Vlastní studna – to je poklad!

Rubrika: Inspirace

Nedávno zrekonstruovaná a vyčištěná studna s užitkovou vodou je řádně uzavřena víkem. Dřevěnou konstrukci s rumpálem chrání stylová stříška s rákosovými došky

Lze očekávat, že cena vody poroste, a tak každý, kdo má na svém pozemku studnu, by o ni měl pečovat jako o poklad. Studna je tradičním zdrojem vody pro mnohé chataře, chalupáře a zahrádkáře. Svůj účel plní pouze ve spojení s čistým a vydatným pramenem. Těch stále ubývá, a tak má studna za úkol zdroje vody nejen využívat, ale také chránit.

Předpisy říkají, že plášť šachtové studny, který je tvořen většinou betonovými skružemi, musí být vyveden do výšky nejméně 0,5 m nad upravený terén kolem studny a dobře utěsněn proti vnikání povrchové vody. Kryt (poklop) nesmí být ze dřeva, musí být zajištěn proti posunutí a musí zamezit vnikání jakýchkoliv nečistot. K okrajům studny musí mít mírný sklon tak, aby po něm dešťová voda lehce stekla.

Jaký poklop?

Vhodný je například kruhový poklop z kamene či betonu v celku, nebo například jako dva půlkruhy, které se dají k sobě pevně přirazit a v případě potřeby odsunout ke krajům. Je i další řešení. Existují firmy, které dokážou vyrobit na zakázku kvalitní mírně vyklenutý poklop z pevného plastu. Na přání zákazníka může být jednodílný nebo s půlkruhovým sklápěcím víkem a může mít větrací otvor. Poklop se v místě, kde leží na skruži, utěsní k tomu určenou těsnicí páskou. Nebude to ale tak pěkné, jako když se přidržíme přírodních materiálů.

Dobře chráněný zdroj pitné vody

Chataři a chalupáři, využívající studnu pouze jako zdroj užitkové vody, si proto můžou sami udělat bytelný poklop ze dřeva -ten se ale dá i koupit již hotový. Dřevěný kryt nezapomeňte opatřit ochranným nátěrem. Aby voda ve studni nebyla kontaminována nežádoucí chemickou látkou, je třeba volit nátěrovou hmotu s atestem pro přímý trvalý styk s pitnou vodou (například BI SIL). Veškeré případné větrací otvory je nutné opatřit filtry proti průniku hmyzu.

Kvůli udržení kvality vody by okolí studny mělo být upraveno takovým způsobem, aby nemohlo dojít ke kontaminaci podzemní vody průsakem nečistot z povrchu. Doporučuje se zeminu nahradit jílovou vrstvou, která povrch utěsní. Pro pořádek dodejme, že u studní, které jsou kolaudovány jako veřejný zdroj pitné vody, se musí vytyčit ochranné pásmo vodního zdroje – to se ale většiny chatařů a chalupářů netýká.

Pumpa i čerpadlo jsou dobrými pomocníky

Obyčejnou zahradní litinovou pumpu chalupář z jižních Čech obložil vydlabanými kusy kulatiny a ještě přikrášlil kamennou stříškou. Jednoduché, přitom moc hezké

Ve venkovských zahradách jsou studny s užitkovou vodou často vybaveny litinovou, a nebo dokonce dřevěnou pumpou. Toto zařízení se u nás rozšířilo teprve od druhé poloviny 19. století a určitě si zaslouží, aby o ně bylo náležitě pečováno. Pístové pumpy by měly být udržovány funkční, i když už je ve studni schováno čerpadlo.

V některých zahradách lze vidět i zastřešené studny, vybavené rumpálem s hřídelí s navinutým lanem a vědrem na jeho konci. Zpravidla se jedná jen o okrasu. Málokterý majitel takové parády skutečně zalévá záhony vodou pracně vytahovanou ve vědru a přelévanou do konve. Z bezpečnostního hlediska je v každém případě víc než vhodné i takovou studnu řádně osadit pevným deklem či alespoň mříží, která zabrání pádu většího předmětu do studny.

Dřevo, kámen i beton

Podle vrstvy mechu na betonovém poklopu lze usuzovat, že studna není využívána ani příležitostně. Proč sem tedy nepostavit pěkně osázený květináč?

A nakonec už jen pár slov o obrubě. Okraj skruže (nebo jiného typu obezdění stěn) je možné nechat tak, jak je. Můžeme jej také obložit kamenem, cihlami, omítnout jej, případně zakrýt dřevěnou (čtvercovou či vícebokou) konstrukcí, třeba i sroubenou.

Pilné zahrádkářky se nechávají zlákat k osázení okolí nízkými okrasnými rostlinami, někdy kolem studny založí dokonce i skalku, či na poklop alespoň postaví květináč s kvetoucími muškáty. Teď už víme, že úplně v pořádku to není. V případě zdroje výhradně užitkové vody ale snad lze nad takovým počínáním zavřít oko.

 

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, IVAN POLTAVEC, ZDENĚK ROLLER, FRANTIŠEK VAŇÁSEK, PAVEL VESELÝ, KAMIL VARCOLLER

Vlastní studna – to je poklad!