Řežte přesně s pokosovou pilou

pokosová pila

Skladné a lehké pily menších rozměrů budou užitečné nejen v dílně. Foto: Ryobi

Cenová dostupnost elektrických či akumulátorových pokosových pil už toto užitečné nářadí zdaleka nepředurčuje jen do rukou profesionálních truhlářů. Dopřejte si nekompromisně přesný řez.

pokosová pila

Ke komfortu přispívá i vak na zachycování pilin. Foto: Bosch

Přestože je na trhu nabídka pokosových pil poměrně široká, zůstává „pokoska“ v očích mnoha kutilů tak trochu záhadou a možná i zbytečným luxusem. Ale pila, která vám už za necelé dva tisíce korun může výrazně usnadnit celou řadu truhlářských i stavebních prací, jistě za úvahu stojí.

I když v současné době převažují v nabídce prodejců kotoučové pokosové pily na elektrický i akumulátorový pohon, existují samozřejmě i ruční pokosové pily. Abychom správně pochopili účel těchto pil, připomeňme si, že termín „pokos“ znamená spojení dvou obrobků do úhlu 90 stupňů, případně i do jakéhokoli jiného úhlu. A k řezu, který umožní připravit obrobky k co nejpřesnějšímu spojení pod jakýmkoli úhlem, jsou velmi vhodné právě pokosové pily.

V technické řeči je tedy pokosová pila definována jako ruční nebo stolní (elektrická či akumulátorová) pila používaná ke zhotovování úhlových řezů v nejrůznějších stavebních materiálech.

Typy pokosový pil

pokosvá pila

Kvalitní řady pokosových pil reprezentuje například značka Hitachi. Foto: Hitachi

Jakýmsi předchůdcem pokosky či levnější pomůckou k dosažení přesných úhlových řezů je tradiční truhlářská pokosnice (pokosník). Je to ono známé dřevěné či plastové korýtko se zářezy pro vedení pily obvykle pod úhlem 45 a 90 stupňů. Pokosnice je neocenitelnou pomůckou při řezání nejrůznějších ukončovacích lišt, latí či rámečků na obrazy a pro další drobnější práce.

Pokosová pila však umí mnohem více. Její využití je mnohostranné, od přířezů prken, trámů, fošen až po dokončovací práce při pokládce podlah a výrobě obložení nebo třeba rámečků na obrázky. Klasická ruční pokoska je konstruována jako jednoduchý rám pojíždějící nad základnou z lehké slitiny, v níž jsou vyznačeny použitelné úhly. Nastavení úhlu řezu příčně i na pokos se obvykle dělá ručně. Elektrické nebo akumulátorové pokosové pily mají oproti tomu velmi snadné nastavování úhlů řezu pomocí tlačítek a dražší typy bývají vybaveny laserem k vyznačení přesného řezu.

Kde pokosovou pilu využijete

pokosová pila

Přesnost řezu lze nastavit i pomocí laserového paprsku. Foto: DeWalt

Pokosové pily mají rozmanité využití, ale oceníte je především při práci se dřevem. Hodí se při domácí truhlařině včetně výroby nábytku, ale užitečné budou i při stavbě plotů, pergol, zahradních domků i střešního krovu. Přesnou a rychlou práci odvedou při kladení dřevěných podlah, instalaci palubkových obkladů, stavbě lehkých příček nebo schodišť. Prostě všude tam, kde potřebujeme dělat rychlé a přesné úhlové řezy.

S příslušným typem kotouče však můžeme pokosové pily využít i pro řezání kovů a plastů, takže lze pilu skvěle využít například při stavbě sloupků k drátěným plotům nebo při instalacích odpadů a rozvodech topení pro přesné řezání plastových a kovových trubek.

Jak vybrat pokosovou pilu

pokosová pila

Hlavní výhodou pokosových pil je možnost nastavení přesných úhlových řezů. Foto: Ryobi

Pokosovou pilu můžete koupit za méně než dva tisíce, ale i za více než dvacet tisíc korun. Kritériem pro výběr je kromě ceny především rozměr kotouče a z něj vyplývající maximální hloubka řezu, výkon a hmotnost pily. Pro občasný přířez několika lišt, latí nebo trámků vám postačí přístroj z nejnižších cenových kategorií. Podle uživatelských recenzí bývají levnější přístroje o poznání hlučnější, ale pro běžnou kutilskou práci nepředstavují žádné zásadní omezení. Profesionální přístroje pak kromě jistoty renomovaných značek nabízejí rozšířený počet funkcí, laserové měření, dobrou a prověřenou ergonomii a zpravidla i nižší hmotnost při srovnatelných parametrech.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: se svolením firem Bosch, Ryobi, Hitachi, DeWalt

Řežte přesně s pokosovou pilou