Vymalovat si sám, nebo se spolehnout na profesionály?

Znáte to, jednou za čas si doma musí vymalovat každý. Přemýšlíte, zdali si byt vymalovat sami, nebo si zavolat odborníky? Podívejme se, které řešení je nejjednodušší.

 

 

Potřebné informace a pomůcky
Veškeré kalkulace provedeme na bytě 2+1, průměrná rozloha bytu je 50 metrů čtverečních. Plocha stěn, která se má malovat se vypočítá podle vzorce (šířka + délka x2) x výška + 4x délka, plocha stropu: délka x šířka. Vychází nám zhruba 150 metrů čtverečních. Na základě velikosti malované plochy se pak kupuje množství barvy. Kromě barvy budete potřebovat krycí malířskou fólii a pásky, váleček, násadu na váleček, vyrovnávací stěrkovou hmotu, sádru, gumovou misku na sádru, škrabku, špachtli, stírací mřížku, brusnou mřížku, případně penetrační nátěr a teleskopickou tyč na malování stropu. Na malování rohů a předělů mezi dvěma barvami se vám bude hodit plochý a zárohový štětec.

 

Kolik vrstev?
O počtu nanesených vrstev rozhoduje podklad. Obecně se malují dvě vrstvy, v případě, že je původní nátěr světlý a povrch hladký. Jestli se vám původní nátěr loupe, je potřeba jej seškrábat, případné nerovnosti povrchu stěn zatmelit nebo srovnat broušením. První vrstvu pak natřeme penetračním nátěrem, až poté následují dvě barevné vrstvy.

Penetraci bychom neměli podcenit, barva se lépe na zeď přichytí a nebude se loupat. Jestliže původní barvu odstraňovat nebudete, měli byste stěny alespoň omést. Jestliže malujete po delší době nebo používáte jiný materiál než je původní malba, dvě vrstvy nestačí.

 

Počítáme cenu malování
Ceny pomůcek závisí na množství potřebného materiálu a jeho rozměrech. Váleček včetně násady a mřížky stojí 170 Kč, štětec plochý a zárohový 190 Kč, teleskopická tyč, miska na sádru, škrabka a špachtle dohromady 480 Kč, malířská fólie a 10 kusů pásky za zhruba 520 Kč, 18 kg bílé kvalitní barvy a 3 x 7 kg tónované barvy (pokud malujeme barevně) okolo 1600 Kč, sádra, vyrovnávací stěrková hmota a brusné mřížky dohromady 230 Kč, penetrace 5l koncentrát asi 460 Kč. Celkem se cena pomůcek pohybuje okolo 3650 Kč. A protože čas jsou peníze, nesmíme zapomenout přičíst k nákladům čas strávený malováním.

 

Čtyři dny na „Maltě“
V bytě 2+1 nejprve odstraníme starou malbu podle potřeby suchou nebo mokrou cestou, naneseme v jedné vrstvě penetrační nátěr, na drobné nerovnosti naneseme stěrkovou hmotu a po zaschnutí vybrousíme brusnou mřížkou do hladka, na větší nerovnosti použijeme běžnou bílou sádru (pozor, při nákupu nekupovat sádru šedou, špatně se překrývá) a poté zdi natřeme dvěma vrstvami bílé, případně tónované barvy. Vrstva penetračního nátěru a dvě vrstvy bílé či barevné znamenají plochu o velikosti 450 metrů čtverečních. Kromě peněz nezapomínejme na čas, který strávíme přípravou a malováním. Průměrně trvá celý proces neprofesionálovi až 4 dny. Skutečně si můžete dovolit vzít 4 dny dovolené na malování?

 

S profesionály za jeden den bez námahy
Nyní si spočítejme cenu, kterou zaplatíte malířské firmě. Vycházeli jsme z cen, které jsou uvedeny na stránkách malířské firmy MALÍŘI NATĚRAČI CZ. Starý nátěr odstraní za zhruba 1200 korun. Zbytek bytu pak vymalují bílou barvou za necelých 5 tisíc korun. Dohromady tedy za byt 2+1 zaplatíte přes šest tisíc korun. Nátěr je hotový za jeden den i s hrubým úklidem.
„Používáme tenké vrstvy kvalitní otěruvzdorné barvy, která vydrží bez oškrabání až patnáct vrstev, což zaručí dlouhodobě perfektní vzhled vymalovaných stěn,“ upřesňuje činnost své firmy odborník Stanislav Kralovanský ze společnosti MALÍŘI NATĚRAČI CZ.
 

Každý si vybírá podle svých priorit
Uživatelka Hanka na internetové diskuzi píše: „Nehodlám malování obětovat víkend ani dovolenou. Raději pojedu s rodinou na výlet a nebudu se tam malířovi motat,“ vyzdvihuje malířskou firmu. Lucie dodává: „Manžel je hodně šikovný, ale než všechno oblepí a než začne, je půl dne pryč. Když jsme malovali sami posledně, tak nám to trvalo asi čtyři dny“.

Při rozhodování, zdali si vymalujeme sami, nebo se domluvíme s profesionálními malíři, musíme tedy zohlednit i čas strávený malováním, zdali nebude výhodnější si nebrat dovolenou a jít do práce, nebo strávit volné chvíle s rodinou či přáteli a nemít pocuchané nervy. Také si musíme uvědomit, že neprofesionální barvy déle schnou a výpary z barvy nejsou ani zdravé, ani příjemné při spaní. Docházíme tedy k výsledku, že malíři odborníci vám ušetří váš čas, nervy, zdraví a v konečném důsledku i peníze.

TEXT: REDAKCE
FOTO: MALÍŘI A NATĚRAČI CZ

Vymalovat si sám, nebo se spolehnout na profesionály?