Co všechno potřebujete k přesnému měření v dílně?

Přesnost laserového zaměřovače roviny podpoří jeho umístění na stativ. Ten vyrovnáte podle integrované vodováhy, Práce podle paprsku, který určuje svislou a vodorovnou rovinu, je rychlá a pohodlná, foto: Shutterstock

Přesné měření je základem mnoha úkonů v dílně či na stavbě, ale neobejdete se bez něj ani při lepení obkládaček či montáži kuchyňské linky. Využijte digitální pomůcky i truhlářskou klasiku.

Nejjednodušší je spolehnout se na jednoduché laserové či ultrazvukové přístroje k rychlému a přesnému měření vzdáleností, ale i určování rovin. Oproti metru či vodováze je s nimi snadná a rychlá práce, navíc se vyhnete nepřesnostem mnohem snadněji než s manuálními pomůckami.

Stačí zmáčknout tlačítko

Elektronické měřiče nejsou žádná věda, jednoduše si zaměříte bod, k němuž chcete vyměřit vzdálenost, a zmáčknete tlačítko. Kromě přesného měření umí tyto přístroje i rychlé výpočty plošných i objemových rozměrů. S těmito přístroji naměříte vzdálenost i do míst, kam by bylo obtížné dostat se s běžným metrem. Využijete je k určení krátkých vzdáleností na stavbě, ale i při zaměřování plotu na pozemku.

Přístroje k určování vodorovné i svislé roviny pak tvoří samostatnou kategorii měřicích laserů a fungují tak, že vám na stěnu promítnou paprsek, jehož dokonalou rovnost a přesnost zajistí stativ či uchycení měřiče na pevnou podložku. Podle takové čáry například snadno zakreslíte rovinu, která bude tvořit hranu plochy obložené keramickými obkládačkami či mozaikou. Lze je tedy přirovnat spíše k vodováze než k metru a v dílně se vám často bude hodit obojí.

Práce podle paprsku, který určuje svislou a vodorovnou rovinu, je rychlá a pohodlná, foto: Shutterstock

Jak pracuje metr

Na vyměřování delších vzdáleností, což je například zmíněná stavba plotu, lépe poslouží měřič s funkcí tracking (kontinuální měření). Přístroj s takovou funkcí umí jednotlivé získané rozměry automaticky spojovat a sčítat bez složitého nastavování u každého dalšího kroku.

Měřiče většinou poskytují velmi jednoduché ovládání, ale při zaměřování delších vzdáleností ovlivňuje někdy přesné zacílení laserového paprsku příliš jasné světlo, ostré slunce nebo situace, kdy laser dopadá na sklo nebo vodní hladinu. S tím je třeba počítat a v případě slunce stačí počkat, až se zaměřovaný bod ocitne ve stínu.

Laserové metry velmi snadno a z místa změří i delší vzdálenosti a na rozdíl od pásma vám poskytnou bez námahy přesné míry, foto: Milwaukee

Nabídka je rozmanitá

Zpočátku je někdy těžké vybrat si, co přesně potřebujete, protože cenové rozmezí přístrojů je velké a pro potřeby dílny, zahrady či domu si vystačíte jen se základními funkcemi levnějších výrobků. Dost toho umí i levné ultrazvukové měřáky, ale laserové měřiče vzdáleností jsou přesnější a komfortnější k používání. Při výběru se tedy zaměřte zejména na požadovaný rozsah měření. Dálkoměry mají vždy stanovenou minimální a maximální vzdálenost. Rozsah 0,1 až 50 m je ideální pro měření v místnostech nebo na stavbách, rozsah 50 až 100 m bude vyhovovat pro měření větších ploch, například zaměření vzdáleností na zahradách a pozemcích. Měřiče nad sto metrů jsou už specializované přístroje vhodné spíše pro geometry.

Profesionální truhlářský úhelník stojí kolem 500 Kč, ale přesnost práce s ním je s obyčejnými úhelníky nesrovnatelná, foto: DeWalt

Nezatracujte klasiku

Nutnost rychle naměřit potřebnou vzdálenost a vyznačit pravý úhel vás často potká i při různých opravách nebo tvorbě v dílně. Jednoduchý pravoúhlý příložník či trojúhelník vám poslouží lépe než obvykle nepřesné značení rysky podle jiné desky. Truhláři používají ocelové či hliníkové příložníky, protože ty jsou nezničitelné a můžete se spolehnout i na to, že se z nich postupem času nesmaže značení stupňů ani jednotek vzdálenosti. Měly by vám umožnit snadno označit a přenášet na materiál nejčastěji využívané úhly 90° a 45° a také by měly mít značení v centimetrech a milimetrech i na vnitřní straně. Nejvyšší kategorie těchto pomůcek nabízí litinové výrobky, u nichž jejich vyšší hmotnost zajišťuje dokonalou stabilitu a snižuje na minimum i možnost nechtěného posunu a nepřesného měření. Některé mají i vodováhu, stupnice bývá v těle pravítka vyleptaná do hloubky, což ještě zvyšuje její odolnost proti otěru.

Text: Richard Guryča, foto: Dewalt, Milwaukee, Shutterstock

Co všechno potřebujete k přesnému měření v dílně?