Proti škůdcům i vodě


Dřevo v exteriéru je nutné chránit zevnitř i zvenčí. Proč? Jednoduše proto, že čím důkladněji bude naimpregnováno a povrchově ošetřeno, tím déle vydrží.

Mezi prkny musí být dostatečná mezera na odtok vody

Smyslem impregnace dřeva je zajistit jeho chemickou ochranu před škůdci, houbami, plísní nebo hnilobou. K povrchové úpravě, ochraně proti pronikání vody a dosažení barvy či odstínu dřeva se pak nejčastěji používají vodou ředitelné či syntetické lazury.

Můžeme nakoupit řezivo, impregnované už na pilách. Profesionálové impregnují dřevo buď namočením v kotli ve směsi rozpustných impregnačních látek a vody. Takto lze ovšem dřevo impregnovat pouze do hloubky dvou milimetrů.

Další metodou je impregnace tlaková. Provádějí ji profesionální firmy. Ta je účinnější především z hlediska hloubky průniku impregnační látky. U dřeva, do kterého látky pronikají hůře, lze dosáhnout ošetření do hloubky od tří do sedmi milimetrů, do lehce impregnovatelného dřeva pak látky pronikají do hloubky deset až dvacet milimetrů.

Rozhoduje hloubka

Podlahy a nášlapné rošty se nejúčinněji ošetřují olejem

A kdy lze dřevo považovat za kvalitně naipregnované? V případě smrku je to tři až sedm milimetrů do hloubky. Borovice je dobře naimpregnovaná, pokud látka pronikne bílou částí dřeva. Jádro impregnovat nelze. Dub je úspěšně ošetřen, pokud je napuštěn tři až šest milimetrů do hloubky průřezu. Bukové dřevo lze impregnovat do hloubky deset až dvacet milimetrů.

Zákazník samozřejmě nemůže ovlivnit, jakou chemií je dřevo na té či oné pile ošetřeno. Může se o to však přinejmenším zajímat a na základě dostupných informací vybrat dřevo pro stavbu pergoly či terasy co nejlépe.

Profesionálové doporučují například tlakovou impregnaci prostředkem Wolmanit, který se používá třeba na palisády. Právě u těch je třeba zajistit odolnost a trvanlivost velmi kvalitně.

Ochránit a zafixovat

Hloubková impregnace zajistí účinnou ochranu dřeva

Pod vodou ředitelné lazury je podle zkušeností mnoha stavitelů pergol vhodný například prostředek Bochemit QB, což je vodou ředitelný fungicidní a insekticidní přípravek na dřevo i zdivo. Výrobce doporučuje ošetřit jím dřevo pro exteriéry metodou dlouhodobého namáčení, ale lze jej nanášet i nátěrem, případně použít pro tlakovou impregnaci.

Pod syntetické lazury je vhodné použít k ochraně dřeva ředidlová napouštědla. Správný postup je ochránit dřevo chemií proti hnilobě, plísni a škůdcům a pak impregnaci zafixovat lazurou, aby ji ze dřeva nevyluhoval déšť.

Impregnaci dřeva je samozřejmě možné udělat i svépomocí. Chemické přípravky pro impregnaci dřeva jsou běžně dostupné a menší plochy je možné opatřit vrstvou nátěru. Pokud však dřevo pro stavbu pergoly či terasy nakupujete, vyplatí se koupit dřevo už naimpregnované.

Pro impregnování dřeva v kutilských podmínkách lze kromě Bochemitu použít například prostředek Osmo WR, který působí preventivně proti rostlinným a zvířecím škůdcům i modrání dřeva a zároveň má schopnost odpuzovat vodu. Účinným prostředkem je i známý Lignofix, rovněž chránící proti hmyzu, houbám i plísním. Aplikujeme ho nátěrem, máčením nebo stříkáním.

Kdy použít olej

Vlivu povětrnostních podmínek jsou extrémně vystaveny především nezastřešené podlahy teras či pergol. Vyžadují preventivní ošetření více než kterékoli jiné dřevěné prvky v exteriéru. Nedoporučuje se proto stavět tyto podlahy z palubek, spojovaných na pero a drážku. V takovém případě se ve spárách hromadí voda a zátěž dřeva vlhkostí se tak neúměrně zvyšuje. Prkna mohou být samozřejmě i z odolnějších exotických dřev. Řada profesionálů jednoznačně doporučuje použít na ošetření terasových prken olej. Ten se do dřeva vsákne a nevytváří vrstvu, která se užíváním časem opotřebuje. Olej však vysychá a je třeba jej pravidelně obnovovat, nejlépe na jaře a na podzim.

Za velmi odolný venkovní nátěr dřeva je tradičně považován lodní lak. Na ošetření dřeva v exteriéru lze tento tradiční prostředek doporučit, ale je vhodný především na svislé povrchy, z nichž voda rychle odtéká a nemá možnost dlouhodobě působit. Což není případ podlah na terasách. Na obkladové palubky či fasádní prkna samozřejmě můžeme použít i olej nebo lazury, ovšem podlahám svědčí olej, ať už bezbarvý, či probarvený pigmentem.

www.pnz.cz, www.meffert.cz, www.denbraven.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK, MARIE VOTAVOVÁ
A ARCHIV FIREM


Komentáře

Napsat komentář


PŘED ČÍM DŘEVO CHRÁNIT?

Mezi největší nepřátele dřeva patří vlhkost, UV záření a škodlivé organizmy. Vlhkost škodí hned v několika ohledech. Jakmile se voda jednou dostane dovnitř dřeva, ovlivňuje jeho vlastnosti a tvarovou stálost vždy, když dochází k silným rozdílům teplot. Vlhké dřevo bobtná a naopak vysušené se smršťuje a praská. Prasklinami se pak do něj dostává ještě více vlhkosti. Vnější vlivy jako teplo, chlad nebo mráz destruktivní účinky vody zesilují. Zvýšený obsah vody zároveň vytváří ideální živnou půdu pro škodlivé organizmy a nastartovává rozklad dřeva.

Slunce na dřevo působí především svojí ničící složkou UV zářením. Paprsky UV uvolňují a štěpí v nechráněném dřevu lignin (základní stavební složka dřeva). Při každém dešti je dřevěná hmota vyplavována a ze dřeva nakonec zůstane jen světlá celulóza, dřevo sedne a stává se velmi křehkým.

 

JAK DŘEVO OŠETŘIT

  1. Nátěr, nástřik či namočení V domácích podmínkách dřevo ošetříme nátěrem, nástřikem či namočením. Ochranná látka pronikne jen do hloubky několika milimetrů a vydrží zhruba 5 až 10 let.
  2. Tlaková impregnace Provádí se pouze ve specializovaném zařízení, kterým disponují například pily. Dřevo po ošetření (podle použité technologie a látky) bude odolávat působení nejtěžších povětrnostních podmínek po dobu 25 – 50 let. V extrémních případech pak není výjimkou výměna dřeva ve venkovní nekryté konstrukci po 70 a více letech.

 

DOBRÉ RADY

  • Nakupujte impregnované dřevo. nejúčinnější je tlaková impregnace.
  • Je dobré konzultovat s odborným prodejcem, jaká kombinace impregnační látky a nátěrové hmoty je pro danou situaci vhodná.
  • K ošetření nezastřešených dřevěných podlah v exteriéru je nejvhodnější olej. netvoří vrstvu, která podléhá opotřebení.
  • Lodní lak je vhodný na svislé dřevěné povrchy, na kterých se nedrží voda.