soli a UV záření, přitom nesnižuje prodyšnost. Aplikuje se zpravidla dvojím nástřikem.

Balzám na obuv s prodyšnou membránou

Uplatňuje se zejména na outdoorovou obuv. Balzám je vhodný pro všechny materiály. Ošetřuje, renovuje a oživuje barvy. Nanáší se pomocí houbičky či měkkého hadříku.

Správná impregnace

  • Impregnační přípravky vybírejte s ohledem na materiál, z něhož je obuv vyrobena.
  • Před impregnací vyndejte tkaničky.
  • První impregnaci proveďte hned po zakoupení obuvi.
  • Aplikujte pouze na vyčištěnou obuv.
  • Kromě vosků schnutí impregnace neurychlujte působením tepla.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Aby neteklo do bot