Pylová sezóna začíná!


Alergická rýma vyvolaná pyly patří mezi nejčastější onemocnění dýchacích cest. Správnou léčbou lze však nepříjemné příznaky tohoto onemocnění významně omezit.

Koncentrace pylových alergenů v ovzduší je závislá na vývoji počasí – při oteplení se množství pylu vždy výrazně zvýší, v deštivých dnech se naopak sníží

Odborníci spočítali, že alergická rýma postihuje až 500 milionů lidí na celém světě. Jen v České republice ji má dvacet procent dospělých a asi deset procent dětí, přibližně tedy dva miliony obyvatel. Alergologové se však oprávněně domnívají, že lidí se zmíněným onemocněním je daleko více.

„Mnoho pacientů s alergickou rýmou své příznaky přechází, nebo se je pokouší léčit sami, aniž by navštívili specialistu. Přitom díky vyšetření je snadné nemoc odhalit a zahájit léčbu, která dokáže ulevit od řady nepříjemných alergických příznaků,“ zdůrazňuje primářka MUDr. Irena Krčmová, CSc. z Ústavu klinické imunologie a alergologie FN Hradec Králové.

Co je to alergická rýma?

„O alergické rýmě hovoříme tehdy, pokud má člověk alespoň dva z následujících čtyř příznaků: svědění nosu, kýchání, vodnatá sekrece a neprůchodnost nosní. Pokud tyto příznaky přetrvávají více než jednu hodinu denně po většinu dní, jedná se o chronickou alergickou rýmu. Pakliže se rýma objevuje v pylovém období, hovoříme o rýmě sezonní, v případě výskytu i v jiných ročních obdobích o rýmě celoroční,“ vysvětluje dále alergoložka a imunoložka.

I když mezi spouštěče alergické rýmy patří především pyly, mohou ji způsobovat také roztoči, plísně nebo zvířecí alergeny

K typickým nosním příznakům se někdy připojují slzení, opuchlost či bolest očí. „Až sedmdesát procent pacientů s alergickou rýmou trpí zároveň nosními a očními obtížemi. Přitom moderní léky je dokážou zvládnout,“ dodává vedoucí lékař Centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce doc. MUDr. Vít Petrů, CSc.

Proč nemoc nepodceňovat?

Hlavně proto, že neléčená (nebo špatně léčená) alergie na pyl může vyústit v nepříjemnou zdravotní komplikaci – průduškové astma. To se vyznačuje opakujícími se záchvaty dušnosti a ztíženým, pískavým dýcháním či suchým kašlem.

Dalším důvodem, proč pylové alergie nepodceňovat, je snížená kvalita života. Zdaleka totiž nejde jen o kila papírových kapesníků, jimiž musí být člověk s alergickou rýmou vždy dobře zásobený. Z nedávného průzkumu na toto téma vyplynulo, že až každý třetí dospělý má kvůli alergickým příznakům problémy s pracovní výkonností nebo únavou a více než polovina pacientů má potíže i se spaním!

Vyšetření se nebojte

Pokud máte obavy, že by se sezonní alergická rýma mohla týkat právě vás, je vhodné navštívit specialistu, ideálně alergologa. Právě on má k dispozici účinné a bezpečné léky, které není možné volně zakoupit v lékárně. Ty vám v kombinaci s režimovými opatřeními umožní prožít rizikové období bez vážnějších problémů.

K nejvýraznějším alergenům u nás patří bříza, líska a také vrba

Vyšetření u lékaře není bolestivé, přítomnost alergií se totiž zjišťuje pomocí jednoduchých kožních testů. Ve většině případů se jedná o takzvaný prick test. Na vnitřní stranu předloktí jsou v pravidelných odstupech v kapičkách naneseny nejčastější alergeny (směsi pylů, roztoči, různé druhy plísní, živočišné alergeny a podobně). Kopíčkem lékař pronikne skrz kapku alergenu do pokožky, a tak do ní vnese stopové množství alergenu. Kožní reakce je odečítána za 15 minut, rozhodující roli hraje velikost pupenu a zarudnutí.

Jsem alergický! Co dál?

Pokud je u dítěte nebo dospělého člověka diagnostikována alergie na pyl, může se léčit několika způsoby. Pacientovi se mimo jiné doporučuje zamezit styku s alergenem, což je někdy těžko proveditelné. Mezi základní postupy patří symptomatická léčba, v jejímž rámci pacient užívá léky na potlačení příznaků – například nosní či oční kapky, nosní spreje, dále to jsou různé tablety či sirupy.

Alergenová imunoterapie

Další léčebnou metodou je alergenová imunoterapie. Její princip spočívá v tom, že je pacientovi podáván samotný alergen. Organismus si na látku postupně zvyká a reaguje na ni sníženou vnímavostí. V ideálním případě dochází až k celkovému odstranění příznaků alergie, jinak alespoň do velké míry přispívá ke snížení dávek úlevových léků, brání vzniku nových alergií a rozvoji astmatu.

Děti mohou být v důsledku alergie při výuce ve škole nepozorné, ospalé nebo unavené. Situaci lze zlepšit, pokud je včas zahájena správná léčba

Jsou tři formy alergenové imunoterapie: lék může být do těla pacienta dopraven injekční stříkačkou, ve formě kapek podávaných pod jazyk a nově též ve formě tablety podávané pod jazyk. Aplikaci injekční stříkačkou vždy provádí příslušný alergolog. V první fázi léčby je to jednou týdně, později jedenkrát měsíčně. Kapky se aplikují pod jazyk a manipulace s nimi je složitá.

Mnohem snadnější způsob aplikace představuje tableta. Ta je určena k prevenci a léčbě alergií na pyl trav aobsahuje extrakty z těchto pěti trav: srha laločnatá, lipnice luční, jílek vytrvalý, bojínek luční a tomka vonná. Lék se užívá pouze jedenkrát denně, a to přibližně čtyři měsíce před a poté v celém průběhu pylové sezony trav včetně jejího vrcholu.

TEXT: GABRIELA ZELINKOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK


Komentáře

Napsat komentář


DOBRÉ RADY

  • Sledujte pylovou situaci. Aktuální informace o množství alergenů ve vzduchu lze získat z novin, televizního vysílání nebo na internetové adrese Pylovasluzba.cz.
  • Nepusťte pyly domů ani do auta. v období, kdy vrcholí pylová sezona, příliš nevětrejte a v noci spěte se zavřenými okny.
  • Dávejte pozor na pyl na oblečení a na kůži. vždy, když přijdete domů z venku, převlékněte se. Pomůže i sprcha, případně umytí vlasů.
  • Víte-li, že v určité části roku jste kvůli projevům sezonní alergie doslova nepoužitelní, naplánujte si dovolenou a odjeďte někam, kde je množství pylů v ovzduší nižší – k moři nebo do hor, kde pylová sezona přichází později.

 

Čím vyléčit rýmu?

K léčbě alergické rýmy se používá celá řada sprejů a kapek, k dispozici jsou také různé tablety. Místně působící přípravky s obsahem látek snižujících prokrvení nosní sliznice ale nelze rozhodně používat dlouhodobě, jsou určeny spíše pro podání při akutních potížích, jako je nachlazení. Delšímu užívání než sedm dní se vyvarujte! Při dlouhodobé aplikaci totiž dochází k poškození nosní sliznice.