Vlhkoměry na dřevo i zdivo

Rubrika: Dílna

Vlhkoměr je poměrně levný a užitečný přístroj, pro nějž najdete na chalupě několikanásobné využití. S jeho pomocí zkontrolujete vlhkost řeziva i paliva, ale i míru vlhkosti ve zdivu či v základech.

Optimální vlhkost je důležitá nejen u stavebního řeziva, ale také u palivového dříví. Vlhkoměr vám umožní zkontrolovat dřevo už při nákupu i výběru dřeva k různým účelům z vlastních uskladněných zásob. U truhlářského či konstrukčního řeziva se často můžete spolehnout na garanci dodavatele. Složitější je to u palivového dříví, a pokud dřevem topíte hodně a často, je investice do vlhkoměru určitě opodstatněná.

Proč vysoká vlhkost vadí

K co nejlepšímu využití možností různých typů přístrojů na měření vlhkosti dřeva je dobré vědět alespoň základní informace o tom, co vlastně vlhkost dřeva znamená. Jednoduše jde o hmotnostní podíl vody ve dřevě. Obsahuje-li tedy například desetikilový kus dřeva pět kilogramů vody, jde o dřevo s padesátiprocentní vlhkostí. Zatímco dřevo pro průmyslové (truhlářské, stavební) použití se přirozeně suší i uměle dosouší, u palivového dříví obvykle nebývá přesná míra vlhkosti garantovaná a má na ni vliv řada dalších faktorů včetně stáří dřeva, ročního období, kdy bylo vytěženo, a také toho, zda jde o tvrdé, nebo výrazně vlhčí měkké dřevo.

Příliš vysoká vlhkost ovlivňuje kvalitu hoření a způsobuje zadehtování kouřoviny i komínů, ale i korozi kovových součástí kamen a zanášení skel. Kromě tepelných ztrát tak mohou zbytečné výdaje narůstat i o náklady na čištění, opravy a výměny zanesených součástí topidel a komínů.

Prevencí je používání dostatečně proschlého palivového dříví. A vlhkoměr vám pomůže jednoduše ověřit, zda už dřevo do kamen smí, nebo ještě ne.

Dřevo, cihly, papír i beton

Digitální vlhkoměry pracují nejčastěji na principu měření elektrického odporu, což je metoda poměrně přesná a využívaná i na pilách a v profesionálních dřevařských provozech. Řadu přístrojů na měření vlhkosti je možné nastavit na jednotlivé materiály, u nichž potřebujete změřit vlhkost. Zvolit lze tedy různé skupiny dřevin či jednotlivé druhy dřeva, ale i dřevěné brikety a také cihly, omítky, sádru či jiné typy zdicích materiálů. Pomocí vlhkoměrů změříte i vlhkost v různých typech podlah, nábytku, lepence či papíru, ale i v betonu.

Co je vlhkoměr

Vlhkoměr je obvykle kapesní přístroj s hroty, které se zapichují do dřeva či jiného měřeného materiálu. Pro hloubkové měření jsou tedy nutné různé zarážecí či zatloukací sondy, k měření hloubkové vlhkosti zdiva pak existují kartáčové sondy, které se zasouvají do předvrtaných děr. Naměřená hodnota vlhkosti materiálu se zobrazí na displeji.

Prodávají se i přístroje pro nedestruktivní měření, které mohou získat potřebné údaje bez nutnosti narušování povrchu (zdiva, nábytku, podlah). Ceny vlhkoměrů se pohybují přibližně od 500 Kč za nejmenší přístroje až po zhruba 6 000 Kč za vlhkoměry s velmi přesným měřením vlhkosti jak stavebních materiálů, tak teploty a vlhkosti vzduchu. Záleží na tom, jaký rozsah měřených materiálů volíte, s jakou přesností potřebujete pracovat a také na rozsahu příslušenství včetně různých sond pro hloubkové měření. Nejdražší přístroje stojí i více než deset tisíc korun.

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Vlhkoměry na dřevo i zdivo

Uložit

Vlhkoměry na dřevo i zdivo