Točité schody


Vřetenové točité schody mohou být nejen praktickým řešením schodiště v malém prostoru, ale i atraktivním doplňkem interiéru chaty či chalupy.

Dřevo schodnic bývá často kombinováno s nerezovými konstrukčními prvky

Točité schody nezaberou tolik místa jako klasické schodiště. Jsou jednou z možností, pokud rekonstruujete podkroví, nebo měníte dispozice stávajících prostor v chatě či chalupě a potřebujete vyřešit přístup do patra. Jsou stabilnější a pohodlnější než skládací schodiště a jejich zajímavý tvar může vytvářet v interiéru originální architektonický prvek.
Schody je možné nechat si vyrobit na zakázku z nejrůznějších materiálů, postavit je svépomocí, nebo si vybrat z nabídky skládaček od celé řady výrobců, což bývá obvykle ta nejjednodušší cesta.

Kolem středové tyče

Všechny varianty točitých schodů zpravidla vycházejí z nejoblíbenější konstrukce se středovým kovovým sloupem, který jednotlivé schodnice „obtáčejí.“ Tato konstrukce se nazývá vřetenovou neboli jehlovou. Bývá zakotvena v podlaze a pak v nejvyšším bodu stropní konstrukce, ale nemusí to být pravidlem. Existují však i jiné, méně obvyklé typy konstrukcí.

Schody, vyrobené na zakázku v duchu srubového nábytku

Ke zbudování točitých schodů tedy potřebujete prostor v podobě jakéhosi válce o průměru tvořeném dvojnásobkem délky jedné schodnice. Takto dosáhnete v téměř všech případech menší „spotřeby“ prostoru v interiéru než u stavby běžného schodiště. Točité schody přitom mohou být v interiéru umístěny buď při zdi, nebo i ve středu místnosti a jejich umístění se často odvíjí i od toho, kde může být jejich vyústění v patře, kam vedou. Jsou to zdánlivě jednoduché úvahy, ale zkušenosti mnoha stavitelů napovídají, že je třeba instalaci točitých schodů vždy pečlivě promyslet a počítat i s tím, že „díra“ do podlahy v patře musí být chráněna zábradlím a nesmí být například příliš utopena pod svažující se strop podkrovní místnosti.
Myslete rovněž na to, že schodnice se ke středové tyči zužují, a to může být někdy problém pro starší, obtížněji se pohybující lidi nebo malé děti. Určitou nevýhodou může být to, že u točitých schodů nelze počítat s možností jejich použití dvěma lidmi, z nichž jeden stoupá nahoru a druhý sestupuje. Schody je pro větší bezpečnost vždy možné vybavit zábradlím a případně i protiskluzovými polepkami na schodnice. Stupně schodiště mohou být i dlážděné, či pokryté kobercem nebo gumou.

Skládačky pro kutily

Točité schodiště v podobě skládačky, kterou podle návodu sestaví každý jen trochu zručný kutil přímo v interiéru, dodává řada výrobců a seženete je rovněž v hobbymarketech. Bývají buď celodřevěné nebo v kombinaci dřeva a kovu v nerezovém či lakovaném provedení, případně celokovové. Podle délky schodnice je průměr schodiště buď 120, nebo 140, případně 160 centimetrů a váha celého „balíku“ schodiště začíná už na padesáti kilogramech.

Točité schodiště může dobře posloužit i v exteriéru obytného domu

Schodiště mohou být tvořena jednoduchými konstrukčními prvky a vyrobena ze smrkového masivu, ale i v luxusním provedení z tvrdých či exotických dřevin a nerezu či leštěné oceli. Ceny stavebnic začínají na deseti tisících korun a nejčastěji se pohybují od 30 do 50 tisíc, v případě schodišť na zákazku se vždy berou v úvahu případné atypické konstrukční prvky či originální řešení pro každý interiér.
Točité schody mohou samozřejmě sloužit i v exteriéru a mohou vytvořit zajímavý architektonický doplněk i na vnější straně domu. Z bezpečnostních důvodů se schodnice pro exteriérové točité schody obvykle dělají z ocelových roštů nebo plechů s protiskluzovou úpravou v podobě nejrůznějších profilů. I když je takové schodiště typické spíše pro technické stavby, může najít využití i u obytných domů.

 

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, ARCHIV FIREM
KRESBA: PETR ŽIVNÝ


Komentáře

Napsat komentář


Vypočtěte si schodiště

Délka nášlapné schodnice ve spirále schodiště by neměla být menší než 80 centimetrů. Šířka schodnice ve střední části by neměla být menší než 20 až 25 centimetrů a v nejširší části ne více než 40 centimetrů. Při takto zvolených rozměrech bude moci po schodech pohodlně chodit dospělý muž a došlapovat na schodnice celou plochou nohy.

Vypočtěte si schodiště